Její města jsou plné unikátních stavebních či technických památek a její obyvatelstvo zaujme životním stylem či svým originálním jazykem.
Vzhledem k tomu, že velikost Malty je zhruba 15 x 25 km, zpočátku můžete mít obavy, zda se časem nebudete nudit. Ale Malta drží světový rekord v počtu zajímavostí vzhledem ke své malé rozloze, budete mít tedy co dělat, abyste během volného času vůbec stihli kouknout na to nejzajímavější, co Malta nabízí.
Základní informace o Maltě
Oficiální název: Republic of Malta
Státní zřízení: parlamentní republika
Samostatnost: od 21 .9. 1964
Rozloha: ostrov Malta: 246 km2, ostrov Gozo: 67 km2, ostrov Comino: 3 km2
Počet obyvatel: 402 660
Hustota zalidnění: 1274 ob./ Km2
Hlavní město: Valletta
První dny na Maltě
Přílet na Maltu je velmi zajímavý. Z letadla se zdá opravdu maličká, a než přistanete, stihněte si docela pěkně zmapovat většinu ostrova.
Další překvapení pro vás zřejmě nastane, když si naplno uvědomíte, že na Maltě se jezdí vlevo. Chvilku vám potrvá, než si na to zvyknete. Zejména na opačné koukání se na přechodech pro chodce, ale i na to, že když chcete jet někam autobusem, musíte přejít na opačnou stranu cesty. Když už jsme u těch autobusů, ty maltské jsou zážitkem sami o sobě. 90 procent z nich jsou stařičké veterány, nejstarší je z 50. let, většina pochází ze 60. či 70. let. Přesto věku jsou všechny v bezvadném stavu. A i řidiči stojí za zmínku, protože vzájemné vyhýbání se v úzkých uličkách starých měst, kde jde doslova o centimetry, zvládají na jedničku.
Trochu z historie Malty
Malta byla osídlena kolem roku 5200 př.nl, kdy zároveň došlo k vyhubení trpasličího hrocha a trpasličího slona, ale zároveň jako místní civilizace dospěla, přibližně v roce 3500 př.nl zde vznikly nejstarší megalitické chrámy na světě – Ggantija na ostrově Gozo, Hypogeum, Hagar Qim a Mnajdra na Maltě. Dodnes není jasné, jak dokázal tehdejší lid tyto chrámy postavit z několikatunových bloků kamene bez použití jakékoliv známé techniky. Následně v důsledku přelidnění a zničení si fauny a flóry se Malta vylidnila a pár stovek let byla neobydlená, dokud na ni nepřišli její dnešní obyvatelé.
Kolem roku 700 p.n.l. ostrov objevili Řekové a založili si osadu na místě dnešní Valletty, od nich je i známý dnešní název Malta. Féničané následně založili město Mdina a bohužel na stavbu svého loďstva vytěžili poslední zbytky středomořských lesů.
Pak se Malta postupně dostala pod nadvládu Kartága, Římské a Byzantské říše, Arabů, Normanů, rytířů johanitského řádu (tzv. Maltézští rytíři), napoleonské Francie a Anglie, které si ji udrželo během obou světových válek. Až posledních 50 let je konečně samostatná. Z každého z těchto období si Malta uchovala množství stavebních pamětihodností, ty nejzajímavější určitě navštivte.
Podzemní katakomby na Maltě
Římané tak, jak bývá zvykem, postavili na ostrově aquadukt na dopravu vody z vnitrozemí k městům. Na Maltě je totiž odjakživa nedostatek pitné vody, protože řeky tam nejsou a potoky jsou jen slabé a málo vydatné, většinou mají vodu jen v zimě během dešťů. Dnes na ostrově řeší nedostatek vody jejím dodáváním přes potrubí ze Sicílie.
V roce 60 v zálivu sv. Pavla ztroskotal sv. Pavel během svých misijních cest a zdržel se zde 3 měsíce. Byli jsme se podívat i do podzemních katakomb sv. Pavla, kde se od těch dob ukrývali první křesťané. Nacházejí se zde velmi měkké a snadno zpracovatelné vápence a pískovce, díky čemuž nebyl problém vytvořit pod zemí celé domy a jiné prostory potřebné k přežití. Dodnes se na Maltě většina domů staví z pískovce či vápence, ostrov má tak jednotný barevný i architektonický nádech.
