Gran Canaria – průvodce ostrovem věčného jaraGran Canaria – průvodce ostrovem věčného jara 4.75/5 (95.00%) 4 votes

gran-canariaOstrov věčného jara – jak se mu říká, láká každoročně tisíce turistů a je nejnavštěvovanější z celého souostroví. Gran Canaria je třetím největším a také třetím nejvzdálenějším od afrického kontinentu. Ideální ostrov na strávení příjemné dovolené pro všechny věkové kategorie. Ostrov má rozlohu 1560 km2 a hlavní město je Las Palmas de Gran Canaria, ve kterém žije téměř 400 tisíc obyvatel. Pobřeží Gran Canaria má délku zhruba 236 km, z toho 56 km pláží a jen 32 km jsou písčité. Nejatraktivnější jsou v Playa del Inglés.

Zajímavá místa na ostrově Gran Canaria

Dunas de Maspalomas

Na konci nejkrásnějších pláží Playa del Inglés začíná chráněná rezervace UNESCO – Dunas de Maspalomas. Až deset metrů vysoké písečné duny, které nesporně připomínají africkou poušť, najdete na jihu ostrova. Vznikly rozdrcením schránek korýšů, mušlí a drobných kamínků. Vzhledem k povětrnostním podmínkám neustále mění svůj tvar.

Las Palmas

Hlavní město ostrova a deváté největší město ve Španělsku. Téměř polovina obyvatel ostrova žije právě zde. Leží na severu ostrova, proto má často odlišné počasí jako na ostatních letoviscích na jihu ostrova. Nejstarší částí Las Palmas, kterou si určitě prohlídněte, je Vegueta. Najdete zde například krásný dům Casa de Colón, v něm údajně pobýval Kryštof Kolumbus před svou objevnou cestou na Nový svět nebo katedrálu sv. Anny.

Palmitos Park

Patří mezi nejoblíbenější atrakce Gran Canarie. Můžete zde vidět více než 200 druhů ptáků – malí kolibříci, tukani, pávi, jeřáby, plameňáci, …. Nabízí také další atrakce jako akvárium, dům motýlů, kaktusovou zahradu, dům orchidejí, …. Novinkou je i show delfínů, kterou si určitě nenechte ujít. Zajímavé jsou i vystoupení papoušků, dravých či exotických ptáků. Vše navíc umocňuje prostředí – panenská příroda, ve které se budete cítit jako v ráji.

Pico de Las Nieves

Nejvyšší vrch ostrova. Dosahuje výšky 1949 metrů nad mořem. Oproti ostatním vrcholům v okolí je to místo, kde je umístěna vojenská základna a tak až na samotný vrchol vede asfaltová cesta zakončena malým parkovištěm. Z vrcholu Pico de las Nieves je krásný pohled zejména severním směrem. Za určitých klimatických podmínek se přelévají mraky přes hranu pohoří a padají hluboko do údolí jižním směrem.

Klima a počasí na Gran Canarii

Počasí během celého roku je na Gran Canarii téměř stejné. Je proto ideálním místem pro celoroční dovolenou. Od listopadu do dubna se teploty přes den pohybují nad 20 stupňů. Ideální pobyt je v jižní části ostrova, která je teplejší. Prší zde jen velmi zřídka, více než 300 dní v roce je bez deště. V létě se může objevit horký vítr ze Sahary – Sirocco.

Jídlo a pití

Ochutnejte místní speciální dezert bienmesabe, krém připravený z mandlí a medu. Samozřejmě nevynechejte Paellu, světoznámé jídlo z rýže, vepřového, kuřecího masa, mořských plodů a dalších, zejména zeleninových směsí. Osvěžte se samozřejmě sangriou, kterou byste neměli při návštěvě ostrova vynechat.

Kam večer

Noční život na Gran Canarii je velmi pulzující. Pokud se vám nechce vyhledávat podniky, doporučujeme obchodně-zábavní centrum Yumbo, které je přes den jako stvořené na nákupy a v noci se mění na „Big Party Place“! Najdete zde množství barů a diskoték, které začínají v pozdních nočních hodinách a trvají cca do 6-té hodiny ráno.

