Folegandros – železný ostrov
Folegandros má barvu železa. Všiml si to už antický geograf Strabón a pojmenoval ho železným ostrovem. Pokrývá ho zejména kamenitý terén s minimální vegetací. Úrodné jsou jedině východní terasy ostrova, kde se pěstují zejména fíky, olivy a hrozny. Na kamenité půdě ostrova se daří jen některým druhům rostlin. Nejbarevnější je ostrov právě na jaře, což bohužel většina turistů nemá možnost vidět. Prostředí ostrova přeje pastevectví. Kromě ovcí zde místní obyvatelé chovají zejména kozy, skot či prasata. Celkový kolorit nepochybně doplňují osli, které slouží jako dopravní prostředek. Občas umí zkomplikovat dopravní situaci na silnici.
Kamenný labyrint
Díky spleti kamenných zdí, které se táhnou téměř celým ostrovem, vypadá Folegandros jako labyrint. Zdi vytvořené z nasucho kladených kamenů se nazývají Louro. Zabraňují sesuvu půdy a vytvářejí terasy, na kterých jsou pastviny, políčka a zahrádky. Na otázku, kdy vznikly, neumí odpovědět ani místní. Vyžádaly si stovky let práce. Někdy se zdá, že nemají konce.
Kamenný labyrint, vedle kterého vedou cestičky, vás nejednou přivede na zajímavá místa. Někdy naopak zkomplikuje cestu. Fádní ráz ostrova zpestřují typické malé kostelíky natřené na bílo či kamenné domky sloužící jako stáje pro stáda.
Sílu větru v minulosti využívaly mlýny, které dnes pustnou. Voda je na ostrově velmi vzácná. Musí se přivážet a plnit do cisteren, odkud se pak v určitých dnech rozváží po ostrově. Dalším problémem je elektřina, která již nevyhovuje sílícímu cestovnímu ruchu. Na pravidelně vypadávající elektrický proud se dá časem zvyknout.
Čisté moře, prázdné pláže a dobré jídlo
Na ostrově se nacházejí tři větší centra – přístav Karavostasis, Folegandros (Chora) a Ano (Pano) Meria. Turisté se z pochopitelných důvodů koncentrují u pobřeží. Pláže na ostrovech nenabízejí kompletní infrastrukturu. Slunečníky či lehátka zde většinou nenajdete. Poskytnou vám však překrásné čisté moře.
Pláže na Folegrandros
Na výběr je písečná pláž Angal, odkud se můžete přesunout na skalnatou Firu nebo Galifos, které leží nedaleko.
Za pláží Galifos najdete další písečnou pláž Agios Nikolaos. Z Angal a Agios Nikolaos vyplouvá v pravidelných intervalech menší loď, která vás přeplaví na údajně nejkrásnější pláž ostrova – Livadaki. Pláže na východní straně ostrova jsou pro skalnatý terén těžko přístupná av odpoledních hodinách je slunce pomalu opouští.
Na čem si zde můžete pochutnat?
Z místních specialit doporučujeme různé varianty sýrových koláčů, které lze koupit v malých pekárnách. Obyvatelé Folegandra jsou hrdí především na místní sýr souroto. Pokud však nemáte rádi kozí sýr, tak nedoporučujeme. Ze sladkostí stojí za hřích medové tyčinky s různými druhy ořechů či tzv. Pastell plné sezamu. „Masožravci“ mohou okusit jehněčí nebo mořské tvory.
Folegandros a jeho obyvatelé
Kdo chce zažít kousek tradičního ostrovního života, měl by zabloudit do vnitrozemí. Najdete tam usedlosti s menším počtem domů, kde počet zvířat jednoznačně převyšuje počet obyvatel. Právě zde žije místní domorodé obyvatelstvo. Kromě domácích jsou zde Řekové, kteří přicházejí na ostrov na začátek sezóny, obvykle po Velikonocích, a opouštějí ostrov v listopadu. Na ostrově mají svůj obchod, hotel či restauraci a zbytek roku žijí někde ve vnitrozemí z toho, co si v létě vydělali.
