Jeseníky nejsou jen Praděd, nabízí turistiku v každém koutuOhodnoťte článek, budeme rádi: 

jeseniky1Jeseníky patří bezesporu k našim hojně navštěvovaným pohořím. Většina lidí si vybaví obvykle pouze Praděd, který je nejvyšším vrcholem Jeseníků (1492 m.n.m) a druhou nejvyšší horou ČR. Jeseníky však skýtají mnoho dalších atraktivních turistických cílů a zajímavostí. Ať již Jeseník s proslulými lázněmi Priessnitz, zámek v Javorníku, unikátní CHKO Rejvíz s mechovými jezírky, výlet do Zlatých Hor za rýžováním zlata, lyžařské areály Ramzová, Petříkov a další a samozřejmě hory takřka na každém kroku. Jeseníky volně navazují na roviny jižního Polska a směrem na jih končí Šumperskem a Zábřezskem. Jeseníky jsou Hrubý Jeseník a Nízký Jeseník, další pohoří pak tvoří Rychlebské hory. Jeseníky nabízí atraktivní místa k turistice, hluboké lesy a spoustu zajímavých míst.

jes2Mezi turistická lákadla určitě zmiňme Šerák a Keprník, hory, které patří ke katastru obce Lipová-lázně. O něco níž jsou Obří skály, odkud je rovněž krásný výhled na panorama zdejších hor. Výletníci by neměli zapomenout ani na Smrk, horu, kde se střetává Morava, Slezsko a polské Kladsko. Turistických cílů najdeme v Jeseníkách nespočet. Určitě si nenechejte ujít Rejvíz s chráněnými mechovými jezírky a známou Noskovou chatou s ručně vyřezávanými židlemi štamgastů. Z Rejvízu je možné si udělat výšlap na Zlatý chlum, jednu z nejznámějších zdejších rozhleden. Milovníky koupání potěší nově zrekonstruovaný areál rybníku Florián v Písečné (známý jako pískovna) či zatopené lomy na Žulovsku. Věřící pořádají poutě na poutní místo Maria Hilf u Zlatých Hor. Nezapomeňme ani na jeskyně, třeba ty na Špičáku u Písečné jsou nejstarší v Evropě, další se nachází nedaleko v Lipové-lázních. K rodinným pobytům na venkově je ideální například areál Ramzovské sedlo. Ramzová je zároveň nejvýše položenou rychlíkovou stanicí v ČR.

jes3

Památky v Jeseníku

Po památkách se vydejme do Jeseníku, kde starobylá Vodní tvrz z 13. století dnes slouží jako regionální muzeum, do Javorníku na zámek a na další místa. Během pobytu v Jeseníkách jsou také zajímavé osady Chebzí, tradiční dřevěné domky v Bělé nebo zaniklá osada Růženec. Jeseníky jsou ideálním místem pro rekreaci, sport, aktivní turistiku v létě v zimě. Je k dispozici také mnoho cyklotras a běžeckých stop. Cyklotrasou se můžete dostat z Jeseníku až do Opavy. Jeseníky nabízí hory v čisté krajině, která nesousedí s průmyslovými oblastmi a aglomeracemi. Díky tomu zde je nejčistší vzduch v ČR.

jes4

Jeseníky nabízí rozmanitost, nabízí potěšení milovníkům horských túr, koupání v přírodě, lyžařské areály nabízí vyžití v zimních sportech. V každém ročním období nabízí klid, horskou přírodu ideální prostředí pro klidnou rekreaci i četné památky.

jes5

MAPA: Jeseníky

 

VIDEO: CHKO Jeseníky

Zdroj obrázků: Tomáš Soukup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Jeseníky nejsou jen Praděd, nabízí turistiku v každém koutu”

  1. […] Přečtěte si také článek o pohoří Jeseník a jeho okolí. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.