Krakow – město, jehož atmosféru nezapomeneteOhodnoťte článek, budeme rádi: 

krakowPokud milujete velké náměstí a ulice, kde je turistů tak akorát, dobré jídlo a milí lidé, pak je polský Krakow přesně pro vás. Město, kde se stále něco děje, a proto je stále důvod se do něj vracet. V Krakowě se neustále konají různé výstavy, festivaly, kulturní akce. Krakow je znám také jako hlavní město kultury a umění ve střední Evropě. Ale i město samotné stojí za zhlédnutí. Umění potřebuje volnost a svobodu, a přesně to Krakow umožňuje. Dává množství svobody v pohybu.

Výhoda: Krakow je přístupný autem

Obrovská výhoda tohoto města pro nás Čechy je, že je přístupný autem. Už samotná cesta je příjemná, vede malebnou krajinou. Ani ve městě na řidiče nečeká žádná nástraha, s parkováním není žádný problém. Návštěva autem je o to výhodnější, že v okolí Krakowa je množství atrakcí, návštěva kterých je díky autu velmi jednoduchá a pohodlná. Samozřejmě, k dispozici je i městská či příměstská hromadná doprava.

Rynek główny – jedno z nejkrásnějších náměstí Evropy

Pokud jste v Evropě zvyklí na často přeplněné náměstí, v Krakowě nic takového nenajdete. Rynek główny je hlavní náměstí, které je opravdu rozsáhlé a určitě si tu nebudete s nikým překážet. Naopak, budete se těšit z množství prostoru a zejména z atmosféry, kterou toto náměstí dýchá. Stále zde potkáte obchodníků, řemeslníků, různých bavičů a komiků. Najdete zde Mariacki baziliku, která se pyšní dvěma věžemi. Vyšší má gotický charakter, sahá do výkyvy 81 m, druhá je renesanční a má 69 m. Na náměstí se nachází i polská šikmá věž Ratisz. Má výšku 70m a je odchýlena 55 cm, což způsobila extrémně silná vichřice v roce 1703.

Ve středu náměstí vás určitě zaujme i Dům soukeníků (Sukiennice), ve kterém se kdysi obchodovalo s textilem. Dům však vyhořel a po přestavbě již pro tento účel nesloužil. Na náměstí se nachází i množství příjemných kaváren a restaurací s chutným jídlem, ze kterých si určitě vyberete. Také zde najdete několik různých kostelů. Krakowské kostely jsou velmi pěkně vyzdobeny a i když jsou místy podobné těm našim, mají velmi specifickou a neopakovatelnou atmosféru. Pokud máte co i jen trochu rádi kostelní klid či zpěvy, nenechte si ujít například i mši. Díky podobnosti jazyků jí budete snadno rozumět a je to opravdu příjemně strávená hodinka v centru města.

Královský zámek Wawel v Krakowě

Královský zámek Wawel v Krakowě

Wawel – královský zámek

Kousek od hlavního náměstí, pár kroků uprostřed krásné městské aleje, se nachází také královský zámek Wawel, kde byla korunována většina polských králů. Zámek stojí přímo nad řekou Visla na pahorku vysokém 228 ​​metrů. Vyjít něj se vyplatí už jen kvůli výhledu. Rozhodně si ale nenechte ujít zvon Zikmunda, který je třetím nejtěžším zvonem na světě. Má i přívlastek „obří“ pro své opravdu velké rozměry a název nese po králi Zikmundovi I., na příkaz kterého byl odlit.

Zajímavé je, že podle hinduistů právě tento kopec představuje jedno ze sedmi velkých energetických center světa, a proto sem chodili tajně meditovat. V tajemnou sílu pahorku však věří dodnes i přívrženci jiných náboženství či ateisté.

 

 

Kazimierz

Kazimierz

Kazimierz – jiný svět

Polsko sehrálo v 2. světové válce velkou roli, a tak se není co divit, že i v Krakowě se najde židovská čtvrť. Je to právě Kazimierz, který je bývalou židovsko – křesťanskou částí města. Katolické kostely prakticky okamžitě vystřídají synagogy, z nichž některé lze za poplatek navštívit. Krakowčané si tuto historii velmi váží, před 2. světovou válkou zde totiž žili desetitisíce Židů, z nichž se z koncentračních táborů údajně vrátilo pouze přibližně 1 000. V této části města jakoby to bylo stále cítit. Je pomalejší, klidnější, tichá, turisté se zde pohybují s úctou, najdete zde stará auta, budovy jsou nižší a ulice užší …

TIP: Navštivte polské hlavní město Varšava

Krakow je prostě město snů. Možná si zde dosyta vychutnat památky, historii, atmosféru města, které si opravdu hodně pamatuje. Zároveň nabízí kvalitní gastronomii na čele s typickými polskými pirožky, ale i zábavu a noční život. Pokud budete mít volný víkend, právě toto město by se mohlo stát vaší cílovou destinací.

MAPA: Město Krakow

 

VIDEO: To nejlepší z Krakowa

VIDEO: Památky v Krakowě

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Krakow – město, jehož atmosféru nezapomenete”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.