Bruggy – belgické město, kde se zastavil časBruggy – belgické město, kde se zastavil čas 4.50/5 (90.00%) 2 votes

BruggyTeprve když jsme přišli do města Bruggy, pochopil jsem jak jsou stará města z východu poznamenaná komunismem a ekonomickým růstem. Bruggy mají bohatou historii, v 11-14 století byly dokonce jedním z nejvýznamnějších obchodních center západní Evropy. V 15. století však došlo k zanesení kanálu Zwin, který spojoval město s přístavem, což absolutně znemožnilo většinu obchodování. Obrovský úpadek trval několik století, v roce 1850 dokonce byly Bruggy nejchudší město Belgie. Právě tento ekonomický kolaps způsobil, že si město zachovalo romantický středověký vzhled až dodnes a v době láká každoročně miliony turistů z celého světa.

Historické město Bruggy

První šok, který přišel, byla veřejná parkoviště kol blízko autobusových a vlakových nádražích, dobře víme, kolik by vydržely v ČR i kdyby byly 24/7 monitorované kamerami a deseti policisty. Lidé v městě jezdí na kole nebo převážně chodí pěšky, budovy jsou téměř všechny zrekonstruované do původního stavu a cestování v čase navíc neruší téměř žádné billboardy, moderní budovy atd.. Romantická procházka, pravá belgická čokoláda a wafle, nádherné středověké budovy a parky. Mezi nejzajímavější památky patří věž Belfried na tržním náměstí Grote Markt, hrad De Burg či kostel Panny Marie, víceméně celé městečko, zděné domy a úzké uličky.

Bruggy hrad

Cesta do města Bruggy

Pokud se rozhodnete pro výlet do Belgie, pravděpodobně poletíte do Bruselu (Ryanair létá obvykle kolem 50 Eur zpáteční letenkou, když se kupuje 1-2 měsíce předem). Z Bruselu jsme jeli do Brug vlakem něco přes hodinu, cesta byla pohodlná i ve druhé třídě, jízdenka stojí 13,80 € / 27,60 € zpáteční a dá se objednat i online předem na stránce belgianrail.

Muzea v Bruggách

Za jedno z nejznámějších muzeí v Bruggách je považováno Groeningse Museum. Jsou zde vystavena díla vlámských umělců od 15. století po současnost včetně malířů bruggské školy. Mezi autory vystavovaných děl patří např. Jan van Eyck, Hans van Memling, Gerard David, Rogier van der Weyden a Hieronymus Bosch.
V Bruggách najdeme rovněž Muzeum Hanse Memlinga, které bylo zřízeno v Sint-Janshospitaal (Špitál sv. Jana). Další muzeum bylo vytvořeno v Begijnhofu (Dvoře bekyní), který pochází z roku 1245. V Begijnhofu se nachází kostel a domky ze 17. století, z nichž jeden je přístupný veřejnosti. Najdeme v něm mimo jiné starý nábytek a sbírku starých krajek. Kromě toho dnes Begijnhof slouží jako ženský klášter. Můžete si tedy prohlédnout a zažít jak minulost, tak přítomnost a snažit se vytušit jejich přímou interakci.

Bruggy mají 106 hotelů a desítky penzionů a privátů, stejně jako nespočet útulných a vynikajících restaurací. Pověstná jsou i zdejší muzea. Jako stvořené jsou pro zamilované dvojice a nejlépe je ocení novomanželé na svatební cestě. Mohou vychutnávat romantiku „Benátek severu“ a na loďce doplout až k Jezeru lásky – Minnewater – na jehož hladině se pohupují desítky labutí. A samozřejmě ochutnat i místní specialitu, vyhlášené belgické pralinky.

Bruggy bývají často označovány jako „Benátky severu“. Historické jádro města leží na ostrově obkrouženém kanály, proto je tu nejoblíbenější turistickou atrakcí jízda vyhlídkovou lodí. Kanály také spojují Bruggy s ostatními městy (např. Gentem, Ostende nebo Zeebrugge).

Kanál ve městě Bruggy

Průvodce městem Bruggy

VIDEO: Krátký pohled na Bruggy

Zdroj fotografií: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.