Pag – chorvatský ostrov kilometrových oblázkových a písčitých plážíPag – chorvatský ostrov kilometrových oblázkových a písčitých pláží 4.33/5 (86.67%) 3 votes

shipsChorvatský ostrov Pag patří do skupiny severodalmátských ostrovů. Od pevniny Pag odděluje Velebitský kanál a ze severu Pažský kanál, na jehož protilehlé straně leží v Kvarnerském zálivu ostrov Rab. S rozlohou 284,56 km2 je Pag pátým největším ostrovem na Jadranu (po ostrovech Krk, Cres, Brač a Hvar). Pag je velmi slunný ostrov – z 365 dní v roce svítí slunce na Pagu 280 dní. Kromě oblázkových pláží nabízí ostrov Pag, jako jeden z mála míst na Jadranu, též krásné písčité pláže (např. Čista plaža či Planjka). Z ostrova Pag můžete podnikat oblíbené lodní výlety na okolní ostrovy. Členité pobřeží Pagu ukrývá i množství zátok s romantickými plážemi dostupnými pouze člunem, kde budete zaručeně sami.

Jaké bývá počasí na ostrově Pag?

Ostrov Pag má velmi mírné podnebí, které je obzvláště příjemné na jaře a na podzim. V zimě je průměrná teplota vzduchu 7 °C, v létě 27 °C. Nejvíce naprší v dubnu a říjnu, sněhové srážky jsou vzácností. Nad ostrovem se setkává studený a suchý vzduch z Velebitu a vlhký vzduch z volného moře ze západu. Proto je vlhkost vzduchu na Pagu během celého roku velmi vyrovnaná, vzduch je obohacen mořskou solí. Léta jsou na Pagu horké a suché, v odpoledních hodinách osvěžována větrem mistrálem. Pažské podnebí je tedy mimořádně vhodné pro rehabilitaci nemocných, kteří měli nebo mají jakékoliv problémy s dýchacím ústrojím. Doporučují se procházky podél moře nebo po prostorných ostrovních loukách a kopcovitých pastvinách nebo polích, zvláště během jara a podzimu, ale i v létě na sklonku dne.

Pro koho je zde vhodná dovolená?

Pažské podnebí je velmi vhodné pro ty, kteří žádají aktivní dovolenou, cyklisty a alpinisty. Mohou zde strávit příjemné chvíle nejen v létě, ale ještě lépe na jaře a na podzim. Pažské klima vyhovuje i soustředění sportovců – běhání a lezení po skalách. Výhody pažského klimatu umožňují pobyt na ostrově během celého roku.

Co na Pagu musíte vidět?

Známý je především výrobou proslulého pažského sýra a neméně známé pažské krajky.

Pag nabízí mnoho atrakcí a zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Během Vaší dovolené na ostrově Pag doporučujeme nevynechat např. prohlídku staletých olivovníků u vesnice Lun, návštěvu výrobny a prodejny pažského sýra v kola nebo historického města Pag. Sportovním nadšencům doporučujeme vodní lyžování na pláži Zrće.

Města na Pagu

Kromě tradičních turistických sídel na ostrově (míst Novalja, Pag a Povljana) jsou dnes oblíbené také další menší letoviska – např. Stará Novalja, Potočnice, Mandre a osady západně od města Pag (Vodice, Bošana, Sv. Marko).

Město Pag

Stejnojmenné město Pag na ostrově Pagu, bohaté věžemi a pevnostmi a dědictvím minulosti. Město Pag je trajektem spojeno s pevninou.

Město Novalja

Novalja je hlavním turistickým střediskem ostrova Pagu. S pevninou je spojena trajektem a Pažským mostem na jihu. Novalju a její širší oblast zdobí překrásné přírodní pláže, písčité nebo oblázkové, a průzračně čisté moře. U pláží se nacházejí hotely, apartmány a kampy, a je zde také bohatá pohostinská nabídka a četné rekreační vybavení. Nejznámější je pláž Zrće, která se v létě stává střediskem nočního života v této části Evropy. Doporučujeme návštěvu městského muzea, ve kterém se nachází podzemní vodovod z antické doby, jenž je dnes hlavní turistickou atrakcí v Novalje. Nedaleko od Novalji je ještě jedna atrakce: pažský trojúhelník – trojúhelníkový otisk v kameni, který někteří spojují s výskytem UFO. Vyberte si Novalju pro svou dovolenou a vychutnejte si všechna její kouzla.

