Guatemalský Tikal – národní park s neskutečnou atmosférou



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Pyramida ve guatemalském Tikalu...

Pyramida ve guatemalském Tikalu…

Tikal – monumentální, bájný a tajemný. Žádné přirovnání nevystihne skutečnou krásu a sílu tohoto mystického místa s rozlohou více než 570 čtverečních kilometrů, osídleného někdy kolem roku 500 před Kristem. Hned při vstupu vás pohltí atmosféra dávné civilizace, jejíž vyspělost dodnes zaráží vědce na celém světě. Poslední mayská éra, vyčerpaná dobyvačnými výpravami Španělů, nakonec v roce 1697 záhadně zanikla. Tikal (Místo duchovních hlasů) leží uprostřed tropických deštných pralesů v oblasti El Petén na severovýchodě Guatemaly nedaleko hranic s Mexikem a Belize. Je to první národní park ve Střední Americe (1955), který je od roku 1979 pod záštitou UNESCO.
V říši Mayů patřil se svými 50 tisíci obyvatel mezi největší sídliště. Celá říše měla v té době tři miliony obyvatel a Tikal byl jí náboženským, politickým a vědeckým centrem.

Dýchne na vás atmosféra

Komplex se sestává asi ze 4000 staveb, z nichž většina je stále ukryta pod staletými nánosy hlíny a bujné vegetace. Mnohé chrámy, paláce, rezidence, nádvoří, oltáře, observatoř či hřiště pro míčové hry jsou však už dnes zrestaurované a vyšplhat se tak můžete i na pět ze šesti zdejších majestátních pyramid.

Chrám Velkého jaguára

Nejznámější z nich je Chrám Velkého jaguára (45 metrů) tvořící spolu s oproti stojícím Chrámem masek (38 metrů), Centrální a Severní Akropolí a Hlavním náměstím, srdce celého komplexu.
Nejúchvatnější panoramatický pohled se však každému fyzicky zdatnějšímu turistovi naskytne z vrcholku nejvyšší pyramidy – Chrámu dvouhlavého hada (75 metrů) původně vybudovaného jako hrobka vládci. Toho však nakonec zřejmě pohřbili v již zmíněném Chrámu Velkého jaguára, kde objevili pohřební komoru s lidskou kostrou obklopenou krásnými uměleckými předměty z jadeitu, mořských perel a obětní keramikou. Mayové totiž věřili na posmrtný život a převtělování duše. Smrtí pro ně pouze začínal další nový a lepší život. O všech důležitých událostech vedli podrobné záznamy na stélách – kamenných sloupech, vyrytím hieroglyfů a číselných znaků. Vynikali v matematice, jako první používali nulu. Byli také autory pozoruhodného mayského kalendáře a mnoha astrologických objevů.

Pyramidy pokračují i ​​pod zemí

Podle výzkumů vědců z americké Pensylvánské univerzity viditelná výška pyramid není konečná. Při měření moderními detektory zjistili, že nad zemí je pouze jejich část, samotná stavba pokračuje ještě 15 metrů pod povrchem a je zřejmě propojena množstvím podzemních dutých prostorů. Je zarážející, že Mayové neznali kolo, tažná zvířata, ani kovové nástroje a přesto jsou jednotlivé kamenné kvádry vytesané a naskládané s téměř milimetrovou přesností. Vyvstává tedy otázka, jak mohli postavit něco tak obrovského, bez použití nejzákladnější technické vybavenosti? Vždyť některé kvádry váží i 50 tun.

Je toho zde mnoho k prohlédnutí…

Nestačil by vám snad ani týden, abyste poznali všechny zdejší magické zákoutí. Procházka po ruinách a náměstích v džungli dá při vysoké vlhkosti vzduchu zabrat. I když právě neprší, jste promoklí skrz naskrz – vlastním potem.
Vydrápat se po vysokánských schodech vedoucích jakoby do nebe a zejména slézt po strmých žebřících dolů je někdy přímo artistický výkon. A tehdejší šamani se museli takto šplhat i několikrát denně. Zkuste však zapojit svou fantazii, představte si všechnu nádheru v původních červených barvách, silnice a náměstí vydlážděné kamením, udržované chrámy a hřiště. Raději si zřejmě odmyslíte tu část s lidskými oběťmi.

Vyprávět o tom by mohla i okolní džungle a její obyvatelé, i hojně se vyskytující opice, tukani, papoušci a šelmy. I my jsme na některé z nich měli štěstí, ale nic jsme se nedozvěděli. Nikdo z nás totiž nerozuměl zdejšímu mayskému dialektu.

MAPA: Kde najdete Tikal

 

VIDEO: Pohled na Tikal a okolí

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.