Brač – klidný chorvatský ostrovOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Parádní klid na ostrově Brač

Parádní klid na ostrově Brač

Chorvatsko rádi navštěvujeme kvůli čistému moři a krásné přírodě. Celé pobřeží i všechny chorvatské ostrovy poskytují tohoto skutečně dost. Perlou mezi Chorvatskými ostrovy je Brač. Mezi turisty ho nejvíce proslavila pláž v Bolu – Zlatni rat. V nedávném žebříčku ostrovů nejvíce vhodných pro život se umístil v první desítce ze všech ostrovů na světě a to je také jistě zajímavá informace.

Brač je ostrov ve Střední Dalmácii. Nachází se přímo naproti Splitu, Omišské a Makarské riviéře.
S rozlohou 396 km² je třetím největším v Jaderském moři. Jeho nejvyšší vrch, Vidova gora měří 778 m (nejvyšší bod na dalmatských ostrovech). Žije zde přibližně 13 000 obyvatel, v četných osadách.

Jak vznikl název Brač?

Jméno ostrova zřejmě pochází od jeho prvních známých obyvatel – Ilyrové, který mu ho dali podle jelena, jejich kultovního zvířete. Podle dávné pověsti trojský hrdina Antenor (legendární zakladatel Padovy a Korčuly) se dostal po pádu Tróje z řecké Ambracie na ostrov Brač. S sebou přivedl Braha, pastýře Silena, zemědělce a Elafa, námořníka. Ti takto předurčily, aby byl život na Brači byl po staletí založen na dobytkářství, pěstování oliv a vinné révy a rybářství.
Koncem 18. stol. bylo na ostrově více než 500.000 oliv a koncem 19. století více než 12.000 hektarů vinic. Ale choroby vinné révy Peronospora a filoxera, které napadly dalmatské vinohrady a První světová válka přinutily četné obyvatele Brače k vystěhování z ostrova do Austrálie, Jižní a Severní Ameriky. O tom ostatně píše ve svých knihách náš významný spisovatel Martin Kukučín.
Pod svým civilním jménem, ​​Matej Bencúr, žil a pracoval jako obecní lékař v Bračský obci Selca. Je po něm pojmenována ulice a na domě, kde působil, je pamětní tabule.
Na rozdíl od všech ostatních jadranských ostrovů, které často vypadají jako kamenné hřbety mořských příšer trčící z mořské hladiny, Brač má i své vnitrozemí, velmi bohatou floru a faunu a výraznější rozdíly mezi ročními obdobími. Navzdory velké rozloze se na Brači nenacházejí vodní toky (pouze v okolí Bolu je pár pramenů) a do napojení se na pevninský vodovod, velkým podmořským potrubím, byly na ostrově problémy s pitnou vodou.
Úchvatná příroda, historické památky i milí a pracovití obyvatelé jsou zárukou příjemně stráveného dovolenkového času.

Města na Hvaru

Supetar

Největší město je Supetar. Právě do Supetaru jezdí trajekt ze Splitu trvá plavba asi 50 minut. Je přímořským letoviskem, přestože zdejší moře je méně čisté oproti jiným částem ostrova – zejména kvůli husté lodní dopravě (denně jezdí 14 trajektů do Splitu). Název znamená v místním archaickém jazyce Svatý Petr. Nachází se na severu ostrova, v zátoce Sv Petra podle které dostal i jméno.
Město se skládá ze čtyř částí: Supetar, Škrip, Mirca a Splitska. V roce 2001 v celém městě žilo 3889 obyvatel.

Supetar se dnes počítá mezi hlavní turistická střediska Dalmácie. V Supetaru se nachází kostel Marijina Navještenja z 18. stol. se zvonicí a církevním muzeem. Vedle kostela jsou raněkřesťanské mozaiky ze 6. stol. Dnešní kostel byl postaven na základech raně křesťanské baziliky zasvěcené sv. Petrovi. Supetarské zátoce dominuje bílá kupole neobyzantského mauzolea rodiny Petrinović, která se nachází vedle kostelíka sv. Nikoly. Je vyhotovena ze světoznámého bílého bračského kamene (stejně jako například i Bílý dům ve Washingtonu).
Překrásnou přírodou, nesčetnými plážemi a zátokami v okolí, kvalitním ubytováním v privátních apartmánech a vilách, bohatou a rozmanitou pohostinská nabídka se zábavnými programy a možnostmi sportu a rekreace (fotbal, tenis, potápění), Supetar splňuje vysoké standardy bračského turizmu.