Novalja má přibližně 3500 obyvatel. Novalja je nejznámější podle pláže Zrče, která se v létě stává střediskem nočního života v této části Evropy.

Povljana – centrum zemědělství a turismu

Místní obyvatelé zemědělské produkty historicky nejčastěji nakupovali v Povljaně a v Gorici. Proto je zemědělství na Pagu nejvíce rozvinuté právě v Povljaně. Více než v kterékoli jiné části Pagu se zde také chová dobytek. Povljaňani byly historicky také dobří rybáři a obchodníci. Povljana historicky dominovala jižní části ostrova, byla jeho střediskem, a tak k ní ekonomicky gravitovaly také okolní vesnice – Vlašići, Smokvica, Dinjiška, Miškovići a Gorica. Kolem Povljany dříve byly obrovské majetky některých pažských šlechtických rodin a budova v centru obce, které se dlouho říkalo „dům“, byla zimním sídlem a horárni, do které přicházel velký počet Italů a Rakušanů.

Lovili na nedalekém jezeře Velo Blato a organizovali zábavy, takže se Povljana, jako jedno z prvních míst na ostrově, dostala do styku s turismem. Turismus se však začal intenzivně rozvíjet až během 50. let 20. století, kdy zde byla založena tzv. „kolonie“, do které procházely organizované skupiny maturantů, především z Polska. To byly počátky turismu v Povljaně.

Pag

Pag

 

Co ochutnat?

Pažské speciality lze nalézt ve většině ostrovních restaurací. Během léta nabízejí kvalitně připravené čerstvé ryby, hlavonožce, mušle, raci a také tradiční ostrovní speciality – jehněčí maso, pršut a pažský sýr.

Pag – hospodářská a zemědělská velmoc

Obyvatelstvo ostrova Pag se po staletí zabývalo chovem dobytka, zemědělstvím, rybařením, pěstováním a zpracováním oliv av oblasti města Pag i výrobou soli. Chov dobytka hrál vždy důležitou úlohu, ale do současnosti se zachoval jen chov ovcí. Podle údajů z roku 1831 bylo na Pagu 51,9 tisíc ovcí. Průměrný počet ovcí za posledních sto let byl 40 tisíc, což je i současný stav. Chov ovcí je základem pro výrobu vynikajícího pažského sýra a dalších produktů (syrovátka, ovčí mléko, vlna, jehněčí maso).

Chov skotu během posledních desetiletí zcela vymizel, přestože měl v minulosti velký význam. Na začátku 20. století bylo na Pagu 200 koní, v současnosti ani jeden. Osel je symbolem středomořského způsobu života a podle údajů z roku 1881 se na Pagu chovalo 1152 oslů. Tento počet začal náhle klesat na počátku 60. let – v roce 1960 zde bylo už jen 307 oslů. Do počátku 21. století počet oslů neustále klesal. Dnes se na Pagu setkáte s oslem jen výjimečně. Důležitý byl i chov drůbeže.

MAPA: Ostrov Pag

 

VIDEO: Chorvatský ostrov Pag

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Pag – chorvatský ostrov kilometrových oblázkových a písčitých pláží”

  1. […] největší chorvatský ostrov, nacházející se v souostroví Kvarner, kde patří i Krk, Pag, Cres, Lošinj a jiné menší otrovy a poloostrovy. Souostroví se táhne na severu od […]

  2. […] Vir je tak jako ostrov Pag, spojen mostem přímo s pevninou. Nachází se cca 20 minut autem od města Zadar. Jde o maličký […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.