Skopelos – klidný ostrov bez turistů – oáza klidu, balzám na dušiSkopelos – klidný ostrov bez turistů – oáza klidu, balzám na duši 4.14/5 (82.86%) 7 votes
Výhled na ostrově Skopelos

Výhled na ostrově Skopelos

Skopelos je klidný, malebný ostrov, doposud ušetřený od negativních projevů masové turistiky. Nemá letiště a dá se na něj dopravit pouze lodí ze sousedního, i když menšího ostrova Skiathos. Spolu s dalším jeho sousedem – ostrovem Alonissos a několika malými ostrůvky patří do Mořského chráněného parku Severní Sporady. Ekologické standardy jsou zde tedy přísnější než kdekoliv jinde v Řecku.

Jak je zmíněno výše, letiště tu nenajdete, a tak je to s největší pravděpodobností první místo, které spatříte, až sem budete připlouvat na lodi nebo trajektu. Buďte připraveni na skutečně nezapomenutelný zážitek. Rozprostře se totiž před vámi mozaika rozkošných domečků vystavěných na zeleném svahu do barevné kaskády bílých fasád a červených stříšek. Úzké uličky a zákoutí plná schodů, balkonků a květin vybízí k romantickým procházkám a nasávání zdejší atmosféry. Až se vyšplháte až nahoru a rozdýcháte svůj „náročný výstup“, nechte se odměnit pohledem na roztomilý kostelík Agios Athanasios a zbytky městského opevnění a hradu jménem Kastro (v češtině „hrad“), který nechal postavit Filip Makedonský ve 4. století před naším letopočtem.

Popis ostrova Skopelos

Délka ostrova je asi 45 km, šířka kolem 10-12 km. Cesty jsou v relativně dobrém stavu, ale není jich mnoho a hornatý terén znemožňuje dobrou dopravní dostupnost některých míst ve vnitrozemí. Severovýchodní pobřeží je strmé, tvoří ho většinou skalnaté útesy a jediná větší a přístupná zátoka je v hlavním městě Skopelos. Jihovýchodní pobřeží má mírnější profil, cesta zde na několika místech vede téměř na úrovni moře a pláže jsou dobře dostupné.


Krásy ostrova Skopelos

Hlavní město ostrova – Skopelos

Hlavním městem ostrova Skopelos je město Skopelos, často nazýváno Chora. Obdobně jako na dalších řeckých ostrovech, město je tak malebné, že bývá s oblibou vyhledáváno umělci, zvláště pak malíři. Je zde také soustředěna administrativa, kultura i obchod celého ostrova, jde také o hlavní přístav, právě sem zamíříte trajektem nebo lodí při svém příjezdu na ostrov, neboť Skopelos nemá vlastní letiště.

Malebné hlavní město v náručí přístavu se zářivě bílým kostelíkem Panagia ston Pyrgo. Tento nejfotografovanější kostelík v Řecku je poznávacím znaménkem Skopelosu. Hlavní město patří mezi městské památkové zóny, je hlavním přístavem ostrova a unikátním příkladem původní architektury souostroví Severní Sporady. Objevíte zde kamenné uličky, bílé domky, kaple, kláštery, hradby, přístav s jachtami a množství místních obchodníků a umělců. Budou Vás lákat taverny, bary, typické řecké melodie. Není zde žádná masová zábava, nepotkáte zde hlučné davy anglických mládežníků, ale spíše dvojice, které si sem přišli vychutnat úžasně čisté moře, přírodní krásy, zeleň a autentičnost řeckého ostrovního světa – romantiku.

