Sao Paulo – velká a chaotická metropoleOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Catedral da Sé v Sao Paulu

Catedral da Sé v Sao Paulu

Největší a najchaotičtější, to jsou jen některé z mnoha přívlastků, které příslušejí Sao Paulu. Spolu s přilehlými oblastmi, například Santos, Sao José dos Campos, Campinas, Sorocaba a pod. vytváří velkou konurbaci (Complexo Metropolitano Estendido) Sao Paulo, v níž žije téměř 29 milionů obyvatel, což ji řadí na druhé místo na světě, za konurbací Tokio-Jokohama-Kawasaki, kde žije kolem 35 milionů obyvatel.

Oblíbené turistické lokality v Sao Paulu a okolí

Neogotická Catedral da Sé

Katedrála Catedral da Sé je největší kostel v Sao Paulu: 111 m dlouhý, 46 metrů široký, se dvěma doprovodnými věžemi dosahující výšky 92 metrů. Přestože budova je obecně Neogotická, je inspirována renesanční katedrálou ve Florencii. Nachází se na Praça da Sé, nebo „Cathedral Square“.

Katedrála má celkovou kapacitu pro 8000 lidí. Na její dokončení bylo použito více než 800 tun vzácného mramoru. Uvnitř je katedrála zdobena vyřezávanými brazilskými produkty jako káva, ananasy.

Náměstí Praca República

V překladu vlastně Náměstí republiky.

Parque do Ibirapuera

Největší zelený prostor v São Paulo, dobrý únik před betonovou džunglí města. Navíc, park slouží jako centrum městského kulturního života, sídlí zde několik muzeí, konají se zde představení a renovované bienále výtvarného umění.

Jardim Zoológico

Největší zoo v Brazílii, ležící v parku Estado je domovem 3000 druhů zvířat. Větší část zahrady je pokryta atlantickým deštným pralesem.

Instituto Butantan

Jedna z nejpopulárnějších atrakcí města je institut zaměřující se na biomedicínský výzkum. V místní hadí farmě se na výrobu antibiotik sbírá jed tisíce hadů.

Centro Brasileiro de Estudos Latino Americano

Kulturní a vědecká nadace sídlící v komplexu Memorial da América Latina. Konají se zde představení, koncerty a výstavy umělců ze zemí celé Jižní Ameriky. Více info hledejte na webu www.memorial.sp.gov.br.

Most Octavio Frias de Oliveira

Tento most je neobvyklý, vzhledem k jeho tvaru, který je podobný jako „X“. Je 76 metrů široký u kořene a 35,4 m široký na vrcholu. Most se také rozsvítí při zvláštních příležitostech během roku, a je často používán pro automobilové reklamy v televizi.

Most Octavio Frias de Oliveira

Most Octavio Frias de Oliveira

Věž Bansepa Tower

Nabízí nejlepší výhled na město.

Paulista Avenue

Nejvýznamnější finanční ulice v Sao Paulu.

Muzea s Sao Paulu

V Sao Paulu je spousta a spousta muzeí, doporučujeme navštívit některé z těchto:

Museu Afro Brazil

Nápadité muzeum otevřeno v roce 2004 se zaměřuje na život africké menšiny od dob otroctví po dnes. Kolekci muzea tvoří 5000 objektů, od maleb po náboženské předměty. Mrkněte na web www.museuafrobrasil.org.br.

Museu Arte São Paulo (MASP)

Největší sbírka západního umění v Latinské Americe. Budova, navrhovaná architektkou Linou Bo Bardi je považována za příklad klasické moderny. Kolekce děl sahá od Goyi přes El Greca po Maneta. Pro více info navštivte web www.masp.art.br.

Museu Casa Brasileira

Muzeum sídlící v extravagantní vile je domovem sbírky rozličného brazilsko-evropského nábytku ze 17. až 20. století. Vyplatí se navštívit. Koukněte na web www.mcb.sp.gov.br.

