Havana – bohatá historie a netradiční zážitky s jistotouHavana – bohatá historie a netradiční zážitky s jistotou 4.67/5 (93.33%) 3 votes

havanaNic na světě se Havaně nevyrovná. Kouzlo španělské koloniální architektury Starého města (Habama Vieja) a zajímavá opuštěnost Havana Centro jsou jedinečné. Město loajálních pozůstalých komunismu a mistrovských muzikantů energicky pulsuje synkopovým rytmem rumby.

Oblíbené turistické lokality v Havaně

Divadlo v Havaně

Gran Teatro je dechberoucí nádherně dekorovanou budovou, ve které sídlí jak národní balet, tak i státní opera. Jedná se o nejstarší a bez pochyb také o jedno z nejzajímavějších divadel na západní polokouli.

Náměstí Plaza de Armas

Přímo v srdci Havany leží náměstí Plaza de Armas, které vzniklo v roce 1519 jako místo pro slavnostní přehlídky. Dlouhá léta tu sídlila kubánská vláda. Uprostřed náměstí se nachází malý park, v němž stojí socha revolučního vůdce Carlose Manuela de Céspedes z 19. století. Zajímavé jsou na tomto náměstí také stavby z korálového vápence. Velmi působivé je též náměstí Plaza Viela, které dříve sloužilo jako trh s otroky.

Asociación Cultural Yoruba de Cuba

Muzeum nabízející prohlídku náboženství Santer. Každý druhý pátek se konají rituální slavnosti Tambores. Na jejich návštěvu je třeba odpovídající oblečení.

El Malecón

Tato přímořská hráz se podél Havany vine 8 kilometrů mezi dvěma pevnostmi: Castillo de la Punta (v historické Havaně) a Castillo de Santa Dorotea de Luna de Chorrera (při ústí řeky Almendares).

Capitolio Nacional

Budova stejná jako Capitol Building v americkém Washingtonu, jeden z architektonických klenotů města. Sídlí zde Kubánská akademie věd a Národní vědecko-technická knihovna. Stojí zde 17 metrů vysoká Socha republiky, která je třetí největší bronzovou sochou na světě (větší je pouze socha Buddhy v japonské Nave a Lincolnův pomník ve Washingtonu).

Casa Oswaldo Guayasamín

Dnes muzeum, předtím ateliér známého ekvádorského malíře Oswalda Guayasamína, kterému seděl i samotný Fidel (obraz visí ve Fundación Naturaleza y El Hombre). V ateliéru se konají výstavy kubánského a mezinárodního umění.

Catedral de San Cristóbal de la Habana

M|ěstská dominanta se dvěma nestejnými věžemi. Alejo Carpentier ji popsal jako ‚hudbu uloženou v kameni‘. Její obdivuhodná barokní fasáda tvoří nesrovnatelnou atmosféru místa, kterou můžete cítit hlavně v noci. Katedrálu se vyplatí navštívit během nedělní mše. Opravdu pecka.

Centro Wilfredo

Lampové umělecké centrum pojmenované po nejslavnějším kubánském malíři, dnes vystavuje méně známých jihoamerických umělců. Lam byl Kubáncům čínsko-afrického původu, jeho dílo bylo silně ovlivněno Pablem Picassem.

Fábrica de Tobacos Partagás

Jedna z nejstarších doutníkových továren. Dodnes zde 400 dělníků denně roluje doutníky slavných značek jako Montecristo a Cohiba.

Muzea v Havaně

Havana je poměrně „zaplněná“ muzei. Kulturní nadšenci budou určitě potěšeni zdánlivě nekonečnými nabídkami uměleckých, etnických, hudebních, historických muzeí, muzeí vědy či literatury… tím však seznam zdaleka nekončí! Nesmíme zapomenout – v Havaně najdete vlastně také muzea doutníků, čokolády nebo rumu.

Více informací o atrakcích v Havaně najdete na této webové stránce.

Ubytování v Havaně

Hotely

Havana je turisticky oblíbenou destinací, čemuž odpovídá i široký výběr hotelů v různých cenových skupinách, od nejlevnějších až po luxusní resorty pro nejnáročnější zákazníky. Kvalitní jsou:

 • Hotel Cohiba
 • Hotel Habana Libre
 • Hotel Nacional de Cuba
 • Hotel Havana Riviera
 • Hotel Parque Central

Nabídku hotelů v Havaně najdete na této webové stránce.