Městské pevnosti
Uprostřed Malty se nachází bývalé hlavní město Mdina. Je to spíše pevnost než město a milovníci architektury si zde přijdou na své. Je na kopci a vzhledem na malou rozlohu ostrova je z něj nádherný výhled. Dnes je neobydlené, ale pro své krásné stavby, kostely, paláce či hradby je vždy plné turistů. Mdinu spojovala s Vallettou kdysi železnice, později tramvaj, jejich ostatky jsou i dnes dobře viditelné.
Na ostrově Gozo se nachází město Victoria, která je kopií Mdiny. Je také městskou pevností, jejímž úkolem bylo spravovat ostrov a během válek chránit jeho obyvatele. Za zmínku stojí i městečko Mgarr, které je jeho hlavním přístavem.
Tři města
Další města, která se na Maltě vyplatí vidět, je Marsaxlokk, který je známým přístavem s tradičním rybím trhem. Oproti Vallettě z jihovýchodní strany se nacházejí tzv. „Tři města“ The Three Cities složené z míst Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Jsou velmi různorodé. Najdete zde nejstarší a nejslavnější maltskou pevnost St. Angelo, největší anglické námořní dělo, velkou loděnici s průmyslovým areálem, která byla důvodem intenzivního bombardování během 2. sv. války. Na opačné, severozápadní straně zálivu od Valletty leží město Sliema, které je největším nákupním, obchodním a kancelářským centrem ostrova, za ním leží moderní většinou studentské město St. Julian.
Dávné časy maltézských rytířů
Valletta je hlavním městem a drží si titul i najopevněnějšího hlavního města na světě. Tolik obranných systémů, různých úrovní hradeb, bašt, příkopů, valů se nevidí v žádném jiném městě. Naplno se zde projevil um a důvtip rytířů Johanitů, který město vystavěli. Valletta díky tomu nebyla nikdy nikým dobyta, a přitom ji během jejího historie dlouhou dobu obléhali různé armády s mnohonásobně vyšším počtem mužů, než byl počet rytířů v ní.
Pokud se ptáte, kde se tu slavní rytíři vzali, tak Maltu dostali darem v roce 1530, kdy pár set let před tím Saladin dobyl Jeruzalém a oni se z něj následně uchýlili na Rhodos. Ten však ale později po mnoha nájezdech a mnohočetné přesile ovládli osmanští Turci. Všechna předchozí obléhání a boje byly pro rytíře dobrou zkušeností a na základě toho udělali z Valletty jednu z najmonumentálnějších evropských pevností. A název hlavního města vznikl z díků k jejich prvnímu velmistrovi Jeanu Parisotu de la Valette, který měl na opevňování města a Malty největší zásluhy.
Kromě Valletty byly opevněná i ostatní města, celý ostrov byl vzájemně propojeny systémem strážních věží a signálních stanovišť. Opravena byla i slavná pevnost St. Angelo, na níž se 9000 Malťanů dokázalo několik měsíců bránit přesile 30 000 Turků ve slavné bitvě z roku 1565.
Malta je plná kostelů
Dnes je Valletta plná muzeí, kostelů, klášterů, paláců a snad každá budova v ní je nějakým způsobem zajímavá či vzácná. Maltských rytíři se zapříčinili také o výrazný nárůst křesťanství, které se zde drží dodnes. Až 98% Malťanů je věřících, na ostrově je 365 kostelů, z toho jen jedna mešita. Mnohé kostely jsou svou monumentálností a velkolepostí opravdu obdivuhodné. Ve městě Il-Mostu stojí například kostel s třetí největší samonosnou kupolí na světě. Malta má i nejvíce klášterů a největší počet mnichů a mnišek vzhledem k počtu obyvatel a víra s náboženskými tradicemi zde hraje mezi obyvateli stále důležitou roli.
