Ostrov Ibiza – ostrov diskoték



Ostrov Ibiza – ostrov diskoték 4.75/5 (95.00%) 4 votes

ibiza2Španělská, respektive katalánská Ibiza a její menší bratr, ostrov Formentera jsou symbolicky považovány za malý Karibik v Stredomoří. Oba kousky souše jsou součástí Pityusynských ostrovů v západním Středomoří, které patří do Baleárského souostroví.

Minulost ostrova Ibiza a pláže

Ibiza, tento malý flíček země o velikosti Prahy, byl odpradávna průsečíkem námořníků a obchodníků ve Středozemním moři. Na ostrově sídlili Féničané, Kartaginci, Římané, Arabové, Katalánci a v novodobém období spolu s nimi přívrženci hnutí květinových dětí – Hipies.

Ibiza je rájem rekreantů z celého světa. Má nádhernou přírodní scenérii s členitým pobřežím a zalesněnými kopci, na temeni kterých se častokrát tyčí protipirátské věže. Pláže překypují příjemným pískem a průzračné moře s mušlemi je slastně osvěžující zejména v měsících květen až říjen. Pobřeží má obvodovou délku ostrova 210 km, přičemž se na něm nacházejí desítky pláží, mezi nimiž najdete ať už místa plná života nebo i romantiky a odpočinku. Nejdelší pláží na ostrově je Platja D’en Bossa, která dosahuje délky necelé 3 km.

Ibiza je ostrov plný zábavy

Ibiza je ostrovem diskoték, ale i uvolněné zábavy se sexuálním podtextem. Centrum odvázané zábavy je zejména druhé největší město na ostrově – Sant Antonio. Právě v jeho přístavu můžete obdivovat jedno z nejkrásnějších zapadání Slunce ve Středomoří.

Na Ibize se nemůžete divit, že zde potkáte lidí oblečených ve velmi malých plavkách nebo v extravagantních oděvech. Uvolněnost sem zavedli zejména „hipisáci“, kteří se začali usazovat na ostrově v průběhu 60-tých a 70-tých let 20. stol. Dosud zde žijí se svými potomky, přičemž demograficky výrazně ovlivnily místní obyvatelstvo katalánského původu. „Hipisáky“ najdete na každém kroku, přičemž na ostrově pravidelně pořádají trhy se svými výrobky, které jsou vyhledávanými suvenýry. Návštěvníci toužících po zábavě zejména v průběhu léta vystřídají během chladnějších měsíců senioři s respiračními problémy.

Eivissa (Ibiza)

Hlavním městem ostrova je Eivissa (i místní název ostrova), kde můžete vidět starou, ale romantickou čtvrť chudých, katedrálu a hrad (zařazené do světového dědictví UNESCO) ve staré opevněné čtvrti Dalt Vila, kde jsou různá muzea a památky. Ve městě je spousta diskoték podobně, jako na celém ostrově, které jsou známé a vyhledávané. Na Ibize se nachází několik archeologických a historických památek, ale i inspirativních přírodních scnérii a jeskyní – například v Puerto San Miguel.

Hlavní město Ibizu založili Kartaginci na počest boha Ibose. Na jejím okraji se těžila sůl, což úspěšně pokračuje dodnes. Každému, kdo přichází do tohoto města, jako první padne do oka malebná středověká pevnost Dalt Vila, která se impozantně tyčí nad přístavem a je dominantou Ibizy. Její dva kilometry dlouhé a metr tlusté hradby původně chránily celkem deset hektarů plochy, na níž se v 13. století arabské obyvatelstvo zabarikádovalo před dobyvateli. Od roku 1999 je Dalt Vila zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, neočekávejte však žádný skanzen – naopak, je to stále obydlená čtvrť. Romantické úzké strmé uličky jsou jako stvořené na objektiv fotoaparátu – pestře pomalované domy jsou postaveny tak blízko, že si sousedé bydlící naproti sobě mohou přes ulici podat ruce, nad hlavami vám povívají sušící se prádlo a kolem vás pobíhají dovádějící děti místních Cikánů. Ano, Dalt Vilu i rybářskou čtvrť Sa Penyu, plnou rozkošných kavárniček a butiků, obývají převážně španělští Cikáni. Slušní, pěkně oblečeni, kultivovaní a civilizovaní. Naštěstí stále dost temperamentní na to, aby dokázali v Ibize udávat rytmus.

