Kensingtonské zahrady a další parky – zelené srdce LondýnaKensingtonské zahrady a další parky – zelené srdce Londýna 4.50/5 (90.00%) 2 votes

Londýn může na první pohled vypadat jako velké mraveniště s více než 7 miliony obyvatel, množstvím turistů, dopravních prostředků, kanceláří, obchodů a hotelů, kde již na zeleň není místo. Přesto všechno je v jeho srdci několik nádherných, klidných a obrovských parků. Místa k odpočinku plné stromů, květin a zvířat. Londýn byl několikrát mým cílem služební cesty a právě procházka v Hyde Park a Kensington Gardens dodaly potřebnou energii a na moment smazali dojem ze stresu a ruchu anglické metropole. Přímo v centru Londýna se nacházejí i Regent park se zahradami královny Marie, či St. James park u Buckinghamského zahradách. St. James se táhne od Buckinghamského paláce až po náměstí při Westminister Abbey a Houses of Parliament. Příjemná procházka u jezera, zajímavý domek na ztrácel nožce a výhled na ikony Londýna. Londýn je prostě metropole, kterou se vyplatí navštívit i jen na prodloužený víkend.

Londýnské Parky

Kensingtonské zahrady jsou na rozdíl od Hyde Parku otevřené jen během dne (od 6.00 do 17:45). Můžete sem jet i na kole, či se psem. Kromě nádherných stromů a květin zde je i bronzová socha Petra Pana, památník Prince Alberta, manžela královny Viktorie, jezero či Kensington palác. Na severo východní straně se táhne park až k Marble Arch, kde je zajímavá socha koňské hlavy. Detaily o atrakcích si můžete podívat i na oficiální webstránce. Pokud i jdete do Londýna obchodně, určitě si najděte čas na krátkou procházku nebo polední piknik v tomto nádherném parku, budete mít čas na okamžik vypnout a načerpat sílu na setkání. Pokud plánujete podívat památky, určitě přejděte raději centrem Londýna pěšky přes park jako metrem. Pro sportovce je park ideálním místem na běhání, pro rodiny s dětmi na procházku, při které děti natrefí na veverky, kachny, či labutě.

Kensingtonské zahrady

Kensingtonský park

Kensingtonský park

Kengsingtonské zahrady se rozprostírají na západ od Hyde Parku. Plocha parku je sice menší než Hyde Parku, ale přesto zasahují zahrady do tří městských částí – Westminsteru, Chelsea a Kensingtonu. V zahradách najdeme například 53 metrů vysoký Albertův památník – vybudovaný na přání královny Viktorie na památku jejího manžela, po jehož smrti královna truchlila 40 let. Je to zdobený pavilón s Albertovou sedící pozlacenou sochou obrácenou směrem na jih. Dalším významným místem v zahradách je Kensingtonský palác. Jde o královskou rezidenci, která je v současnosti využívána méně významnými členy královské rodiny (vévodou z Glocesteru…). Původní budova pocházející ze 17. století byla postavena ještě ve vesnici Kensington a označována jako Nottingham House. Poté byl palác odkoupen Vilémem Oranžským, který nechal zbudovat soukromou cestu spojující Hyde Park a Kensingtonský palác, její část můžeme v parcích vidět – je to cesta určená pro koně a označovaná jako Rotten Row. Na rekonstrukci paláce se podílel významný londýnský architekt Christopher Wren.

Hyde Park v Londýně

Hyde Park v Londýně

Hyde Park v Londýně

Hyde Park patří jistě k nejznámějším londýnským královským parkům. Nachází se v městské části Westminster a jeho plocha je 138 hektarů. Hyde Park sousedí s Kensingtonskými zahradami , které bývají často považovány za jeho součást, ale jsou odděleny jednak jezerem Serpentine a také West Carriage Drive. Název parku pochází od plošné míry hide (0,24-0,49km² ), která odpovídala velikosti jeho nejstarší části. Park je také proslaven svým kulturním životem. Konalo se v něm již několik velkých koncertů, vystupovali zde hvězdy jako Queen, Rolling Stones, Jethro Tull, Pink Floyd či mnoho různých umělců v rámci akce Live 8. Najdete zde slavný Koutek řečníků (Speakers Corner) u zastávky Marble Arch. V minulosti toto místo zažilo několikero demonstrací s tím, že zde bylo zaručeno právo svobodného shromažďování. Dnes se tu stále ještě můžeme setkat s řečníky, jenž v neděli dopoledne pronášejí své projevy na bednách čí jiných improvizovaných podiích. Mohou říkat prakticky co chtějí, pokud ovšem nevybízí k vlastizradě, rasové nesnášenlivosti či porušení míru. Dalším významným místem, na které můžeme v Hyde Parku narazit je památník princezny Diany – jedná se o oválnou fontánu, která byla zpřístupněna v červenci 2004. Tento park je ideálním místem pro piknik s přáteli. Pokud jste však sportovně založení, i pro vás má co nabídnout. Je vhodný pro ježdění na bruslích, na koni, na kole. Velké travnaté plochy skýtají možnost pro milovníky fotbalu či volejbalu a oblíbenou činností je zde házení s létajícím talířem.

Dopravní spojení do Hyde Parku

Zastávky – Hyde Park Conner, Knightsbridge (Piccadilly l.- tm. modrá) – zastávky – Marble Arch, Lancaster Gate (Central l. – červená).

St. James’s Park v Londýně

St. James Park

St. James Park

Tento královský park je ze všech nejstarší a nejhezčí. Rozkládá se východně od Buckinghamského paláce a na západ od Downing Street. V parku je malé jezero St. James´s Park Lake se dvěma ostrovy (Duck Island a West Island). Z mostu spojujícího oba ostrovy je výhled na Buckinghamský palác lemovaný stromy a fontánami.. Co se fauny týče, je tento park rozhodně nejzajímavější. Narazíte tu nejen na spousty veverek i na různě zbarvené kachny, které se nebojí vylézt z jezera a kolébavě se prochází po parku s vámi.

 

Dopravní spojení do St. James’s Parku

Zastávka St. James´s Park (Circle l. – žlutá, District – zelená).

Regent’s Park v Londýně

Regent's Park Londýn

Regent’s Park Londýn

Na kraji tohoto královského parku můžeme nalézt několik štukových budov navržených architektem Johnem Nashem na počátku 19. století. Žádná z budov není přístupná veřejnosti ale zcela určitě stojí za shlédnutí např. Cumberlandova terasa. Je to jeden z největších parků, kde je mnoho příležitostí jak ke kulturnímu, tak sportovnímu vyžití. Lodičky na jezeře, tenisové kurty či sledování Shakespearových her v letním otevřeném divadle. V severovýchodní části parku najdete londýnskou zoologickou zahradu, další atrakcí jsou květinové zahrady. Do parku se dá dostat také „vodní“ cestou. V Malých Benátkách (Little Venice) můžete nastoupit do úzkého člunu, který vás doveze po Regentském kanále až do parku.

Dopravní spojení do Regent’s Park

Zastávka Regent´s Park (Bakerloo l. – hnědá) – zastávka Camden Town (Northern l. – černá)

Zkuste tyto průvodce Londýnem

VIDEO: Poheld na parky v Londýně

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kensingtonské zahrady a další parky – zelené srdce Londýna”

  1. […] Nezapomeňte navštívit v Londýně Kensingtonské zahrady. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.