Katarská metropole Doha (Dauhá)



Katarská metropole Doha (Dauhá) 4.67/5 (93.33%) 3 votes

DohaZemě Perského zálivu se v posledních letech staly synonymem luxusu a blahobytu. Panoramata slavných metropolí ovládly vysoké mrakodrapy a při pohledu na ně má člověk pocit, jako by se najednou ocitl v budoucnosti. Ani Katar nezůstal v ničem pozadu a mílovými kroky směřuje vpřed po moderní silnici prosperity, jejíž symbolem se stala metropole Doha.

Od chudoby k luxusu – historie Doha

Na první pohled působí současná Doha (Dauhá) jako bohaté kosmopolitní velkoměsto, avšak její historie je plná kontrastů a velkých změn. Dějiny města se začali psát před necelými 200 lety, kdy v roce 1825 vznikl v místní zátoce malý obchodní přístav s názvem Al-Bida. Později se však osvědčilo dnešní pojmenování Doha – v překladu „velký strom“, který se údajně tyčil ve slavném přístavu. Tehdejší obyvatelé se živili především rybolovem a pěstováním vzácných perel, které mají v Kataru obrovskou tradici – vždyť ne nadarmo získal tento arabský stát přezdívku „Země perel“.

První velká změna přišla v polovině 19. století, kdy se šejk Mohamed Al-Thani vzepřel vládnoucímu Bahrajnu. Tehdy ustanovil Dohu hlavním městem své malé říše a stal se tak zakladatelem Katar emirátu, předchůdce moderního Kataru. Zajímavostí je, že dynastie Al-Thani se drží na čele státu ještě i v současnosti a mezi obyvateli se těší velké úctě a popularitě. Katar si však na svou nezávislost od Britského impéria musel počkat až do roku 1971. Ještě předtím však přišel zlom, který navždy změnil tvář Kataru, ale i ostatních zemí Perského zálivu. Objevení největších ložisek ropy na světě během 2. světové války přepisovalo historii a „černé zlato“ postupně proměnilo chudé rybářské městečka na bohaté ekonomické velmoci plné okázalosti a luxusu.

Malebné historické centrum Dauhá rázem obklopili moderní budovy a vysoké mrakodrapy, díky kterým panoráma města získala zcela nový lesk a monumentalitu. Kromě toho se Doha může pyšnit i mnoha novými mešitami, muzei, univerzitami, a také moderní dopravní infrastrukturou a kolosálními sportovními komplexy. Není tak žádnou náhodou, že hlavní město Kataru hostilo několik důležitých mezinárodních konferencí, ale také významné sportovní akce jako Asijské hry 2006 Arabské hry 2011 Asijské fotbalové mistrovství 2011 nebo každoroční populární noční závody silničních motocyklů na nedalekém okruhu Losail. V budoucnu Doha přivítá dokonce fotbalové mistrovství v roce 2022, ale katarské ambice sahají až k organizaci letní Olympiády.

Tradiční atmosféra starého města

Srdcem Dauhá i v současnosti zůstává stará část města, která nadále oplývá tradiční atmosférou arabských bazarů. Malebné uličky lemují staré hliněné domy, které byly renovovány a dnes jsou víceméně využívány pro obchodní účely. Po obou stranách ulic jsou roztroušeny útulné restaurace, ale také tradiční kavárny a čajovny. Nic není příjemnější než se posadit do jednoho z mnoha podniků, vedle toho popíjet s domácími lahodný čaj s mlékem nebo tradiční kardamomo-šafránovou kávu, a jen tak nechat běžet čas. Chuťové pohárky však určitě potěší i mnohé katarské speciality, mezi nimiž vynikají zejména různé pokrmy připravené z místních ryb a mořských plodů.

Za národní jídlo je však považován mačbús, tedy dušené jehněčí maso se zeleninou, rýží a tradičními arabskými kořením. Příjemnou atmosféru starého města ještě více umocňují domácí Katařané, kteří se klidným tempem procházejí napříč klidnými ulicemi, společně vysedávají v okolních čajovnách a horlivě diskutují o nových událostech doma i ve světě. Přesto, že modernismus zasáhl tuto zemi naplno, svou kulturu si domácí obyvatelé za žádných okolností vzít nenechají. Místní muži kráčející ulicemi se i nadále hrdě oblékají do tradičního dlouhého bílého oděvu dišdaša a na hlavě nosí nedílnou šátek gutru. Oblečení katarských žen podléhá pravidlům islámu, a tak většinou nosí jen jednoduché černé pláště Abajo a přes hlavu mají přehozené typické šátky nebo závoje. Říká se, že peníze kazí charakter, ale Katařané tento výrok dokonale popírají. Přesto, že tato země patří mezi nejbohatší na světě, domácí obyvatelé jsou velmi skromní, dobrosrdeční a přátelští. Na ulicích nás s úsměvem vítají a zdraví, při projíždění bazarových uliček nás dokonce zastavují a zvou do krámků s různými cukrovinkami, chutnými oříšky nebo nakrájeným ovocem.

