Varšava – okouzlující hlavní město PolskaOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Velké divadlo ve Varšavě

Velké divadlo ve Varšavě

Varšava, hlavní město Polska, je okouzlující město. Mísí se zde prvky západo a východoevropské kultury, kterým dominují historické paláce, kostely a architektonické komplexy. Ve druhé světové válce bylo zničeno až 86% budov ve Varšavě, ale byly nově zrekonstruovány a zařazeny do světového dědictví UNESCO. Varšava je dynamicky se rozvíjející město, které právem patří mezi nejkrásnější evropská velkoměsta.

Na pohled moderní vyspělé město, ve kterém je soustředěn největší podíl průmyslu se dokázalo vypořádat s těžkým osudem rozbombardovaného sídla (zničeného z 86%) a znovu vyrůst do původní podoby. Ve Varšavě sídlí už od 16.st. tzv. Sejm (nebo Sněm – dolní komora Národního shromáždění). Kromě obchodních výškových budov lze ve Varšavě nalézt i řadu skromnějších, ale o nic méně působivých staveb s bohatou historií. Za zmínku stojí varšavská dominanta – Palác kultury z 50. let, tedy ve stylu socialistického realismu, kde se navzdory původu dodnes konají významné kulturní akce s mezinárodním zvukem (například Varšavský podzim, mozartův festival atd..) A navíc je odtud krásný rozhled po celé metropoli. Zdejší zajímavostí je linka metra, na celém polském území jediná trať metra. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu Starého Města a palácové komplexy obklopené parky jako jsou Královské lázně.

Oblíbené turistické lokality ve Varšavě

Královský Palác

Načervenalý zámek stojí na místě původního dřevěného hradu z 13. století. Po radikální přestavbě v 16. století dostala stavba renesanční podobu. Zámek byl bohužel zničen za 2. světové války, ale podařilo se jej obnovit v 70. letech. Určitě doporučujeme jeho návštěvu.

Kulturní palác ve Varšavě

Kulturní palác ve Varšavě

Palác vědy a kultury

240 metrů vysoký kolos byl vystavěn podle typických socialistických vzorů v 50. letech na popud Sovětského svazu – odtud jeho nelichotivá přezdívka „sovětský dar“ či „Stalinova pomsta“.

Velké divadlo ve Varšavě

Rozsáhlá budova v klasicistním slohu vznikla v letech 1825 – 1833. Stejně jako ostatní varšavské klenoty bylo divadlo zničeno v 2.sv.válce, ale po válce opět obnoveno. Toto divadlo se pyšní přívlastkem jednoho z největších divadel v Evropě (až 1900 diváků).
Polsko je známé četnými varšavskými divadly. Varšava odráží silnou divadelní a muzikální tradici Polska. Ve městě účinkuje 17 divadelních činoherních scén a tři opery.

Wilanow palác

Barokní královská rezidence.

Katedrála sv. Jana

Gotická katedrála sv. Jana Křtitele, kostel sv. Kříže (s ostatky – srdcem F. Chopina)

Muzea ve Varšavě

Ve Varšavě se nachází 20 muzeí. Mezi nejlepší patří Varšavské Historické Muzeum, které uchovává varšavskou historii, návštěvníkům se promítají filmové šoty o nacistické okupaci a její systematické destrukci města.

Park Zelazowa Wola a palác Lazienki

V atraktivním parku Zelazowa Wola, kteří leží 53km západně od Varšavy, se nachází panství, kde se narodil Frederik Chopin. Je v něm situován palác Lazienki s otevřeným divadlem podle řeckého vzoru, as pomníkem na počest slavného polského skladatele.

Národní park Kampinos

Vyznavačům naturálního způsobu života doporučujeme navštívit blízký národní park Kampinos, ve kterém žijí divocí kanci a lososy.

Noční kluby

Počet nočních klubů odpovídá metropolitnímu charakteru města. Mezi nejznámější patří noční klub Kokomo na ulici Jerzolimskie 53, který je otevřen sedm dní v týdnu a noční klub Arena Night na ulici Widok.

Kdy cestovat do Varšavy?

Hlavní turistickou sezónou je období od května do října, kdy se na ulicích ozývá směs světových jazyků a pro návštěvníky je připraven bohatý kulturní a společenský program. Letní měsíce jsou nejpříznivější období pro návštěvu i z hlediska počasí, protože léto je charakteristické nízkou mírou srážek a teplotami do 30 stupňů Celsia.

Královský palác ve Varšavě

Královský palác ve Varšavě

Ubytování ve Varšavě

Hotely ve Varšavě

Ve Varšavě není problém najít hotel jakéhokoli typu. Ceny noclehu se v tříhvězdičkových hotelích pohybují od 65 do 95 eur za noc.

Jedny z nejpěknějších hotelů ve Varšavě jsou:

  • Intercontinental hotel
  • Hotel Le Méridien Bristol
  • Hotel Polonia Palace

TIP: Navštivte také polský Krakow

Ubytovny a hostely ve Varšavě

Levnější alternativu ubytování poskytují hostely a studentské domy, kterých je ve Varšavě také dostatek. Na hostely a ubytovny ve Varšavě se můžete podívat zde.

Veřejná doprava ve Varšavě

Veřejná doprava je ve Varšavě velmi efektivní s pravidelnými spoji. Autobusy, tramvaje i metro spravuje jedna společnost, čili lístky, které si zakoupíte, jsou platné na všechny tyto dopravní prostředky.

Nakupování ve Varšavě

Jako hlavní město Polska a evropská metropole, nabízí Varšava široké možnosti nakupování s množstvím světových značek, ale i tradičními místními výrobky.

  • Mezi hlavní obchodní místa se řadí Chmielna, elegantní Nowy Swiat, ulice Marszalkowska a aleje Jerozolimskie.
  • Oblíbenými se staly také nákupní centra jako Galeria Centrum, Sadyba Best Mall nebo Arkadia.
  • Typickými suvenýry, které prodávají hlavně malé obchůdky v centru města, jsou šperky a další výrobky z jantaru, stříbra a dřeva.

Stravování a jídlo

Kvalitní restaurace začínají ve Varšavě vyrůstat jako houby po dešti. Předsudky vůči nekvalitnímu systému služeb v postkomunistických zemích jsou dávno pryč a vy si můžete vychutnat skvělé pokrmy z celého světa, navíc za přijatelné ceny.
Varšavský noční život je jedním z nejlepších ve Východní Evropě a nabízí množství barů, pubů a klubů roztroušených po celém městě.

MAPA: Město Varšava

 

VIDEO: Varšava – město, které nikdy nespí

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Varšava – okouzlující hlavní město Polska”

  1. […] TIP: Navštivte polské hlavní město Varšava […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.