Pinacoteca do Estado

Elegantní, neoklasické muzeum je domovem výborné sbírky brazilského umění 19. Století, výborné jsou zejména díla brazilských klasiků jako Portinari nebo Di Cavalcanti.

Museu de Arte Contemporaneo

Muzeum vystavující lokálních současných umělců sídlí v budově Oscara Niemeyera, konají se zde také výstavy bienále.

Museu da Língua Portuguesa

Jedno z nejnovějších muzeí ve městě, organizující výborné výstavy dokumentující vývoj brazilského jazyka a jeho odlišení od evropské portugalštiny.

Museu de Arte Moderna (MAM)

Nejstarší brazilské muzeum moderního umění s výbornou sbírkou brazilských modernistů jako Anita Malfatti and Di Cavalcanti, nechybí ani klasici jako Miró, Chagall, Picasso nebo Raul Dufy.

Museu de Arte Sacra

Nejlepší muzeum svého druhu v Brazílii s pracemi sochaře Antônio Aleijadinha, a dalšími asi 2000 církevními díly ze 17. – 20. století. Muzeum sídlí v klášteře Luz, jedné z nejkrásnějších příkladů portugalské koloniální architektury.

Memorial do Imigranti (Immigrant Memorial Museum)

Atraktivní obrovská budova, kdysi sloužící jako místo soustřeďování imigrantů (vešlo se jich zde až 10 000). Budete překvapeni kolik různých národností sem za posledních 500 let emigrovalo. Koukněte na web www.memorialdoimigrante.sp.gov.br.

Museu do Imigranti

Jednoduché ale fascinující muzeum japonských imigrantů sídlící na sedmém patře budovy Liberdade. Dokumentuje historii japonských imigrantů, od vylodění se prvních japonských emigrantů začátkem 20. století.

Ubytování v Sao Paulu

Hotely jsou dobře rozmístěny po celém městě, většina se nachází v blízkosti centra. Najít ubytování v São Paulo není problém, hotely se vyskytují na několika oblastech. Ceny se enormně liší během jednotlivých částí roku. Výborné slevy se dají získat během letních měsíců (prosinec, leden, únor). Víkendové slevy ve výši 50% poskytují hlavně lepší hotely, většinou se orientují na byznys klientelu.
I když se ceny v posledním období značně zvýšily, nedosahují cen evropských nebo amerických. Dražší hotely najdete jihozápadně od centra. Kromě výjimek, levnější a středně drahé hotely najdete kolem centra města, i na místech, kde se hlavně ženské návštěvnice mohou během nočních hodin cítit nepohodlně. Nebezpečí je často více imaginární než reálné, většinou stačí být ostražitý a v noci cestovat taxíkem. Vyhledávač ubytování na oficiálních stránkách města.

Lepší hotely jsou například:

  • Mercure Sao Paulo Jardins
  • Grand Hyatt Sao Paolo
  • Center Paulista Hotel

sao-paulo

Veřejná doprava v Sao Paulu

Doprava je často problematická a v rušných hodinách jsou autobusy přeplněné a vytváří se mnoho dopravních zácp. Kapesní zloději jsou také častým jevem v autobusech. Nejpohodlnějším způsobem přepravy je metro a taxíky.

Situace se zhoršuje když začne pršet. Kanalizační systém města není stavěný na silné letní deště, a mnoho ulic se stává koryty řek. Město se zastaví, nejlepší je sednout si do kavárny a počkat dokud nepřestane. Metro je naopak rychlé, čisté a spolehlivé, ale jeho rozsah je limitován. Při použití veřejné dopravy se vyplatí (jako prevence) mít po ruce několik drobných, vyhnete se šmátrání po vašem batohu nebo v peněžence.
Hlavní problém při cestách vlastním autem je neustálá zácpa a nemožnost zaparkovat. Nejlepší je cestovat veřejnou dopravou. Cesty jsou dobře značené, z města se dostanete velmi rychle.
Hustota dopravy omezuje řidiče autobusů aby nejezdili šílenými rychlostmi jako v Riu de Janeiru, ale snaží se. Přesto je jejich síť spolehlivá. Jezdí zde i trolejbusy, jízdné se pohybuje ve výši 2 BRL. Nevýhodou je chaotičnost a nepřehlednost linek. Jejich čísla jsou zobrazeny na přední části autobusu, karty u dveří označují směr. Na zastávce musíte na autobus zamávat, jinak nezastaví. Autobusy jezdí od 4:00 hod. do půlnoci, vyhněte se večerní špičce (17:00 hod. – 19:00 hod.), kdy jsou zcela přeplněné.