Městečko Glossa

Druhým přístavem a zároveň druhým největším městečkem ostrova je kouzelná Glossa, 25 km severně od Skopelosu. Podobně jako hlavní město je budována amfiteátrovitě, obklopená borovým lesem, mandlovníky a platany. Prostě balzám na duši.
Druhé největší městečko na Skopelosu – Glossa – leží téměř na opačném, západním pobřeží ostrova. Společně se svým přístavem Loutraki oplývá podobně okouzlující krásou jako hlavní město, i když je zhruba o polovinu menší, alespoň pokud jde o počet obyvatel (cca 3 tisíce v hlavním městě, cca 1,5 tisíce v Glosse, a to z celkových cca 10 tisíc na celém ostrově). Určitě si nenechte ujít zdejší lahodnou kuchyni, která připravuje především pokrmy z darů moře a ryby, kozí sýr a k pití místní tradiční víno z domácích révových zdrojů. A protože historie neminula ani toto ostrovní sídlo, najdeme zde mnoho jejích pozůstatků, zejména z doby římské, například zbytky antických lázní, pevnosti a Athénina chrámu.

Pláže a zálivy na Skopoleosu

Na Skopelosu najdete některé z nejkrásnějších pláží a zálivů v Egejském moři. Pokud si pronajmete člun, naskytne se vám možnost zaplavat si k nádherným opuštěným plážím. Autem, mopedem nebo autobusem, který pravidelně jezdí mezi severním a západním pobřežím, objevíte už zhruba po 4 km od hlavního města jednu z nejkrásnějších pláží ostrova, písčito – oblázkovou pláž Stafilos. Sousední nudistická pláž Velanio s průzračnou vodou je ukryta mezi břehy ohraničenými bujnou vegetací. Cesta dále vede do letoviska Agnontas – s malým přístavem, lemovaným borovicemi a pestrobarevnými rybářskými čluny. Zde se cesta stáčí do vnitrozemí a moře se objeví až v zálivu Panormos. Vesnice Panormos má dlouhou pláž s drobnými kamínky, křišťálově čistým mořem, s četnými tavernami a koktejl bary přímo na pláži. Jen 2 km od Panormos natrefíte na „nekonečnou“ pláž Milia, největší pláž ostrova, která doslova táhne oči zářivou bělobou oblázků. Mnoho dalších pláží a zálivů v různých částech tohoto kouzelného ostrova čeká na své návštěvníky – Kastani, Limnonari, Kanapitsa, Agios Ioannis, Agios Konstantinos, Mavraki, Karamoto.

V okolí Skopelosu je krásně modré moře

V okolí Skopelosu je krásně modré moře

Výlety na Skopelosu

Na Skopelosu můžete podniknout spoustu výletů, zde je výpis několika z nich.

Výlet Skopelos – Egejský ráj

Výlet lodí do největšího řeckého Národního mořského parku, domova ohroženého druhu tuleňů a delfínů.

Výlet Skopelos – Tajemství města Skopelos

Procházka po městě Skopelos s průvodcem. Procházka kombinuje 3 aspekty života na Skopelosu – můžete obdivovat místní architekturu domů a kostelů, zjistíte něco o životě místních obyvatel a dozvíte se zajímavosti z natáčení filmu Mamma Mia!.

Výlet Skopelos – Atény

Výlet lodí s pokračováním v autobuse. Okružní jízda Aténami kolem hlavních památek – Parlament, náměstí Syntagma, Univerzita až dorazíte ke Akropoli – prohlídka Parthenonu.

Výlet Skopelos – Meteora

Celodenní kombinovaný výlet autobusem a lodí směrem na pevninu. Jakmile dorazíte na Meteory, ocitnete se v jiném světě. Skalnaté útvary táhnoucí se až k nebi s hitorickými byzantskými kláštery.

TIP: Řecký ostrov Santorini

Mapa: Ostrov Skopelos

 

VIDEO: Pláže ostrova Skopelos

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Skopelos – klidný ostrov bez turistů – oáza klidu, balzám na duši”

  1. […] je nejzápadnější ostrov ze skupiny ostrovů tvořících souostroví Sporady (Skiathos, Skopelos a Alonissoses) a je jen kousek od v Holywoodu proslulého ostrova Skopelos, který byl nádhernou […]

  2. […] vzdálený jen pár kilometrů od známějšího ostrova Skopelos, je jeden z posledních tajných tipů znalců řeckého ostrovního života. Spolu s ostrovy […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.