Přírodní unikáty na Maltě
Malta není jen o historii a stavbách, má i zajímavou přírodu. Východní pobřeží jsou písčité či jemně oblázkové. Pokud chcete Maltu navštívit, ideální je jaro nebo podzim. V létě tu teplota vzduchu dosáhne běžně i 40 stupňů, což není moc příjemné. Zimy jsou deštivé s teplotami mezi 15 až 20 stupňů. Sníh na Maltě neznají.
Zajímavá zkušenost:
Jednou jsem mluvil s dvěma domorodými rybáři, kteří se od narození živí tím, že při maltských břehů loví ryby a nikdy ostrov neopustili. Ukázal jsem jim fotografie ze Slovenska, z lyžovačky v Tatrách. Jeden z nich nechápavě díval, proč tolik lidí úmyslně chodí do hor za sněhem, když je přece studený. Navíc si ani jen neuměl představit, jaké je to žít v zemi, kde je vše bílé. Druhý mu na to odpověděl, že v televizi viděl naučný dokument o severských zemích, ale byl upřímně zděšen, když zjistil, že sníh tam mají i více než čtvrt roku.
Kaktusy a skalní okno
Západní pobřeží Malty je značně nehostinné, plné strmých útesů a skalnatých útesů, z nich nejvyšší jsou Dingli Cliffs. Celá oblast je poseta malými budkami. Slouží jako úkryt pro myslivce na lov stěhovavých ptáků, pro které je Malta zastávkou na trase do Afriky. Cestou k těmto útesům se dá podívat Busket Gardens, je to jediný les na Maltě (uměle vysazen), kam chodí Malťané víkendu na piknik, aby byly jakože v přírodě. Na severu země vytvořily silné vlny nejkrásnější kamenný úkaz na ostrově – skalní okno a s ním sousedící jeskynní systém.
Lesy na Maltě neexistují, ale je zde množství kaktusů, bodláků a jiných suchomilných rostlin, takže díky nim Malťané neznají, jaké je to lehnout si do trávy. Trochu jiná je situace na ostrově Gozo. Ten byl lidmi méně zničen a má zachovalejší přírodu. Oproti vyprahlé Maltě působí vcelku zeleným dojmem. Je zde množství polí, políček a najdete zde zachovalé i pastevectví drůbeže koz či ovcí.
Vyplatí se na Maltě vidět
- Městskou pevnost Valleta
- Jízdu 45-letým autobusem
- Katakomby apoštola sv. Pavla
- Opevněné město duchů Mdina
- Vodní jeskyně a skalní okno
- Victoria na ostrově Gozo
Jídlo, pití a malťané
Malťané jsou velmi milí a pohostinní. Vědí velmi dobře, že turista rovná se peníze.
Maltská strava se dělí na dvě části. Běžná a slavnostní. Jejich běžná strava je velmi zdravá a chutná. Tvoří ji mořské plody a množství ovoce a zeleniny. Jejich slavnostní chuťovky jsou většinou extrémně sladké zákusky. A jejich místními specialitami je kaktusový džem a kaktusový likér. Jedno lepší než druhé.
Malta během víkendů žije nesčetnými diskotékami a tanečními zábavami. Na závěr ještě dvě zajímavosti. Bylo veselé, jak domácím při teplotě pod 20 stupňů byla vždy strašná zima. Oblečeni jsou jako cibule, zatímco my jsme měli na sobě jen mikinu. A druhá věc je maltština. Je to jediný druh semitského (arabského) nářečí, který používá evropskou latinku. Ale názvy ulic, jejich pojmenování věcí a událostí jsou pro nás nevyslovitelné, protože často jde o chaotické shluky různých písmenek, při kterých se přímo jazyk zamotává. Maltu doporučujeme každému, kdo si chce užít zajímavou kombinaci historické exotiky a relaxu.
MAPA: Malta
VIDEO: Krásy Malty
Zdroj fotografií: Freeimages.com
[…] a uštknutí hadem, se váže k ostrovu s řeckým názvem Melita, za který se dnes považuje Malta. Stejně se však jmenoval i Mljet, a proto se obyvatelé nevzdávají myšlenky, že to byl […]