Chania – krásný přístav a krásné město na Krétě v jednomChania – krásný přístav a krásné město na Krétě v jednom 2.00/5 (40.00%) 1 vote

Chania_01Prefektura Chania (starší název Chanea) se rozkládá na západní části Kréty. Ze tří stran ji omývá moře. Patří sem i obydlené ostrovy Gavdos a Gavdopoula. Největší města jsou stejnojmenná regionální metropole Chania a Kastelli v oblasti Kísamos. Mezi nejvýznamnější obce patří Paleochora a Kantanos v oblasti Selina, a Chora Sfakion ve Sfakii.

Chania – malebné město

Chania – je překrásné romantické město nazývané Benátkami východu a Kráskou západu. Chania leží na severním pobřeží ostrova v jihovýchodním výběžku zálivu Chania, omývanému vodami Krétského moře. Zvláštní půvab propůjčuje Chanii pohled na benátské domy a vysoké vrcholy pohoří Lefka Ori v pozadí, krásu Chanie pak podtrhují také malebné úzké uličky v centru města. Staré město obklopují 3 km dlouhé hradby ze 16. stol. Doporučujeme prohlédnout.
Dále v Chania najdeme benátský přístav s majákem na konci mola – La Laterna, staré zbrojnice, které v současnosti slouží jako skladištní doky. Chania byla založena ve 13. stol. Benátčany pod názvem La Canea, na místě antického města Kydonia. V r. 1645 byla Chania jako první na Krétě dobyta Turky, turecká okupace skončila r. 1897. Za 2. svět. války byla Chania dosti zničena, přesto se zde zachovalo velké množství historických budov. Chania je 2. největší město Kréty, hlavní městooblasti Chania. Do roku 1971 byla Chania hlavním městem Kréty.

Krásná fauna i flora

Regionu dominují impozantní Bílé hory a známý národní park, který pokrývá většinu území. Rozprostírá se kolem rokle Samaria, největší v Řecku. Přejít ji napříč trvá přibližně sedm hodin, ale nádherné prostředí a vzácné druhy flóry a fauny vám vynaloženou námahu vynahradí. Projít se můžete i po mnoha menších roklinách (Aradaina, Agia Irini, Imbros a Polyrhenia), jakož i po krásných turistických stezkách (z Hrysoskalitissa do Elafonissi, z Palaiohóra do Souy či z Ayia Roumeli do Hóra Sfakion). Chania je proto oblíbenou destinací milovníků přírody z celého světa. Na okraji malebné tyrkysové laguny leží ostrůvek Elafonisi s prastarým cedrovým lesem. Mrkněte se tam, rozhodně nebudete vůbec litovat.

Tip od Adieu.cz: Jste akční typ? Můžete lézt po Bílých horách, mimořádně strmém svahu pohoří Gigilos či na kánoi sjíždět rokle Kládos, Sapounás a Thérissos.

Pláže v oblasti Chania

Tyrkysové vody omývají pláže s bílým pískem, ležící na západ od města Chania: Hrissi Akti, Ayia Marina, Áyioi Apóstoloi, Máleme, Kalathas, Stavrós, Plataniás, Kolympári, Falassarna, Ayia Roumeli, Souy, Ammoudia, Finikas, Vótsala, Loutró, Áyios Pávlos, Pahia Ammos, Fragokástello a Gávdos jsou jen některé z pláží, na kterých se můžete slunit. Na ostrově Elafonisi najdete pláž s průzračnou vodou a bílými pískovými dunami, která vám vyrazí dech! Celá oblast je součástí sítě NATURA.

V Chanii je i malé letiště, méně frekventované jak letiště v Heraklionu. Létá se sem většinou z Atén za přibližně 45 minut.

Za návštěvu ve městě Chania určitě stojí malebný přístav s majákem a Námořní muzeum. Projděte se po starém městě, plném obchůdků s tradičním zbožím jako olivový olej a kosmetika z něj, koření, olivy, různé likéry a sladkosti. Nevynechejte tržnici Dimotiki Agora v centru města – nakoupíte zde hlavně čerstvou zeleninu a ovoce, maso, ryby, sýry, med, čerstvé i sušené bylinky, rakiji, víno, ale například i košíky. Milovníkům vína doporučujeme výlet do vinařství Nostos, přibližně 20 minut jízdy od Chanie, které organizuje ochutnávky svých vynikajících vín.

