Bangkok – právem přezvídaný Benátky východuOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Obrázek z Velkého paláce v Bangkoku v Thajsku: Phra Borom Maha Ratcha Wang

Obrázek z Velkého paláce v Bangkoku v Thajsku: Phra Borom Maha Ratcha Wang

Bangkok nebo i Benátky východu. Tuto přezdívku si vysloužil Bangkok díky propracovanému systému kanálů. 200 let stará metropole Thajska je vůbec nejhlučnější městem na světě, s obrovským množstvím do nebe se tyčících mrakodrapů, smogem na rozdávání a sáhodlouhými zácpami. Domácí na něj tak či tak nedají dopustit a s láskou ho nazývají město andělů. Pro klid duše si mohou jít do jednoho z tří set klášterů, které najdete mezi nebetyčných stavbami.
Bangkok samotný se rozprostírá na ploše 482 km2 a celá provincie čte rozlohu 1.565,2 km2. Město, v němž má sídlo královská rodina je velké jako Praha a obývá ho přesně 9.751.492 lidí, tak si to představte! I proto pokud se tedy chystáte do Bang Makokou, jak se kdysi nazýval dnešní Bangkok, určitě myslete i na cestovní pojištění.

Stručná historie Bangkoku

Není to tak dávno, co byl Bangkok malým přístavním městečkem, kde se křížily obchodní cesty ziskuchtivých podnikatelů. 200 let zpět vládla na tomto území dynastie Chakri, jejímž zakladatelem byl Rama I. Hlavním městem bylo v té době město Thoburi, dnešní bangkocká čtvrť. Thoburi se nacházelo na levém břehu řeky Chao Phraya a samotný Bangkok na pravém břehu. Přes tehdejší Bangkok procházeli obchodníci na cestě za svými obchody do Siamu. Přesto, že hlavním městem bylo Thoburi, stavěli si králové své paláce hojně i v Bangkoku. Bangkok přejmenoval v roce 1782 Rama I. na Krung Thep (město andělů), jehož plné jméno zní „Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Buriram Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathi Sakkathattiya Witsanukam“, což v překladu znamená „Město andělů, velké město, věčné diamantové město, Plodné město boha Indry, velké hlavní město světa s devíti klenoty, šťastné město, oplývající nesmírným Královským Palácem, připomínajícím nebesa kde vládne znovuzrozený bůh, město dané Indrovi a vybudované Vishnukarnem.“ Možná i proto, že ve školách se tento sáhodlouhý název učí povinně a možná i díky populární písni (něco na způsob anglické abecední písničky) ho zná většina obyvatel města.
Ale jen hrstka lidí skutečně ví, co znamená, je totiž poskládán z archaismů.

Kultura, památky a zajímavosti Bangkoku

V Bangkoku je toho k vidění více než dost, své si zde najdou jak milovníci historie, tak i ti, co se vydali do Thajska obdivovat přírodní krásy. Nefalšovanou krásu orientu můžete plnými doušky nasávat v Čínské čtvrti. Spletitý prales obchůdků a stánků je prodchnutý vůní česneku a pro orient tak typickým aroma vonných tyčinek. Určitě zde najdete magickou drobnůstku, na kterou vždy když se podíváte, ucítíte vůni bangkokských uliček. Turisty hojně navštěvovaná je i Patpong, ulička lásky plná erotických barů. Ale nejen to, navštívit zde můžete i noční tržiště.

Plovoucí trhy i ZOO

Bangkok je známý také plovoucími trhy ve čtvrti Taling Chan. V tomto rozmanitém městečku najdete kromě kulturních památek i nejrozsáhlejší zoologickou zahradu v jihovýchodní Asii. ZOO není jen rozsáhlá, ale i krásná, navržena jako park, kam chodí rodiny víkendy s piknikovými koši. Najdete zde mnoho druhů exotických zvířat, mezi jiným klokani, krokodýli či bizony. V Bangkoku byl v roce 1923 založen hadí institut, pro turisty velmi přitažlivá hadí farma, kde se dvakrát denně veřejně „odšťavňují hadi“, z nichž jedu se pak vyrábí sérum.

Pokud jste přišli do Bangkoku prozkoumat jeho historii a kulturní památky vydejte se na procházku po městě. Začít můžete při Golden Mount nebo Wat Saket a nezapomeňte se vsadit na terase zlatého Chedi, kde je uschována Buddhova relikvie. Dále budete procházet oblastí Wat Ratchanatda, kde si určitě projděte obrovský trh amuletů. Pokračujte vedle Ratchadamnoen Klang Rd. V Bangkoku mají ne dvoj ani trojsměrné cesty, ale hned osemproudové, kde se nadýcháte smogu plnými doušky a na pět let dopředu. U této cesty se nachází Památník demokracie.
Směrem na západ najdete kolem okrouhlé travnaté plochy Sanan Luang soustředěny významné městské budovy jako univerzitu Thammasat, Národní muzeum a chrám Wat Mahathat. Chrám Wat Phra Kheo sousedící s královským palácem je největším chrámem ve městě Bangkok. Pokud se rozhodnete pro prohlídku těchto dvou majestátních budov, určitě počítejte hned s několika hodinami. Wat Arun je další chrám, který se určitě vyplatí vidět. Dostanete se k němu pokud se necháte odvézt z můstku Chang Wang Luang po řece Chao Phraya. Takto se dostanete i k pověstnému hotelu The Oriental. Dalšími chrámy jsou Teakwood Palace, „Chrám úsvitu“, chrám z bílého mramoru Wat Benchamabophit, chrámy Wat Bovornivet nebo Wat Pho.

