Spinalonga – řecký ostrůvek s pevnostíSpinalonga – řecký ostrůvek s pevností 4.75/5 (95.00%) 4 votes

spinalongaSpinalonga je ostrůvek s pevností nedaleko severního okraje Kréty severně od Agios Nikolaos, v blízkosti střediska Plaka a poloostrova Kalydon. Od Heraklionu je vzdálen přibližně 70 km.

Pevnost na ostrově Spinalonga

V roce 1579 zde byla vystavena benátská obranná pevnost, jedna z nejmohutnějších na ostrově, která platila za nedobytnou. Skutečně se ji nepodařilo dobýt ani Turkům a do okupantských rukou přešla až na základě smlouvy v roce 1715, kdy již Benátčané neměli v oblasti východního Středomoří co chránit.
Zvláštní kapitola dějin Spinalonga se začala psát v roce 1903, kdy byla určena jako poslední útočiště lidí nakažených leprou. Tehdy se ještě lidé domnívali, že lepra je velmi nakažlivá, a tak bez milosti posílali nemocné z dosahu civilizace.
Zakládali rodiny (narodilo se zde mimo jiné na dvacet zdravých dětí), měli tu své pekárny, kino i knihovnu, dva kostely a žili v rámci možností obvyklým životem. Jedenkrát týdně přicházel ke Spinalongu lékař, který ošetřoval nemocným rány – to bylo jediné spojení s vnějším světem.

Spinalogna je ostrov velmi krásný, dramaticky působivý, kolem kterého je ta najkřišťálovější voda z celé Kréty.

Doprava na Spinalongu

Dnes se na ostrov Spinalonga dostanete lodí z mnoha míst. Obecně ale nejlevněji vás vyjde loď z Plaka (okolo 10 € / osoba / zpáteční lístek). Vstupné na ostrov stojí 2 €.

Pokud je Spinalonga zatím ve svém původním stavu, neváhejte, a vydejte se tam. Převozní lodičky za pár euro jezdí z přístavu z Eloundy každou půlhodinku.

Vezměte si s sebou vodu na pití, protože na celém ostrově není žádná možnost, jak se občerstvit. Po návratu z rozžhavené Spinalogny zpátky do přístavu chutná vychlazené pivo v některé z mnoha zdejších restaurací, natočené do mraženého půllitru, doslova jako mana nebeská.

MAPA: Spinalonga

 

VIDEO: Řecký ostrov Spinalonga

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Spinalonga – řecký ostrůvek s pevností”

  1. […] zde si vychutnávala koupel bohyně Athéna. Město hledí do zálivu se skalnatým ostrovem Spinalonga, který byl v letech 1903-1957 kolonií pro malomocné. Cestou mezi vysoké hory přijedete do […]

  2. […] Elounda leží ostrov Spinalonga (v překladu dlouhý trn), na který se dá přeplavit lodí z Elounda (za 15 minut), Ágios […]

  3. […] Olous – u Agios Nikolaos. Zajímavý může být také výlet spojený s lodní přepravou na Spinalongu – benátskou pevnost na ostrůvku nedaleko Ag. Nikolaos, v zátoce Mirabello. Jen pár km za […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.