Festivaly a kultura

V oblasti se po celý rok koná množství náboženských a kulturních festivalů. Oblíbené jsou i festivaly jídla: Festival kaštanů v Elosu, Festival růžové vody ve Fourni či Festival vína ve Voúves. V květnu se všechny obce v kraji zapojují do oslavy u příležitosti Bitvy o Krétu. Zemědělský srpen je plný výstav krétských plodin, produktů z nich, a lidových výrobků.

Ochutnáte místní speciality?

Návštěva Chanie se neobejde bez ochutnávky tradičních místních specialit: sladké sýrové koláčky kalitsounia, jehněčí s čekankou, dácos – tradiční tvrdé krétské pečivo s rajčetem, sýrem mizithra a panenským krétským olivovým olejem, fritované šneci boubouristí, haniótiko Bourek (pirohy plněné zeleninou), nasládlý sýr anthótyros ze Sfakiá (čerstvý, měkký sýr z ovčího nebo kozího mléka), či speciality z mořských plodů a výborné rybí polévky. Doporučujeme zapít sklenicí lahodného temně červeného krétského vína či sklenkou ledové raki – tradičního krétského destilátu z hroznových jadérek.

Letoviska v oblasti Chania

Platanias

Nejnavštěvovanější a nejrušnější turistické centrum západní Kréty – Platanias leží asi 11 km od Chanie. Koupání na krásných písčitých plážích je možné kombinovat s procházkami v centru, kde se nachází množství obchůdků a taveren.

Agia Marina

Malé, příjemné letovisko Agia Marina bylo původně osamělou vesničkou, která se díky turistickému ruchu postupně rozrostla podél pobřeží. Dnes ji lze považovat za součást letoviska Platanias, od centra kterého je vzdálena asi 1,8 km. Od Chanie ji dělí necelých 10 km. Právě vzdálenost od Chanie je hlavní výhodou této lokality. Letovisko ještě není natolik zasaženo masovou turistikou a oproti jiným oblastem na ostrově relativně klidnější. Krásná, modrou vlajkou oceněna písečná pláž Agia Marina s pozvolným vstupem do moře je vhodbná pro děti i neplavce.

Rapaniana

Středisko Rapaniana je velmi malé a klidné místo, které je vhodné pro všechny, kdo hledají klid a pohodu. Středisko je opravdu malé, dokonce patří k nejmenším a nejklidnějším na celé Krétě. Pár malých hotýlků, sem tam pension, trocha taveren a nějaký ten bar. To je vše.

Rapaniana působí uklidňujícím dojmem již tím, jak vypadá. V zahradách je mnoho zeleně a stromů a Rapaniana tak působí civilizovaně, na druhou stranu široké a do dáli se táhnoucí oblázkovopísečné pláže, které plynuje přecházejí v travnatou rovnou plochu, zdůrazňují osamocenost a klid místa. Pláže jsou vybavené veškerým plážovým servisem a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi či osoby s pohybovými problémy.
Středisko Rapaniana se nachází na severním pobřeží, cca 20 kilometrů západně od nádherného města Chania.

MAPA: Kde najdete Chanii?

 

VIDEO: Chania a její krásy

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Chania – krásný přístav a krásné město na Krétě v jednom”

  1. […] se dnes podíváme na Benátkami ovlivněná centra Chanie nebo Réthimnonu, můžeme mít snadno dojem, že noví vládci zřídili na Krétě když ne […]

  2. […] Ida. Rethymno je krásné město, které snad jako jediné může konkurovat svým půvabem městu Chania. Stejně jako v Chanii, je i v Rethymnu architektura podobně ovlivněna dlouhými lety benátské […]

  3. […] rybářských loděk, taveren a kaváren, vládní, na rozdíl od živých přístavů Rethymno či Chania, klid – návštěvníci mohou pozorovat každodenní život místních obyvatel: poslouchat […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.