Zázračný likér Hierbas

Apropo, hudba. Když vás omrzí zdejší chrámy techna – diskotéky s tisícwattovými reproduktory a kapacitou deset tisíc míst, kde se vstupné šplhá na závratných 100 eur na osobu, je to jasný signál, že vaše uši potřebují změnu! Ve vesničce San Joan, ponořené v náručí vinic a sadů, máte během léta šanci zažít nefalšované folklórní slavnosti, ale hlavně – horký španělský temperament, který dělá Ibizu Ibizou! V těchto končinách, plných bílých domků s ošumělý střechami a květináči v oknech, důstojný seňor a seňorita nevyjdou do ulic jinak než s vějířem v ruce, vzduch je provoněný pomeranči a ozvučený podmanivými tóny španělské kytary. Lidé zde stále žijí v zaběhaných kolejích svých předků, živí se pasením ovcí a koz a jen co se s nimi dáte do řeči, už vás srdečně zvou na tradiční domácí likér Hierbas, který popíjejí tak často jako našinci pivo. Hustá jantarově žlutá tekutina s bylinkami obsahuje až 30% alkoholu a prodává se v každém obchodě. „Hierbas ti pomůže při žaludečních potížích, ale stejně dokáže léčit i zlomené srdce! Vyrábíme ho z rozmarýnu, tymiánu, anýzu, citronů a jalovcových bobulí, ale každý má na výrobu svůj vlastní recept!“ směje se sedmdesátník Ramiro Estevez, rodák ze San Joan.

Formentera sa Ibize nevyrovná

Mnoho návštěvníků se dá zlákat plavbou na ani ne 40 kilometrů vzdálený ostrůvek Formentera, ale ačkoli je blízko, Ibizani tam jezdí zřídkakdy. „Formentera, pro nás je to už jako jiný kontinent!“ Vysvětluje mi můj spolucestující, který má na Formenteře prarodiče. „A Evropa nám připadá jako úplně jiná planeta, takže když vytáhneme paty z Ibizy a jdeme byť jen do Španělska, říkáme, že jdeme do Evropy!“

Pravdou zůstává, že Formentera, vyprahlá a zaostalá, Ibizanom nemá co nabídnout – a turistům také ne. Ibiza je zkrátka úžasný koktejl, který vám nikdy nepřestane chutnat – podobně jako slavné Hierbas ibicenco. Kromě něj si jako suvenýr můžete donést i originální výtvory „hippisáků“, kteří si na živobytí přivydělávají výrobou šperků, ozdob a batikovaných triček a svou základnu mají odjakživa v Punta Arabi v Es Canar. Obrovský bazar se čtyřmi stovkami stánků, doplněný o africké hudebníky, je pastvou pro oči každého, kdo sem zavítá. Cikáni tu prodávají kožené opasky, Afričané dřevořezby a mnoho dalších umělecký zboží s visačkou „Made in China“ … U nohou jedné z prodavaček vidím spát malého pejska. „Je to náš národní poklad, ten je originál Made in Ibiza!“ Říká mi se smíchem dívka a nezapomene dodat, že z něj vyroste rychlý Ibizský chrt. Předky této ušlechtilé rasy sem dovezla egyptská královna Kleopatra a Ibizani jsou na něj stejně hrdí jako na celou svou zemi. Právem!

MAPA: Ostrov Ibiza

 

VIDEO: Pláže na Ibize

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Ibiza – ostrov diskoték”

  1. […] Středomoří, asi 150 km od katalánské Barcelony na španělské pevnině. Nedaleký ostrov Ibiza je od Mallorky vzdálen pouze 81 […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.