Orientační ceny v barech v Yumbo centru:
– Tequila, Vodka, Whisky, Rum od 3 do 5 eur
– Pivo cca 4 eura
– Nealko (Cola, Sprite, …) cca 2 eura
– Káva cca 2-3 eura
– Sklenice vína cca 3 eura
– Láhev vína od 11 eur
– Koktejly od 4 eur

I hotelové komplexy nabízejí zábavu a tématické večeři pro své hosty. Tak pro ty, kteří mají s sebou své ratolesti, nebo pro lenivší je to vhodná alternativa. Tento ostrov je jako stvořený pro gaye, kteří ho dost vyhledávají, každoročně se zde koná i pochod.

Ceny na ostrově Gran Canaria

Gran Canaria je bezcelní zónou, proto mnohé věci mohou být levnější než u nás. Týká se to zejména alkoholu, cigaret a elektroniky.

Orientační ceny potravin a nápojů:
1L mléka – 0,6 eur
velká bageta – 0,45 eur
máslo – 1,90 eur
rajčata – 1,0 eur / kg
tvrdý sýr – od cca 10 eur / kg
šunka – od cca 8EUR / kg
minerálka 1,5L balená – od 0,30 eur
pivo 0,5L plech. – Od 0,60 eur
Alkohol (Havana, Johny Walker, …) – od 12eur / 1L
Cigarety (např. Marlboro) – 2,4 eur / krabička

Orientační ceny v barech a restauracích:
1/2 grilovaného kuřete, hranolky, zeleninové obložení – 3,5 eur
paella pro 2 osoby, 1L sangrie – 20 eur
čínská restaurace formou bufetových stolů – od 7 eur / osoba, dítě od cca 3 eur
dětské menu v restauraci u pláže (grilovaná ryba, hranolky, zeleninový salát, nápoj, zmrzlina) – cca 7 eur

Ceny ve fastfoodech podobné jako v ČR.

Ubytování

Pokud máte zaplacenou dovolenou přes cestovní kancelář, ubytování máte vyřešené. Pokud plánujete dovolenou na „vlastní pěst“, prostřednictvím internetu si můžete vybrat ze stovek hotelů či apartmánových domů. Je už jen na vás, zda se rozhodnete pro luxus a pohodlí, nebo méně náročné ubytování za nízké ceny. Ubytování na dva týdny vás tak může stát 100 eur / osoba, ale i 2500 eur / osoba. Je však třeba podotknout, že prostředí je opravdu čisté a nemusíte se bát ani ubytování v levnějších apartmánových domech. Téměř každý má svůj soukromý bazén, některé i vířivku a další služby, které můžete bezplatně využívat během své dovolené.

Výlety na Gran Canaria – kam se podívat?

Palmitos Park

Papoušci
Viděli jste už papouška malovat, řídit autobus či kolo? Pokud ne, tak máte jedinečnou příležitost právě v show, která je denně v době: 10:30, 11:30, 14:30 a 16:30.

Dům orchidejí
Stovky orchidejí různých druhů, barev, rozmanitých tvaroc. Je to největší sbírka orchidejí na Kanárských ostrovech.

Zahrada kaktusů
Impozantní sbírka kaktusů a aloe, které je možné vidět téměř v celém Palmitos Parku.

Dům motýlů
Je největší v celé Evropě! Vejdete do domu, kde kolem vás létají stovky motýlů různých barev. Jedinečný zážitek.

Akvárium
Nabízí širokou škálu tropických ryb a také sbírku korálových ryb, která je nejvýznemnější v Evropě.

Delfíni
Když uvidíte disciplínu a výkony těchto inteligentních zvířat, určitě vám budou stát chlupy na celém těle. Jedinečná show je novinkou Palmitos Parku a můžete si ji prohlédnout 2x denně ve 13:00 a 16:00.

Celý park je zasazen do prostředí s více než 1000 palmami a 15.000 rostlinami. Najdete zde množství endemitů, rostlin, které se nenacházejí nikde na světě, jen na Kanárských ostrovech.

Golf

Ti, kteří mají vztah k tomuto sportu, si určitě vyberou nějaké golfové hřiště, kterých najdete na ostrově desítky. Můžete tak strávit příjemný sportovní den, přičemž budete dýchat čerstvý vzduch vanoucí od oceánu.

