Kláštěry na Krétě – nenechte si je ujítKláštěry na Krétě – nenechte si je ujít 3.50/5 (70.00%) 2 votes
Z výletu do Plakias

Z výletu do Plakias

Zde najdete přehled nejkrásnějších klášterů na Krétě. Řecký znamená Moni klášter. Do některých klášterů se nemůže vstupovat vůbec, do některých jen v určených hodinách. Pro návštěvu je dále třeba mít vhodné oblečení. Kláštery jsou uspořádány abecedně.

Moni Aghia Triada

Moni Aghia Triad (v překladu klášter sv. Trojice) nebo i Moni Tzangarolou, leží na poloostrově Akrotiri. Klášter byl postaven v 17. století, v roce 1821 jej vypálili Turci, ale následně byl obnoven. Zajímavostí je, že se zde natáčel film Řek Zorba.
Mniši zde produkují a prodávají víno a olivový olej. Muzeum kláštera obsahuje vzácné spisy a ikony sv. Jana Teologa vytvořené v 16. století.

Moni Gouvernéto

Moni Gouvernéto leží severo-východně od Chanie, na poloostrově Akrotiri. Byl postaven roku 1548 a je zasvěcen Panně Marii. Má rozlohu cca 200 m2 a v minulosti sloužil i jako pevnost. V roce 1821 byl skoro kompletně zničen, ale zachoval se. Klášter je v přístupný, ale jen v určitých hodinách.

Moni Hrissoskalitissas

Moni Hrissoskalitissas leží na západě Kréty, cca 50 km od Kissamos. Původně ženský klášter byl vybudován v 13. století, který sloužil i jako opevnění. Dnes ho údajně obývá jen jeden mnich a jedna jeptiška. Hrissoskalitissas znamená zlaté schody, jelikož ke klášteru vede 90 schodů. Jeden schod je podle legendy zlatý, ale může ho vidět pouze ten, kdo nespáchal žádný hřích.
Z ochozu kolem kaple je nádherný pohled na moře, dole u vstupu do kláštera je malý obchůdek se suvenýry. Připomíná pevnost, stopy po jeho dobývání Němci ve 2. svět. válce jsou dodnes viditelné na bílém zdivu – sloužil stejně jako klášter Moni Preveli za úkryt spojeneckým vojákům, později byl obsazen Němci, používali ho jako vězení.

Moni Katholiki

Dnes již ruiny kláštera Moni Katholiki leží na svěr poloostrovu Akrotiri. Klášter byl postaven v 11. století a je považována za nejstarší krétský klášter, ale byl v 16. století opuštěn. Ke klášteru musíte jít pěšky, vede tam chodník. V okolí je množství jeskyní, nejznámější z nich je Arkoudiotissa.

Cesta ke klášteru je udržovaná, jedná se spíše o širší, uměle postavený chodník. Zhruba v polovině cesty je ještě jeskyně Arkoudiotissa, někdy také nazávaná Medvědí jeskyně (podle tvaru stalagminu uprostřed jeskyně). Západně od kláštera je pak ještě jedna jeskyně, která je poměrně hluboká a dlouhá. Pokud jste odvážní, tak na konec se dostanete až po cca 10-20 minutách. Od kláštera Moni Katholiko pak můžete pokračovat ještě kousek dále. Po cca 500 metrech jsou zbytky antického přístavu.

Moni Kato Preveli

Moni Kato Preveli leží na jižním pobřeží Kréty, východně od střediska Plakais. Byl postaven v 16. století, ale dnes se jedná se už jen o opuštěné ruiny, protože v 19. století vyhořel a už nebyl obnoven.

MAPA: Řecký ostrov Kréta

 

VIDEO: Kláštěry a kostely na Krétě

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kláštěry na Krétě – nenechte si je ujít”

  1. […] Na krétě jsou také krásné kláštery, doporučujeme také navštívit. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.