Tajuplné bazary v Doha

K arabským městům už neodmyslitelně patří slavné bazary, které nádherně doplňují kolorit Dohá. Tím nejvýznamnějším je bez pochyb Souq Waqif, který leží přímo v srdci starého města nedaleko přístavu. Právě na tomto místě se obchodovalo již od založení města, avšak před necelými 200 lety to vypadalo všechno úplně jinak. Z okolních krajů sem přicházeli beduíni i rybáři a na tehdejším tržišti se prodávaly většinou ovce, kozy, ryby a dary moře. Dnes působí tento fen úplně jiným dojmem a místy připomíná labyrint. Úzké uličky bazarů jsou doslova přesycené malými obchůdky, které vystavují na odiv různé tradiční výrobky a produkty.

Procházka pestrobarevnými bazarovými uličkami je pastvou pro oči každého návštěvníka, díky čemuž je lákavý nejen pro domácí, ale i pro turisty. Orientální látky, tradiční oblečení, perské koberce, chutné arabské cukrovinky, exotické parfémy, vonné přípravky z agarové dřeva, různorodé koření, drahé šperky, starožitnosti, čajové servisy, domácí potřeby, suvenýry, ale i živé zvířátka, vycvičené sokoli a proslulé katarské perly. To vše, a ještě více, nabízí místní tajuplné tržiště Souq Waqif – jedno z nejoblíbenějších míst celé Dohá. Doporučujeme navštívit, ideálně s průvodcem.

Důležitý přístav ve městě

Na pobřeží místního zálivu se skrývá rozlehlý přístav, který hrál významnou roli již od počátku dějin města a své důležité postavení si udržel i v současnosti. Rozšíření přístavu do východní části zálivu naštěstí zachovalo klidnou atmosféru starého města a jeho pobřeží se stalo jakousi oázou klidu. Malebné okolí městského přístavu obklopuje příjemná scenérie palmových parků s výhledem na kotvící arabské dřevěné loďky, které se snadno houpou v rytmu vln. Pobřežní atmosféru doplňuje symbolický perlový monument, který připomíná slavnou katarskou perlovou tradici. V okolí přístavu vyrostlo množství významných kulturních a náboženských institucí, které již na první pohled zaujmou svým extravagantním postmoderním stylem.

Přímo v přístavu stojí Muzeum islámského umění, ve kterém je uchována vůbec největší sbírka islámských uměleckých předmětů na celém světě. O kousek dál, ve východní části přístavu, trůní stále nedokončená kolosální budova Katarského národního muzea, které vzniklo rozsáhlou renovací někdejšího emirovského paláce Fariq Al-Salata vládnoucí dynastie Al-Thani. Zajímavým dojmem určitě působí i orientální budova islámského kulturního centra, z níž doslova vyrůstá monumentální spirálový minaret mešity FENARI. Nedaleko starého přístavu se rozprostírá nezvyklé náměstí, kterému dominuje moderní hodinová věž, ale zejména nově postavená velkolepá mešita Imáma Abdula Wahhab. Od moře pofukuje příjemný vítr, který v těchto arabských vedrech určitě každému přijde vhod a působí nesmírně osvěživě. Teploty během léta se šplhají až k hranici 45 ºC, v zimních měsících se rtuť teploměru pohybuje okolo 20 ºC.

Celé pobřeží městského zálivu kopíruje nádherná několikakilometrová palmová promenáda Corniche vedoucí od přístavu až k obrovským mrakodrapem. Ty se staly symbolem prosperity a optimistické budoucnosti, která tuto arabskou krajinku nepochybně čeká. Panorama Dauhá se každým rokem neustále rozrůstá o nové okázalé mrakodrapy, a tak není divu, že si pomalu, ale jistě, zvyká katarská metropole na přezdívku „novodobý New York“. Přesto, že tato země se zmítá v obrovských vlnách modernismu a kosmopolitismu, domácí Katařani zůstávají věrni své krásné kultuře a srdce svého hlavního města drží i nadále v bezpečí své tradice.

MAPA: Město Doha (Dauhá)

 

VIDEO: Pohled na město Doha (Dauhá)

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.