Ostrov Mykonos – srdce Egejského moře



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Typické řecké uličky na Mykonosu

Typické řecké uličky na Mykonosu

Kykladským ostrovem vdechl nesmrtelnost Homér už jen tím, že jejich úchvatnost zakomponoval do svých esejí a básní. Dnes si několik z ostrovů nárokují na místo jeho posledního odpočinku a stávají se tak lákadlem pro milovníky řecké mytologie. Ostrov Mykonos nadchne poezií křivolakých uliček, památkami, kostelíky, olivovými háji, ale i bonbónkem pro mladé – bujarými diskotékami.

Mykonos, ostrov Homéra

Sedíme s přáteli v nádherné restauraci Rocca s výhledem na lodě, které se lehounce, jakoby kolibavě tančily na vodě. Rybáři vykládají čerstvé ryby, v přístavu kotví i přepychové jachty – na Mykonosu se spojuje každodenní obyčejný život ostrovana s bohatstvím, které na chvíli zakotví a domácí se těší, protože mají co nabídnout. O Mykonosu se říká, že je srdcem Egejského moře. A opravdu, zatímco čekáme na čerstvé ryby a saláty, jakoby se závanem větru, který se opírá o modré okenice na bílých domech, přicházel tlukot ostrova, jehož původ je hluboko v zemi. Jakoby z vnitřku žuly vycházel neuvěřitelný klid. V souzvuku s mořem, větrem a sluncem to vytváří nádhernou symbiózu života. Oheň, voda, země, vzduch. Čtyři živly, které vám vrátí neuvěřitelnou chuť do života.

TIP: Kréta vás nadchne. Víme to.

Co navštívit na Mykonosu?

Rocca – Malé Benátky Řecka

Čtvrť, v níž se nachází Rocca, má právě proto, že je postavena téměř na vodě, název – Malé Benátky. Bílé domy s oblými okraji a plochými střechami, které slouží jako zachytávače dešťové vody, modré okenice, modré kopule na malých kostelících, promenády u moře a nádherné pláže – to vše je neodmyslitelnou součástí těchto Malých Benátek, jakož i celého hlavního města. Rozloha celého ostrova je totiž pouze 86 čtverečních kilometrů, což je asi dvacet krát čtrnáct kilometrů. Mimo sezónu obývá ostrov asi devět tisíc obyvatel.


Diskotéky na Mykonosu – Paradise Beach

Od května do září, kdy teploty vystoupí nad třicet stupňů, sem cestují lidé z celého světa. Kromě toho, že zde nejsou nesnesitelná vedra, že nádherné pískové pláže kombinují s poznáváním historie, středověké mlýny jsou doslova pastvou pro všechny slídiče památek, mladí se zde mohou vyřádit na diskotékách, které jsou přímo u moře. Pokud jste ještě nezažili šílenství z dobré hudby, diskotéka na Paradise Beach vám tento deficit určitě vynahradí. Ale pozor: je to spíše pro mladé než později narozené. Mykonos je tedy balzám na duši pro hledající klid, ale i pro milovníky hudby a tance při západu slunce na Paradise Beach.

Pelikán Petros

Stará celebrita z městského nábřeží, „Petros“ je oficiální maskot Mykonosu po mnoho let. Nalezen po bouři v roce 1954 pelikán vzdal migraci, aby se stal jedním z místních obyvatel. Po více než třiceti letech, kdy mu dělal ostrov domov, Petros nakonec zemřel. Tato ztráta hluboce zasáhla obyvatele Mykonosu. Duch pelikána však žije na ostrově dál. Petros byl tak populární, že někteří obyvatelé museli vymyslet nástupce. Obyvatelé Mykonosu přinesli dalšího pelikána a dalšího po jeho smrti a tak pořád dokola. Vždy pojmenují pelikána jediným jménem: Petros. Jako vzpomínku na svého prvního pelikána, kamaráda.

Větrné mlýny na Mykonosu

Již někdy od 16. století, jedny z nejvíce uznávaných památek na Mykonosu byly jeho větrné mlýny. Vzhledem ke své geografické poloze, Mykonos byl umístěn na hlavní námořní obchodní cestě. Jelikož bylo potřeba hodně obilí a na Mykonosu hodně fouká, byly větrné mlýny ideální volbou. Nutností však byla dobrá dostupnost do přístavu. Proto je většina větrných mlýnů umístěna nedaleko přístavu s nejvyšší koncentrací pokrývající celou západní část města. S příchodem industrializace důležitost větrných mlůýnů začala klesat, stejně jako jejich počet. Z původního počtu jich zůstalo jen zlomek, jako vzpomínka na tuto část historie Mykonosu, na kterou jsou jeho obyvatelé velmi hrdí. Rozhodně si návštěvu větrných mlýnů na Mykonosu nenechte ujít.

Větrné mlýny na Mykonosu

Větrné mlýny na Mykonosu

 

Malé Benátky – západní část města

Tam, kde západní část města schází do moře. To je oblast známá jako „Malé Benátky“. Zde byly domy a domky postaveny přímo na okraji moře. Jejich balkóny směřují přímo do moře. Traduje se, že během 16. a 17. století, kdy se nejvíce rozmáhalo pirátství, tato část města byla použita pro nezbytnou rychlou nakládku a vykládku zboží.

kostel-mykonos

Paraportiani

Jedna z nejznámějších architektonických staveb v Řecku je kostel, Paraportiani. Jedná se o nejpopulárnější a nejvíce fotografovaný z 400 kostelů na celém ostrově Mykonos. Co dělá tento kostel tak jedinečný, je jeho konstrukce, která je asymetrickým konglomerátem 4 církví do jedné. Všimnete si 4 různých architektonických stylů, které jsou smíchané do jednoho kostela.

Kostel se datuje do poloviny 15. století našeho letopočtu název pochází ze slova „Porta“ = dveře, protože byl postaven hned vedle vchodu do středověkého hradu ve městě Mykonos, který bohužel byl zcela zničen. Doporučujeme jeho návštěvu.

Ostrůvek Delos

Jeden z nejslavnějších řeckých archeologických lokalit je malý ostrov Delos. Je pod jurisdikcí ostrova Mykonos a nachází jen 2 km na západ. Celý ostrov byl prohlášen za malé národní muzeum. Takřka každodenně se pořádají výlety a výpravy na tento ostrůvek. Pokud máte možnost, jeďte. Nezapomenete na to.

Maják na Mykonosu – Armenistis Lighthouse

Byl postaven v roce 1891, nachází se na severozápadním cípu Mykonos, s výhledem na úžinu, která odděluje ostrov Tinos z Mykonos. Vzhledem ke své vysoké nadmořské výšce pohled z tohoto místa je zvláště památný. Je to vlastně osmiboká válcová kamenná věž s lucernou a galerií v celkové výšce 19 metrů (62 stop). Mrkněte se tam, pokud budete mít příležitost.

TIP: Mrkněte na www.mykonos-web.com

MAPA: Ostrov Mykonos

 

VIDEO: Krása Mykonosu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Mykonos – srdce Egejského moře”

  1. […] TIP: Zajeďte si i na řecký ostrov Mykonos. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.