Kdo zůstává na ostrově přes zimu, žije v poněkud ztížených podmínkách. Funguje pouze několik obchodů. Autobusy jezdí jen několikrát za den. Někdy se zdá, že život na ostrově se zastavil a ožívá znovu s příchodem jara. V zimě se na ostrově nudí hlavně ženy. Prožívá tu totiž stále tradice, že do mužských kaváren ženy nechodí. Jelikož příležitostí k vyžití je málo, zůstávají doma. Co se však týče nákupů oblečení, v tomto jsou muži trochu znevýhodněni. Obchody, kde se dá koupit mužské oblečení, na ostrově nenajdete. Za nákupy se tedy třeba vybrat na blízký ostrov Santorini.
Zdá se, že polský obchodní a podnikatelský ruch konkuruje tomu řeckému. Nemálo kavárniček, restaurací či obchůdků v centru Chory vlastní totiž Poláci.
Pirátská historie a památky ostrova – pevnost Kastro
Pro odlehlost a nedostupnost se ostrov Folegandros využíval jako místo exilu, kam politici s oblibou posílali své politické soky. Folegandros byl navíc vystaven plenění pirátů a Turků, proto si obyvatelé vybudovali pevnost.
Sestává z těsně přiléhajících obytných domů postavených na skalnatém, 210 metrů vysokém útesu. Pevnost Kastro lze dodnes vidět v hlavním městě ostrova v Chore. V Kastru se v současnosti nacházejí především obytné domy, postupně přizpůsobovány současným poměrům.
Hlavní město ostrova – Chora
Centrum hlavního města ostrova zaujme typickou architekturou bílých domů a úzkých uliček. Město se rozprostírá na útesu, odkud je nádherný výhled na Egejské moře.
Dominantou Chory je Kostel Panny Marie (Panaghia). Tyčí se na skalnatém útesu nad městem a dostat se k němu dá serpentínovitou cestou. Leží na místě antického chrámu zasvěceného dvojici bohů Artemis a Apollónovi. V kostele se uchovává ikona Panny Marie, která je opředena legendami. Během velikonočních svátků se tento obraz nosí od domu k domu.
Další zbytky antických staveb lze vidět na samém vrcholu útesu. Na těžko dostupná místa, které se nazývá Paleokastro, zabloudí jen málo turistů. Ostrov má i svůj maják (Aspropounta) nacházející se na útesu nad pláží Livadaki. Měří 58 metrů.
Ostrov není vhodný pro ty, kteří upřednostňují návštěvu historických památek, muzeí a jiných atrakcí. Najdete zde jedině malé Etnografické muzeum v Ano Merii. I to je otevřeno až podvečer od 17.00 do 20.00.
Tajuplná jeskyně Chryssospilia
Tajuplným, legendami opředeným místem ostrova, je jeskyně Chryssospilia. Nachází se pod skalnatým útesem na severovýchodní straně ostrova, nedaleko Paleokastro. Jeskyně se stala známou hlavně díky zachovaným nápisem ze 4. století před Kristem. Na stěnách se objevily i překvapivé vyznání lásky, jako například: „Pythagoras miluje chlapce.“ Usuzuje se, že šlo o místo, kde se prováděly rituály, možná spjaty právě s iniciačním aktem. Podle místní tradice se jeskyně využívala jako úkryt před piráty. Jednou se pirátům podařilo zadržet starší ženu utíkající směrem k jeskyni. Za příslib, že ji nechají žít, jim prozradila, kde se ostatní ukrývají. Piráti ji shodili z útesu. Ve vchodu do jeskyně zapálili oheň a skrývající se obyvatelé se udusili. Jeskyně je významnou archeologickou lokalitou. Není veřejně přístupná. V případě zájmu o vstup je třeba požádat o speciální povolení.
MAPA: Ostrov Folegandros
VIDEO: Ostrov Folegandros
Zdroj obrázků: Wikipedia.org