Hostely

V Havaně najdete i mnoho ubytoven a ubytoven, které poskytují ubytování za nejnižší ceny.

 • Hostel Gertrudis
 • Villa Xadry
 • Casa Lupe

Nabídku ubytoven v Havaně najdete na tomto webu.

Veřejná doprava v Havaně

Taxík

V Havaně se vyskytují dvě skupiny taxíků: první skupina je určena pro turisty, kteří platí konvertibilním pesos (CUC), druhou skupinu tvoří Kubánci platící kubánským pesos. Oficiální turistické taxíky jsou pohodlné, vybavené klimatizací.

Cyklistický taxík

Příjemný způsob přepravy po městě je v pronajatém dvousedadlovém cyklotaxi, který se podobá asijské rikši. Není jejich nutné vyhledávat, protože „řidiči taxíků“ jezdí za turisty a nabízejí jim své služby. V metropoli působí i limitovaný počet světlo žlutých skútrů s rikšami. Orientačně je cena za jízdu přibližně shodná s cenou přepravy normálními taxíky (1CUC / km).

Autobusy (guaguas)

Pravidelně jezdí po městských trasách, větší návěsné Metrobusy jsou přezdívané camelos. Platí se přímo do pokladny u řidiče nebo u průvodce. Mapa autobusových linek neexistuje. Na každé zastávce (Paradas) je, i když to tak na první pohled nevypadá, řada čekajících (colas). Pořadí v řadě je úzkostlivě dodržováno, předbíhat se nedoporučuje. Při cestách na předměstí je lepší nastoupit na místě, odkud autobus odjíždí. Autobusy jsou natolik přeplněné, že na dalších zastávkách nezastavují.

Auto

Ve městě je plno autopůjčoven. Pokud v jedné nedostanete to, o co žádáte, zkuste další. Jejich kanceláře jsou na letišti Aeropuerto Internacional José Martív Terminal 3.

Vlak

Při cestách na předměstí Havany je lepší použít vlak. Odjíždí z Estanción Cristina, vzdálené jen několik kilometrů od centra města.

Loď

Trajekty pro pasažéry plavou kolem přístavu do Regla a Casablanca. Z Muelle Luz odjíždějí každých 10 – 15 minut.

Více informací o dopravě v Havaně najdete na této webové stránce.

havana-cestovani

Nakupování v Havaně

Hypermarkety už dorazili i do Havany. Tienda Carlos Tercero je dobře zásobován oděvy, botami a dalšími produkty každodenní potřeby.
Módní oděvy se předvádějí v La Maison, prodává se tu i kosmetika a bižuterie.
Kuba bude téměř navždy asociována s kvalitními doutníky, které se dlouhodobě považovány za nejlepší na světě. Jsou značně drahé, levněji se dají koupit právě na Kubě – v Casa del Tabaco, Calle Oficios 53 nebo v továrně Real Fabrica de Tabacos Partagas.
Kubánský rum a káva jsou také kvalitním vývozním artiklem. Vzpomínky na rytmy ostrova svobody si turisté mohou oživit zakoupením CD ve všech turistických obchodech.
Mezi další vyhledávané kubánské suvenýry se řadí hudební nástroje, tradiční panenky, trička s portrétem revolucionáře Che Guevary. Kubánci při výrobě bižuterie používají i prvky z chráněných mořských živočichů, proto nedoporučujeme kupovat šperky např. z černých korálů, protože jsou chráněny a jejich vývoz je ilegální.

Více informací o nakupování v Havaně najdete na této webové stránce.

Stravování a jídlo v Havaně

Najít dobrou restauraci může být v Havaně těžké, ale samozřejmě pár výjimek, kde vám přichystají pravé kubánské speciality, na toulkách městem určitě najdete. Doporučujeme:

 • Restaurant „El Patio“
 • Paladar „La Guarida“
 • Restaurant „La Mina“
 • Restaurant La Divina Pastora

Nabídku restaurací v Havaně najdete na této webové stránce.

Dnes v Havaně žije 2,2 mil. obyvatel a turistům nabízí evropský standart co se týče ubytování, stravy, nebo služeb.

Zajímavé linky na další zdroje o Havaně

MAPA: Kde najdeme Havanu

 

VIDEO: Krásy města Havana

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Havana – bohatá historie a netradiční zážitky s jistotou”

 1. […] Kubě je nádherná příroda, historická města, jako stará Havana nebo Trinidad jsou jedinečné v celosvětovém měřítku. Noční život zažijete v kabaretu […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.