Postira

Postira je menší, původně rybářské městečko. Leží na severním pobřeží ostrova, přímo naproti Omiše a je z něj krásný výhled na Biokovo. Od Supetaru je vzdáleno asi 9 km.
Postira se poprvé pod jménem Postirna (z lat. Pasture – pastvina) vzpomíná roku 1347. V Postiře se narodil velký chorvatský básník Vladimir Nazor (1876 – 1949).
Župní kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v polovině 16.stol v barokním stylu a přestavěn byl v roce 1873. Kousek pod úrovní jeho podlahy byly nedávno nalezeny zdi raně křesťanského kostela s hroby ve tvaru kříže pod oltářem, křtitelnicí a dvěma cisternami.
Na dně zátoky se zkoumají i významné pozůstatky římského venkovského hospodářského komplexu, zatímco v moři se nacházejí pozůstatky antického přístaviště.
V městečku Postira se můžete ubytovat v menším hotelu či v soukromí u místních pohostinných lidí. Ti se živí především rybolovem, a tak můžete v místních restauracích ochutnat vynikající rybí speciality.
Postira má 2 pláže přímo v městečku. Pláže jsou oblázkové s postupným vstupem do vody, velmi vhodné i pro děti. K vyhledávanějším plážím však patří pláže v blízkých malebných zátokách. Například 800 m vzdálená Měla Loža s oblázkovou pláží as restaurací. Nebo zátoka Lovrečina, vzdálená 6 km od centra Postira, s bílým pískem a průzračnou čistou vodou. Zátoku obklopuje borový les, který dotváří překrásné panorama.
V zátoce byly přezkoumány a prezentovány pozůstatky dalšího raně křesťanského jednolodního kostela. Tento komplex, dodatečně ještě opevněný, byl obydlen až do středověku.
Postira je vhodná hlavně pro klidné rodinné dovolené. Příjemné jsou večerní procházky po přístavu, který je lemován kavárnami, bary, pizerie a restauracemi. Popíjet výborný Postirský Plavac a kochat se pohledem na západ slunce. Postira je jako příjemný letní vítr ve vlasech.

Bol

Na jižní straně ostrova Brač se rozkládá Bol, nejstarší městečko na pobřeží ostrova Brač. Založili ho Římané.
Prostorné písečné a oblázkové pláže, které se táhnou v délce desítky kilometrů a četné prameny pitné vody učinili kdysi Bol první turistickou oázou na ostrově. Mezi nimi je nejznámější pláž Zlatni Rat, která je snad v každém propagačním filmu nebo letáku o Chorvatsku. Nad Bolem se tyčí Vidova hora (778m), nejvyšší vrchol jadranských ostrovů, z níž, při dobrém počasí můžete dohlédnout až do Itálie.
Jinak je z Bolu výhled na ostrov Hvar.
O bohaté historii Bolu, která sahá až do antické doby, svědčí četné archeologické nálezy a památky – římská cisterna na vodu, náhrobní reliéfy, staro-křesťanské sarkofágy.
Zvláštní význam pro duchovní a kulturní život Bolu mělo založení dominikánské společnosti roku 1462 a vybudování kláštera Blaca roku 1475, ve kterém se dnes uchovávají sbírky prehistorické a antické námořní archeologie.

Brač je super na potápění

Brač je super na potápění

 

Zlatni rat (Zlatý mys)

Zlatni rat (Zlatý mys) je vlastně podlouhlý výběžek, který je pokrytý drobnými kamínky. Je neustále omýván čistým průzračným mořem po celé své délce – měří 634 metrů!
Pokud si představujete dovolenou plnou různých aktivit, sportu a zábavy, pak musíte určitě přijet sem. Zlatni rat je magická pláž. Hlavně z fotografií nebo videí může tak působit. Za posledních deset let se však dost změnila. Neomí horší, jen přibylo lidí a ceny skočily na více než dvojnásobek. Od parkovného, přes zmrzlinu, jídla a nápoje, po toalety. To je daň za popularitu.
Strávit den na této pláži? Proč ne, doporučujeme! Ten kousek volného místa na ručník se najde vždy. A to moře za to stojí. Na každodenní plážování však alespoň my vyhledáváme jiný druh pláži ai takových se na ostrově Brač najde dostatek.

MAPA: Chorvatský ostrov Brač

 

VIDEO: Letecké video ostrova Brač

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Brač – klidný chorvatský ostrov”

  1. […] Rab. S rozlohou 284,56 km2 je Pag pátým největším ostrovem na Jadranu (po ostrovech Krk, Cres, Brač a Hvar). Pag je velmi slunný ostrov – z 365 dní v roce svítí slunce na Pagu 280 dní. […]

  2. […] 7 km od Postira. V malebné zátoce 4 km východně od letoviska Postira na ostrově Brač najdete písečnou pláž Lovrečinu. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do moře […]

  3. […] Františkánský klášter s bohatými sbírkami. Z města Makarska jezdí denně trajekt na ostrov Brač, který je známým letoviskem […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.