Metro v Sao Paulu

Tichým, pohodlným a rychlým metrem by bylo mnohem snazší cestovat, kdyby nebylo omezeno na tři linky. Severojižní Linha Azul (modrá linie) má terminály v Tucuruvi, prochází Jabaquara Rodoviária, tyto Rodoviária, pak na vlakovou stanici Luz. Červená linka (Linha Vermelha) jde východo – západním směrem s terminály Itaquera a Barra Funda, přestupní stanicí s Linha Azul je Praça da Sé. Zelená linka (Linha Verde) je kratší linkou vedoucí východo-západním směrem. Vede pod Avenida Paulista, z Ana Rosa do Vila Madalena, se zastávkou v Museu de Arte de São Paulo. Systém metra by měl být v budoucnu obohacen o rozšíření Linha Verde, ao novou žlutou linku (Linha Amarelo), spojující Luz s Praça República Higienópolis, Avenida Paulista, Oscar Freire, Faria Lima, Pinheiros a Butantâ. Metro jezdí každý den od 05:00 hod. do půlnoci. Stánky s lístky však zavírají ve 22:00. Jízdenka stojí 2,10 BRL, dají se koupit na jednu, dvě nebo na deset jízd, stojí kolem 20 BRL. Dají se také koupit integrované lístky na autobus a metro. Některé autobusové zastávky jsou současně stanicí metra.

Taxíky v Sao Paulu

São Paulo je motorizované město. Jít pěšky je namáhavé, dříve či později budete potřebovat taxík. Naštěstí jsou spolehlivé a je jich dostatek, naneštěstí neustále přecpané silnice a velké vzdálenosti ceny jízdního zvyšují. S nepravidelným, nebo žádným autobusovým spojením jsou po půlnoci často jediným způsobem dopravy. Existují dva druhy – žluté a rádio taxíky. Žluté taxíky jsou většinou menší auta převážející do tří pasažérů, jsou nejlevnější, stojí na stanoviscích nebo se dají zavolat přímo na ulici. Rádio taxíky jsou větší, dražší, dají se zavolat po telefonu. Oba typy mají taxametry s dvojitým typem poplatků. Praporek nebo Bandeira ukazuje aktuální sazbu. Sazba „1“ je platná od 6:00 hod. do 21:00 od pondělí do soboty, sazba „2“ je platná po 21:00 hod., v neděli, přes státní svátky a během prázdnin. Je o 20% vyšší než sazba č. 1.
Jeden z posledních trendů je používání helikoptér létajících mezi mrakodrapy. Hlavně během dopravních špiček, to umožňuje tvrdě-pracujícím paulistanos létat z mítinku na mítink bez čekání v notorické dopravní zácpě. Heliporty jsou všude, některé z nejlepších hotelů mají na heliportech i recepce, takže hosté nemusí ani vyjít na ulici. Samozřejmě, existují zde i několik air-taxi firem. Pořádají se také okružní zájezdy v ceně okolo 100 BRL.

sao-sampa

Nakupování v Seo Paulu

Sao Paulo se řadí mezi hlavní nákupní centra celé Jižní Ameriky a najdete zde butiky světových designérů a exkluzivní módní domy, které se mohou srovnávat s těmi v New Yorku nebo Londýně.

  • K nejznámějším nákupním centrům patří Shopping Center Iguatemi nebo luxusní nákupní centrum Daslu.
  • Sao Paolo má i několik zajímavých tržišť, jako např. Feira do Bixiga otevřeno v soboty, nebo Feira Moderna.