bangkok2

V Bangkoku je i kus umění

Pokud jste spíše přes umění a chcete si zaobdivovat vzácné thajské hedvábí nebo Buddhovy sochy, pokuste se navštívit šest budov Jim Thompson’s House, kde na Vás čeká obrovská sbírka asijského umění. Erawan Shrine, svatyně ležící na hlavní křižovatce moderní části Bangkoku je výborným odrazem thajské víry v démony a duchy. Božskou přízeň pro město vytancují známé thajské tanečnice. Moderní Bangkok nabízí množství nákupních příležitostí v ultramoderních obchodních centrech.

Mrakodrap v Bangkoku

A koho zajímají mrakodrapy, také si přijde na své. Vždyť právě zde se nachází nejvyšší budova v Thajsku, 88 patrový a 309 metrů vysoký Baiyoke Sky Tower. Na 84 patře tohoto mrakodrapu se nachází vyhlídková plošina, ze které můžete obdivovat podmanivou panorama Bangkoku. Ačkoli je třeba se připravit na to, že výtah jezdí na plošinu není nejlevnější (300 THB), ale za ten pohled za to stojí.

K vidění i thajský box

No a v neposlední řadě nemůžeme nezmínit tak populárního jako je thajský box! V Bangkoku se nachází několik velkých stadionů, které mohou turisté navštívit. Přestože vstupní poplatek na zápas není věru nejlevnější, ale alespoň jednou zažít ten pravý zážitek nefalšovaného thajského boxu určitě stojí za to. Pokud se Vám zdá být vstupní velmi vysoké, zkuste počkat. Někdy je možné koupit lístek i v průběhu turnaje, kdy je ho možné obstarat i za poloviční cenu.

Kuchyň v Bangkoku

Bangkokská kuchyně je jednou z nejoblíbenějších světových kuchyní, kterou rád ochutná každý návštěvník Thajska. Široká paleta exotických dobrůtek na Vás čeká v thajských restauracích nebo si můžete delikatesy pořídit na kouzelném bangkockém trhu. Kuchyně se skládá z pěti základních chutí: sladká, pikantní, kyselá, hořká a slaná. Thajští kuchaři nešetří kořením každého druhu, chuti a vůně, koriandrem, chilly papričkami, česnekem, citronelou, bazalkou, limetkovou šťávou nebo rybí omáčkou. Pokrmy jsou pochopitelně velmi ostré, ostřejší než naše odlehčené pseudopikantní verze exotických originálů. Pomáhá hlavně hodně zapíjet vodou.

V Thajsku je součástí každého pokrmu rýže, samozřejmostí jsou ryby a dary moře, ale také u nás klasické vepřové a kuřecí maso. Pije se to co u nás, voda, pivo, víno a thajská rýžová pálenka ostře sladké chuti, která připomíná rum. Mezi speciality zdejší kuchyně patří kokosový pudink, smažený banán, pikantní polévka, pečená kachna, a curry připravené na tolik způsobů, že se Vám zatočí hlava nejen z pálenky.

Jak do Bangkoku?

S největší pravděpodobností do Thajska přiletíte letadlem. V Bangkoku se nacházejí dvě letiště. Zatímco vnitrostátní lety operují na kdysi mezinárodním letišti Don Muang airport, mezistátní lety v súčanosti přistávají na moderním letišti Suvarnabhumi airport (www.bangkokairportonline.com), nacházejícím se cca 30 km východně od Bangkoku. Z letiště do Bangkoku se pohodlně dostanete ať už veřejnou autobusovou dopravou (551: Victory monument, 552: On Nut BTS Skytrain, 553: Samut Prakan a jiné) nebo pohodlnou taxi službou.

Grand Palace v Bangkoku

Grand Palace v Bangkoku

Ubytování v Bangkoku

Již zmíněný hotel The Oriental je jedním z nejkvalitnějších a nejnavštěvovanějších hotelů na světě. Jeho historie sahá až do roku 1887 kdy byla postavena jeho budova ležící při vodním toku Chao Phraya. Hotelem The Oriental nepohrdnou ani filmové hvězdy, politici, či nejbohatší muži a ženy světa. V centru města najdete futuristický hotel Baiyoke Sky, přední hotel Banyan Tree Bangkok dále Grand Hyatt Erawan hotel, kde najdete nejrozsáhlejší kolekci dnešního thajského umění, moderní hotel Four Seasons Hotel Bangkok. Bangkok má dokonce vlastní Hilton obklopený hotovou džunglí. Na thajský způsob je postaven hotel The Sukkotai. Pro baťůžkáře, milovníky „budget“ hotelů, můžeme doporučit populární ulici Khao San Road, kde najdete množství opravdu levných hotelů či hostelů. Výhodou oblasti v okolí Khao San Road je i to, že se nachází v blízkosti mnoha turistických atrakcí, jako jsou paláce, buddhistické chrámy a pod.

