Makarska riviéra – oblíbená destinace českých turistůOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Dalmácie nabízí super pláže

Dalmácie nabízí super pláže

Makarska riviéra se rozprostírá na pobřeží Střední Dalmácie přímo pod svahy pohoří Biokovo vedle jednoho z nejčistších a najprůzračnejších moří Středomoří. Dominuje jí několik známých letovisek – centrální město Makarska, dále Tučepi, Podgora a Baška Voda – 50 km severně od ní se rozprostírá významné chorvatské město Split. Téměř vždy zde můžete očekávat pohostinnost místních obyvatelů a vlídnost personálu v moderně vybavených restauracích provádějí služby na nadstandardní úrovni. Makarska riviéra je místem zábavy, odpočinku, ale i kulturně -společenského a sportovního vyžití. Najdete zde letní slunce, pobřeží s množstvím zálivů a s plážemi, které jsou ideální pro spřátelení se s mořem.

Je to místo vhodné zejména pro romantické duše novomanžele přežívajících sladké chvíle na svatební cestě. Můžete se tu cítit jako doma, protože na každém kroku potkáte spoustu lidí, kteří přijeli odtamtud co vy, ať už Čechů nebo Slováků. Nepříjemně může působit, někdy příliš velké množství turistů, především v době vrcholící dovolenkové sezóny v červenci až v září. V říjnu je přece už jen chladnější počasí, které neumožní plně využít „letní služby“ moře.


Centrum riviéry – Makarska

Riviéře dominuje město Makarska (cca 15 000 obyvatel), ležící na úpatí honosného pohoří Biokovo. Makarska je považována i za srdce Dalmácie, přičemž je jedním z turisticky nejpřitažlivějších měst v Chorvatsku. Makarska riviéra znamená odpočinek pro unavené, chutnou gurmánskou kuchyni, sportovní možnosti pro zdatné, tajemné místa pro poznání dobrodruhy. Proto zde téměř vždy po příchodu pocítíte příjemné zachvění, vždyť jste v oblasti plné romanticky s městem Makarska ve svém srdci. Makarska riviéra i proto patří mezi nejznámější letoviska starého kontinentu vůbec.

Chorvatské pobřeží Makarské riviéry je atraktivní díky svým jak přírodním, tak i klimatickým podmínkám. Město Makarska je všeobecně známo oblázkovou a oblázkovou pláží, která je dlouhá asi 2 km. Promenáda táhnoucí se středem města, je lemována množstvím restaurací, kaváren a obchůdků zejména se suvenýry a oblečením. Přímo ve městě se nachází už i v Česku mnohým známá diskotéka „Opera“, v níž zejména mladá generace pocítí nespoutanou, exotickou veselost slovanského Jadranu. Městu dominuje centrální náměstí s tržištěm, přičemž právě i zde alespoň na moment můžete poznat nefalšovanou mentalitu a způsob života místního obyvatelstva. Je zde katedrála Svatého Marka, ale především Františkánský klášter s bohatými sbírkami. Z města Makarska jezdí denně trajekt na ostrov Brač, který je známým letoviskem Chorvatska.

Tučepi – živé letovisko

Město Tučepi je další atraktivní turistickou destinací na Makarské riviéře. Pyšní se nejkrásnější a nejdelší pláží, borovými lesy, olivovými sady, luxusními hotely, pěknou architekturou a sportovními hřišti včetně kvalitních tenisových kurtů. Tučepi na východě hraničí s pohořím Biokovo a na severozápadě je asi 4 km vzdálené město Makarska. Jsou zde rozlehlé oblázkové pláže, které místy přecházejí na jemnější, skoro až písčitý štěrk. Samotné město má přibližně 1 770 obyvatel, ale v létě je to přitažlivé, životem kypící letovisko s návštěvníky z celé Evropy. V přístavu je oblíbený jachtařský klub chráněný od větru a moře venkovním vlnolamům. Podle místní tradice tu pochovali benátského dóžete Pietra Candiana.

Podgora – klid nadevše

Ne každý člověk si chce během oddechování u moře užít pouze nespoutané zábavy. Vhodným místem pro klidný a ničím nerušený pobyt na Makarské riviéře je letovisko Podgora. Patří mezi nejjižnější letoviska Makarské riviéry. Jde o tiché útulné městečko zajišťující všechny standardní služby pro návštěvníka. Někteří místní obyvatelé žijí na svazích pohoří Biokovo (i když značná část obyvatelstva žijícího na svazích – v tzv. Horní Podgoře svá obydlí po zemětřesení v roce 1962 opustila), přičemž jsou vám vždy ochotni pomáhat při poznávání krás kraje a vždy vás navigují správným směrem.

Od městečka nejsou vzdáleny ani jiná letoviska Makarské riviéry. Pokud chcete poznat rušnější život, můžete se vydat na sever – do 7 km vzdálené Makarské nebo 3 km vzdáleného letoviska Tučepi. Všude vás dopraví dražší taxík nebo cenově přijatelné místní autobusové spoje.

Baška voda

Moderní turistické centrum s přístavem na Makarské riviéře, pod horským hřebenem Biokovo. Dnes se již její obyvatelé pouze zřídka věnují zemědělství či rybolovu. Cestovní ruch se stal hlavní ekonomickou aktivitou. Okolní lesy, dlouhé oblázkové pláže, čisté moře a široká nabídka hotelů a restaurací podpořily rozvoj cestovního ruchu, který začal po 2. světové válce. Na kopci Gradina leží pozůstatky osady a byzantské pevnosti z pozdní antiky. Farní kostel sv. Nikola byl postaven počátkem 20. stol. Hotel Slavija, první turistické zařízení ve městě, pochází z 30. let 20. stol.

Za dlouhou nedokončenou pobřežní hrází leží dobře chráněná marina a dvě malá přístavní mola s hloubkou do 2 m. Baška Voda Marina nabízí 200 míst k nakládce a vykládce, 30 míst pro uskladnění lodě na souši a spouštěcí rampu. Hloubka moře dosahuje 5 m.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostrov Vir

Ostrov v severní části Zadarského souostroví. Od pevniny jej odděluje 3 m hluboký a 300 m široký průliv Privlački gaz., který je přemostěn. Ostrov je tedy dostupný po silnici. V nejvyšší západní části vystupuje několik kopců, z nichž je nejvyšší Bandira (112 m n. m.) se zbytky illyrské pevnosti.

Největší osada Vir leží na kopci nad písečnou zátokou Sapavac. Na pobřeží se nachází několik míst k utáboření. V přístavu byly objeveny zbytky prerománského kostela sv. Nikola. Kostel sv. Ivan z 12. nebo 13. stol. obklopuje hřbitov. Na pobřeží leží zbytky benátského opevnění ze 17. stol., které se skládá ze dvou strážních věží a části zdi se vstupní bránou. V popředí osady leží přístavní hráz s hloubkou do 2 m, ale většinou není vhodná k uvázání lodě. Tři zátoky na severní straně ostrova umožňují ukotvení, ale jsou vystaveny větru bóra. Na jižní straně můžeme ukotvit před osadou a v malé zátoce na východě, směrem k mostu, který spojuje ostrov s pevninou.

MAPA: Oblast Makarska riviéra

 

VIDEO: Makarska riviéra a její krásy

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Makarska riviéra – oblíbená destinace českých turistů”

  1. […] Omišské Dinary, v srdci Dalmácie, 11 kilometrů vzdáleným od města Omiše a 23 kilometrů od města Makarska. Mimice se pyšní svojí turistickou tradicí, která sahá do dávného roku 1927. Mimice jsou […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.