Chorvatský ostrov Cres – nejen nádherné výhledyChorvatský ostrov Cres – nejen nádherné výhledy 4.33/5 (86.67%) 3 votes
Ostrov Cres

Ostrov Cres

Ostrov Cres je s rozlohou přes 405 km2 druhým největším chorvatským ostrovem. Leží v severní části Kvarnerského zálivu. Jeho jižní část je ve městě Osor spojena mostem s ostrovem Lošinj.

Cres je hornatý ostrov, 66 km dlouhý a široký od 2 do 12 km. Pobřeží ostrova měří celkem 248 km je velmi členité. Zvláště v západní a jižní části se nachází mnoho zátok a oblázkových pláží. Severní a východní část pobřeží je charakteristická strmými a vysokými útesy. Nejvyššími kopci ostrova Cres jsou Gorice (648 m) a Sis (638 m), ze kterých jsou nádherné výhledy na Kvarnerský záliv.

Sladkovodní jezero Vrana

Neobvyklým přírodním úkazem na ostrově je sladkovodní jezero Vrana (Vranské jezero), s rozlohou téměř 6 km2. Hladina jezera je 13 m nad úrovní okolního moře a jeho nejhlubší místo měří 74 m. Vranské jezero je napájeno podzemními vodami z pevniny a zásobuje pitnou vodou ostrov Cres i ostrov Lošinj.

Fauna a flóra ostrova Cres

Sever ostrova je pokryt hustými lesy – najdete zde duby pyritu (Quercus lanuginosa), habry, jilmy a kaštany. Naopak pro střední a jižní část ostrova Cres jsou typické pastviny a husté keřovité porosty, tzv. makchie. Obrovská bohatost rostlinstva i živočichů na Cresu (24 druhů plazů, 200 druhů ptáků, 87 druhů motýlů, 15 druhů netopýrů, 7 druhů obojživelníků aj.) potěší všechny milovníky přírody.

Ve vodách kolem ostrova Cres se daří i kolonii přibližně 120 jedinců delfína skákavého (Tursiops truncatus). Cres spolu s okolními ostrovy je také jedním z posledních evropských útočišť vzácného supa bělohlavého (Gyps fulvus).

Podnebí a počasí ostrova Cres

Severní část ostrova Cres patří ze sub-středomořské zóny a zbytek souostroví do středomořské zóny. Podnebí je mírné a deštivé se suchými léty a deštivým podzimem. V červnu, kdy den je nejdelší, patří ostrov mezi nejslunečnější. V červenci jsou teploty moře a vzduchu vždy nejvyšší. Vzhledem k vysokým teplotám, je klima zmírňováno mořem, takže nejvyšší teplota bude nižší a nejnižší teplota je vždy zmírněna. Průměrná teplota vzduchu v létě je 24 °C a v zimě 7 °C. V zimě je teplota moře 12 °C a v létě 27 °C. Průměrná vlhkost je 70%, díky příznivému větru.

Turistika, proč na Cres?

Protože se chceme starat o naše zdraví, abychom byli fit, nadýchat se čerstvého vzduchu a posílit naše tělo. Protože chceme stále objevovat nové neznámé místa, příběhy, zvyky a tradice. Protože chceme vidět krásy panenské přírody, borové lesy, křišťálově čisté moře, život rybářů, hry delfínů, ovečky na osamělých pastvinách a výstupem na vrchol, ze kterého se nabízí výhled na celé souostroví Lošinj, sousední ostrovy a pevninou v dálce. Protože chceme také poznat krásy tohoto jedinečného ostrovního světa, který je tu už skoro 116 let, a rok co rok ho navštěvuje více nadšených turistů.

Chcete-li použít náročnější turistické stezky nezapomeňte na pevnou sportovní nejlepší turistickou obuv. Rovněž je důležité si vzít s sebou dostatek tekutin, a to zejména v letních měsících. Staleté kamenné zdi nesmí být poškozeny. V případě, že nějaký kámen spadne, je třeba ho vrátit namísto.

Cres – ostrov bez hadů

Na ostrovech Cres a souostroví Lošinj nejsou žádní jedovatí hadi. Podle legendy byly ostrovy požehnal svatým biskupem Gaudentiusem z Osoru, a tak byli jedovatí hadi na věky zatraceni. Tak dlouho jak vědci neumá zjistit příčinu proč se zde nenacházejí žádní jedovatí hadi, budeme věřit legendě.

MAPA: Ostrov Cres

 

VIDEO: Ostrov Cres v Chorvatsku

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.