Sioux City

Pokud se alespoň na chvíli chcete cítit jako ve Wild Wild West, toto indiánské městečko vám tento pocit poskytne. Seznamte se s mystickými bojovníky, kovboji z divokého západu, šerifem. Nebo si jděte podívat kankán do místního salonu. Na 320 tisíc čtverečních metrech najdete mnoho atrakcí, které si vás podmaní. Otevírací doba je úterý – sobota: 10:00 – 17:00, pátek od 20:00 do půlnoci je grilování a večerní show. Sioux City najdete v San Augustin.

Aqualand Maspalomas

Pokud máte rádi tobogány, bazény a všelijaké vodní atrakce, toto bude to pravé ořechové pro vás i děti. Cena vstupného je 25 eur – dospělá osoba a 18 eur – děti (4-12 let). Otevřeno je denně od 10:00 do 17:00 hod.

Arucas

Třetí největší město ostrova Gran Canaria s necelými 30 000 obyvateli je domovem kanárského rumu, který je pojmenován podle původní osady, která se na dnešním místě kdysi nacházela. Toto místo navštěvují turisté zejména kvůli místní velkopalírně rumu. V Arucas naleznete kostel svatého Jana Křtitele, který je na místní rozměry uliček natolik veliký, že jen těžko ho budete umísťovat do svého hledáčku na fotoaparátu.

Roque Nublo

Druhý nejvyšší vrch ostrova a je jeho nejznámějším symbolem. Tyčí se do výšky 1813 metrů nad mořem a najdete jej přímo uprostřed Gran Canarie. Z této rozlehlé plošiny se nabízejí nádherné výhledy zejména západním směrem do obrovského kaňonu, který je občas nazýván malý evropský Grand Canyon. V časných ranních hodinách kdy ještě není opar, je pak možno vidět i sedmdesát kilometrů vzdálený ostrov Tenerife. Kdo chce získat typickou fotku s pohledem na kaňon s vlastní osobou v záběru, nesmí mít problémy s výškami a malými prostory.

Doprava na ostrově

Mezi ostrovy je pohyb možný trajektem nebo letecky. Mezi nejznámější dovolenková střediska ostrova Gran Canaria patří Las Palmas, San Agustin, Playa del Inglés, Maspalomas, Patalavaca, Puerto Rico, Playa de Taurito, Puerto Mogán.

Taxi

Pokud si zarezervujete taxi na recepci hotelu, máte obvykle dohodnutou pevnou částku. Např.: taxi z Playa del Inglés na letiště stojí 30 eur, letiště – Puerto Rico cca 50EUR, letiště – Las Palmas cca 20 eur. Pokud byste si vzali taxi na letišti, může vás tatáž cesta vyjít o desítky eur více. Vždy je nejlepší domluvit si cenu předem.

Půjčovna aut

Těch najdete na ostrově opravdu dost. Platí zde náš evropský řidičský průkaz a vozidlo mohou řídit osoby nad 21 let. Cena pronájmu auta na den je od cca 25 eur. Samozřejmě, pokud si pronajmete auto na více dnů je to levnější.

Místní autobusy

Na informacích na letišti vám poskytnou jízdní řád, kde máte rozepsány trasy linek i časy, ve kterých jezdí. Jsou přehledné a dá se říci, že touto dopravou se pohodlně můžete přemisťovat po celém ostrově. Cena jízdenky z letiště do Playa del Inglés je 3,35 eur, Playa del Inglés do Palmitos Parku 2,5 eur.

Pokud máte rádi sport, můžete si půjčit kola, nebo si přivézt své a strávit tak příjemnou aktivní dovolenou poznáváním celého ostrova. Ideální je si půjčit auto a ostrov si projít celý. Věřte, určitě neprohloupíte. A pokud byste na viděli kočku, nelekejte se. Najdete je zde snad na každém kroku.

MAPA: Kde leží Gran Canaria

 

Aktuální počasí na Gran Canarii

Aktuální počasí na Gran Canarii
31°
broken clouds
vlhkost: 68%
vítr: 4m/s S
Max 31 • Min 31
29°
St
31°
Čt
29°
29°
So
32°
Ne

 

VIDEO: Krásy ostrova Gran Canaria

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Larsinho

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.