Nákupní možností jsou rozmanité asi jako místní restaurace. V bohatých čtvrtích jako Jardins jsou mnohem kvalitnější obchody jako kdekoliv v Jižní Americe. Samotné město nemá zvláštní suvenýry, ale koupíte zde výborné brazilské výrobky jako cachaça, desky samby, bikiny nebo sandály.
Hlavní nákupní ulice v centru jsou Praça da República, speciální kolem Avenida Ipiranga. Poměrně rušná je i Rua 25 de Março, kde koupíte vše od pirátských CD, po karnevalové kostýmy. Směrem do centra je mnoho obchodů s oblečením, ale nejnovější módu najdete jen zřídka. Nejlepší obchody jsou jižně od Avenida Paulista. Objevíte zde butiky brazilských, amerických i evropských designérů. Obchodní centra – klimatizované chrámy hédonismu jsou velmi populární hlavně mezi střední třídou obyvatelstva. Většinou jsou otevřeny od pondělí do pátku (10:00 hod. – 22:00 hod.), v neděli v odpoledne do 19:00 hod.

Slavnosti a události v Sao Paulu

I když karneval v Sao Paulo není takový okázalý jako ten v Riu, není malý. Sídlí zde samostatné školy samby se kolektivně připravující na tuto událost. Stejně jako v Riu, i zde se pořádá velký průvod ve cyklodromy s kapacitou 26 000 diváků (je dílem slavného architekta Oscara Niemeyera). Ceny lístků se pohybují od 15 BRL (za místo, ze kterého nebude nic vidět), po 1000 BRL za místo ve VIP lóži. Obecně, čím blíže sedíte tím je místo dražší.

Stravování a restaurace v Sao Paulu

Sao Paolo je město s množstvím rozličných restaurací. Najdete zde malé útulné bistra či drahé a luxusní restaurace. Nesmíte však zapomenout ochutnat tradiční „Feiojadu“. Jíst v restauraci je hlavní oddychovou aktivitou střední a vyšší třídy obyvatelstva. Svědčí o tom jejich obrovský počet. Podle jihoamerických standardů je jejich množství působivé, podle mezinárodních může být jejich kvalita i chuť jídel zklamáním. Dokonce i na nejvyšší úrovni. Novým trendem se stává kreativní příprava brazilské kuchyně, adaptace evropských a asijských kuchyní.
Paulistanos jsou neustále zaneprázdněni, téměř na každém bloku je místo, kde podávají nějaký fastfood. Lanchonetes prodávají bufetové a levné lehká jídla – jsou přímou konkurencí fastfoodům jako McDonald a Pizza Hut.
K překvapení, město postavené na imigraci a kávě nemá kavárenskou tradici. Káva se pije neustále, z malých, plastových cafézinhos. Pokud máte chuť strávit čas při něčem víc pitném, roste zde počet espress. Najdete zde také několik dobrých čajoven.

Restaurace se koncentrují kolem míst kde jsou peníze. Najdete je v centru a ve čtvrtích jako Jardins, Itaim Bibi, Pinheiros nebo Vila Madalena. Ceny se pohybují od 5 BRL nebo méně za standardní porce rýže, fazolí a masa. Dokonce i v drahých restauracích nezaplatíte více než 100 BRL na osobu, pokud si neobjednáte láhev drahého importovaného vína. Mezi těmito extrémy existuje obrovský počet možností, takže nebudete mít problém najít místo vyhovující vašim požadavkům. Sao Paulo nabízí i bary pro každého. Ochutnejte „Capirinhu“, poslechněte si výbornou hudbu a pobavte se.

Seznam restaurací v Sao Paulu najdete na této webové stránce.

Další informace můžete také najít na webu www.visitsp.com.

MAPA: Město Sao Paulo

 

VIDEO: Pohled na Sao Paulo

Zdroj obrázku: Wikipedia.org a Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.