Doprava v Bangkoku

Největším problémem co se týká dopravy jsou v Bangkoku zácpy, kterým se pokoušelo město zabránit stavbou nadzemních železnic. Jelikož se začalo stavět během finanční krize, nebyly nikdy dokončeny a dnes můžete obdivovat už jen pozůstatky stavby Hopewell nebo jako je nazývají zdejší obyvatelé, Hopenhenge (beznadějné). V souvislosti s Bangkokem se můžete setkat s názvem Skytrain, který je dvoukolejný a vznikl v roce 1999. V současnosti řeší dopravní situaci podzemní metro. V červenci roku 2004 byla otevřena první trasa podzemního metra a postupně byl spuštěn celý systém metra MRT. Metro spojuje stanici v Bang Sue se stanicí Hua Lampong, které se nacházejí u centru. Ve stanicích Mo Chit, Asok a Sala Daeng se napojuje na BTS systém (radio base station). Železnice začíná na nádraží Hua Lamphong na konečné jižní stanici metra. Spojení odsud pokračují do Malajsie na jihu, Chiang Mai a na sever a severovýchod. Bangkok má tu výhodu, že se do každé jeho části dostanete autobusem. Linky vedoucí na jihovýchod, do míst jako Ko Samet či Pattaya, opouštějí autobusovou stanici z Východního autobusového terminálu v Ekkamai třetí zastávka od východního konce Skytrainu. Linky, které Vás odvezou na západ a jihozápad startují z Jižního autobusového terminálu, západně od města. V Mo Chit, blízko u konečné stanici metra Skytrainu se nachází stanice odkud odjíždějí autobusy vedoucí na sever a severovýchod.

Dopravní informace Bangkoku naleznete na:

Dopravahttp://www.transitbangkok.com/
Skytrainhttp://bangkok.sawadee.com/skytrain.htm
Metro MTAhttp://bangkok.sawadee.com/mrta.htm
Chao Phraya expres loděhttp://bangkok.sawadee.com/expressboat.htm

Hlavní památky v Bangkoku

DUSIT ZOO BANGKOK

– provozní doba: denně 08:00-18:00
– vstup: dospělí 100 THB, děti 50 THB
– adresa: 71 Rama V Road, Chitrlada Sub-district, Dusit District, Bangkok
– jak se sem dostat: BUS 18, 515, 539, 542
– web: www.zoothailand.org

Hadí farma v Bangkoku

– provozní doba: 08:30-16:30 (během týdne), resp. 08:30-12:00 (víkendy a prázdniny)
– vstup: –
– adresa: Na rohu Henry Dunant a cesty Rama IV, Bangkok
– jak se sem dostat: BUS 4, 45, 47, 50, 67, 93, 163

NÁRODNÍ MUZEUM BANGKOK

– provozní doba: 09:00-16:00 (středa-neděle)
– vstup: 40 THB
– adresa: Phrothat Road, blízko Grand Palace (velkého paláce), Bangkok
– jak se sem dostat: nejlépe taxíkem nebo se naloďte na Chao Phraya Express Boat do Maharaj Pier, a pak pěšky 20 minut
– web: www.bangkok.com

CHRÁM WAT SAKE

– provozní doba: 09:00-17:00
– vstup: do chrámu a do Golden Mount je zdarma, vstupné do chedi je 10 THB
– adresa: Ratchadamnoen Klang and Boripihat Rds, Bangkok
– jak se sem dostat: BUS 15, 47, 48, 53, 204, 508

JIM THOPSONS HOUSE

– provozní doba: 09:00-17:00 (poslední prohlídka začíná v 17:00)
– vstup: dospělí 100 THB, děti 50 THB
– adresa: 6/1 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road, Bangkok
– jak se sem dostat: BUS 1, 3, 6, 9, 25, 43, 47, 91, 507, resp. vyjděte prvním východem Národního stadionu, zahněte doprava do Soi Kasemsan 2 a pokračujte pěšky celou cestu až na konec. Muzeum uvidíte po Vaší levé straně
– web: www.jimthompsonhouse.com

MAPA: Město Bangkok

 

VIDEO: 25 super věcí, které dělat v Bangkoku

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Bangkok – právem přezvídaný Benátky východu”

  1. […] letenkou, samotný pobyt v Thajsku vás při troše snahy může vyjít levněji než na Slovensku. Bangkok, Pattaya, Phuket či Ko Samui jsou světové destinace, které si můžete užít za lidové ceny. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.