Řecký Athos – ženy sem nemohouOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Na Athos mají ženy vstup zakázán...

Na Athos mají ženy vstup zakázán…

Hora Athos v severním Řecku patří mezi nejposvátnější místa na světě. Nedějí se tam žádné zázraky, ale v odloučenosti od světa tam v desítkách klášterů žijí pravoslavní mniši, modlí se a restaurují umělecká díla. Kromě běžných technických vymožeností však mniši ze svého světa vyloučili i ženy, které na horu Athos nemají již po staletí přístup.

Mniši na Athosu – Modli se a pracuj

Řecký poloostrov je dnes nejvýznamnějším centrem pravoslavných mnichů. Na ploše 335 kilometrů čtverečních leží dvě desítky velkých klášterů a doslova stovky menších klášterních společenství. Unikátní oblast však tak docela k Řecku nepatří, hora Athos je samostatná republika. Od roku 1926 jen patří pod správu Řecka. Přestože všichni mniši na ostrově mají řecké občanství, které bez jakýchkoli formalit dostanou po vstupu do řehole, nejsou jedné národnosti. Z dvaceti velkých klášterů jsou tři obsazeny jinými národnostmi – jeden je srbský, jeden bulharský a jeden ruský. Odráží to mezinárodní charakter místa, který v minulosti poskytoval útočiště mnichem z celého Balkánu a Malé Asie.

Poloostrov Chalkidiki je známá dovolenková destinace, muži žijící na hoře Athos na nejvýchodnějším výběžku poloostrova však odpočinek neznají. Každodenní život mnichů sestává z častých motliteb, společného stravování několikrát denně, práce podle individuálního rozvrhu a samozřejmě občas i odpočinku.

Přestože z dálky vypadá jako hotel, na hoře Athos se nacházejí výlučně kláštery. Každý klášter se obvykle skládá z několika budov – domu s ložnicemi, kostela, jídelny, knihovny, dílen, skladu, domu pro návštěvníky, zahrad, a hřbitova. Mniši se zde věnují různým činnostem, pěstují plodiny a navzájem se o ně dělí.

Návštěva jen pro vyvolené

Na horu Athos se dostane jen „vyvolený“ návštěvník, výlučně mužského pohlaví, starší 18 let, zdravý, nevoják a do kláštera musí přijít z vlastní vůle. Před vstupem mu nejprve musí podepsat speciální povolení minimálně čtyři představení čtyř různých klášterů. Podmínky pro návštěvníky jsou zažité již více než století. První ortodoxní kláštery se v oblasti objevily kolem desátého století, ačkoli jak posvátné místo hora sloužila dlouhá staletí předtím. Největší rozmach zažily ortodoxní kláštery během patnáctého století, kdy jejich štědrými dotacemi podporovali ruští carové. Postupem času jejich bohatství a vliv klesal a v roce 1971 dosáhla populace mnichů rekordně nízký počet – jen 1145 – a také to většinou starých a nevládních mužů. Představení se rozhodli přehodnotit své cíle a brzy se v klášterech ocitla nová generace. Mladí mniši disponují univerzitním vzděláním a láskou k starožitnostem, takže se věnují restaurování starých textů, obrazů a náboženských předmětů, kterých jsou na ostrově tisíce.

Zakázaná ženám

Hora Athos má však zvláštní osobitou podmínkou mnichů – nesmí jejich navštívit žádná žena nebo dítě. Pravidlo má už dva tisíce let a podle legendy je za něj odpovědná Panna Maria. Když se kdysi plavila na Kypr, bouře ji zahnala na pobřeží poloostrova a Marie byla nesmírně okouzlena jeho krásnou přírodou. Požádala proto svého syna, aby jí nádherný kraj daroval. Z nebe se ozval hlas slibující jí toto místo jako její zahradu a od té doby mají všechny ostatní ženy na horu Athos přístup zakázán, protože patří Bohorodičce. Samozřejmě, každé pravidlo má svou výjimku. Během několika válek a revolucí se v klášterech skrývali rodiny s ženami a dětmi, ve čtrnáctém století se zde před mořem ukrývala bulharská královna Helena a v třicátých letech dvacátého století se první řecké královny krásy Aliki Diparakou podařilo převléknout za muže a tajně navštívit klášter.

Dostat se na Agion Oros, tedy Svatou horu, jak Řekové nazývají Athos, se dá jen z moře a mohou jen ti, co tu žijí nebo získali speciální víza na návštěvu. Jmenují se diamonitrion, vybavují se několik týdnů před plánovanou cestou na poloostrov a stojí 30 eur.
Vyřizuje je poutní úřad Svaté hory Athos v nedalekých Soluni (Soluni) na severu Řecka. Přístup na poloostrov, který je jedním za nejzajímavějších klenotů Řecka mezi památkami světového dědictví UNESCO, je limitován.

I čas zde plyne jinak

Hora Athos je výjimečná ještě něčím – čas v klášterech totiž plyne jinak než ve zbytku světa. Mniši se totiž řídí juliánským kalendářem a jejich den začíná západem slunce a ne o půlnoci, jak je zvykem. Jelikož slunce zapadá každý den v jiný čas, většina klášterů má dvoje hodiny. Jedny ukazují čas na hoře Athos a druhé ve zbytku světa.

MAPA: Athos

 

VIDEO: Dokument o Athosu (anglicky)

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.