Sevilla – královna Andalusie



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Sevillská katedrála

Sevillská katedrála

Ze sedmnácti španělských autonomních oblastí je druhou největší Andalusie. Je to kraj plný protikladů a ztělesňuje všechno to, co se považuje za „typicky španělské“. Je domovem vášnivého flamenca, býčích zápasů a mnoha procesí, či oslav svátků a slavností. Sevilla je hlavní město Andalusie a říká se, že „kdo neviděl Sevillu, neví co je zázrak“. Může se to zdát někomu nadhodnocené, ale ne pro ty, kteří toto město navštívili. Metropole jihu Sevilla – jinak nazývaná také perla Andalusie – se rozkládá nad řekou Guadalquivir, deset metrů nad mořem, má 700 tisíc obyvatel a je čtvrtým největším městem Španělska.

Průvodce Sevillou

Historické centrum, zatím nedotčené civilizací je charakterizováno třemi symboly: Sevillskou katedrálou, královským palácem – Alcázar a Indickým archivem, které byly v r. 1987 zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.

Sevillská katedrála

Sevillský katedrála byla postavena na základech předchozí almohádské mešity, je třetí největší sakrální stavba světa. Sevillská katedrála má devět portálů, pět chrámových lodí, 45 postranních kaplí. V královské kapli Capilla Real se nachází náhrobek krále Ferdinanda III., osvoboditele Sevilly v r. 1248, jeho manželky Beatrice a syna Alfonse X. Moudrého. Náhrobek Kryštofa Kolumba byl postaven a zde umístěn v r. 1902 na počest velkého objevitele. V sakristii nelze přehlédnout obrazy od Murilla, Zurbarána a dalších významných umělců.

Giralda

Giralda

Giralda

Další dominantou města je Giralda – někdejší minaret staré mešity a dnes zvonice katedrály. Minaret byl postaven ve 12. stol. v maurském slohu. Renesanční doplňky jako balkony a symbol víry koruhvička – giraldillo (podle něj dostalo dnešní název) dodali cihlové věži novou tvář. Giralda je sto metrů vysoká a po 34 šikmých plošinách lze vyjít do výšky 70 metrů, odkud se naskytne krásný panoramatický výhled na město. Přeměna minaretu na zvonici znamenala mj. vítězství křesťanství nad islámem. Proto byla na vrchol věže v r. 1568 umístěna socha Svaté Jany, které se říkalo víra nebo „Giralda“. Je to 7,5 m vysoká socha ze železa a bronzu, vážící asi dvě tuny.

Indický archiv

Jižně od katedrály je Indický archiv, kde jsou uchovávány písemné dokumenty z dob dobývání Ameriky, např. Kolumbův deník a podobně. Budova byla postavena v l. 1583 – 1598 a sloužila jako Casa de Contratacion pro uzavírání smluv a obchodů se Západní Indií. Jsou zde uloženy všechny dokumenty týkající se objevení Ameriky.

Alcázar

Alcázar je královský palác, původně rezidence vládnoucí dynastie Almohad, později sídlo kastilských panovníků. V 14. stol. byl přestavěn za spoluúčasti maurských řemeslníků, v 16. stol. za Karla V. byl rozšířen a v 19. stol. prošel rekonstrukcí. Přímo před palácovým portálem stojí palác Casa de la Contratación. Zde sídlil zvláštní úřad zřízený královnou Isabelou I., který měl dohlížet na obchody se zámořskými koloniemi. Sál velvyslanců je skvostem maurského dekoračního umění. Její stěny jsou obloženy dlaždicemi azulejos a štukovými arabeskami. V traktu, který byl postaven za Alfonse X., nás okouzlí dvanáct nástěnných koberců s motivy císařova tažení do Tuniska.

Krásné zahrady, parky, kde soutěží maurské zahradní umění s renesančním, ale i moderním, vůně exotických květů a tichý šum vody jsou balzámem na duši člověka. Jsou ideálním místem na odpočinek a relax po namáhavých procházkách městem za uměleckými památkami. Hradby oddělují Alcázar od někdejší Židovské čtvrti – dnes Santa Cruz, kterou zachránili před naprostou zkázou restaurátorské práce v 20. století. Dnes zde najdeme malé obchůdky s výrobky uměleckých řemesel, penziony a útulné restaurace.

VĚŽ TORRE DEL ORO

Dalším symbolem Sevilly je věž Torre Del Oro (Zlatá věž) byla postavena v r. 1220 Maury jako strážní věž, jejíž kupole byla kdysi obložena zlatem. Dnes tam sídlí Námořní muzeum.

PLAZA de ESPANA

Novější historii města Sevilla přiblíží jedno z nejkrásnějších španělských náměstí Plaza de Espana, oblíbené náměstí turistů i domácích obyvatel. Náměstí naprojektoval Hannibal González, sevillský architekt. Udělal tak u příležitosti ibero-amerického Expa v roce 1929. Pod jeho dohledem vyrostlo v Seville, či dokonce v celé Andalusii množství krásných budov.

PALACIO de ESPANA

Palacio de Espana, postavený do půlkruhu, dominuje areálu, který vznikl při příležitosti Iberoamerické výstavy v Seville v r. 1929. Na jeho dekoraci jsou použity typicky španělské malované kachličky azulejos, které přiblíží historii jednotlivých španělských provincií.

PLAZZA de América

Dalším známým náměstím je Plazza de América se dvěma muzei. Museo de Artes y Costumbres Populares je národopisné muzeum a Museo Arqueologica vlastní cenné exponáty z odkryté římské osady Italic. Je to naleziště nejstarší římské osady na území Španělska. Založil ho Publius Cornelius Scipio v r. 206 před n. l. pro veterány druhé punské války. V Italic se našlo množství soch a dobových artefaktů, z nichž většina je dodnes přístupná, jak již bylo zmíněno, v Archeologickém muzeu v Seville. Přesto se zde zachovaly nádherné antické mozaiky.

Starodávné město Carmona

Trochu dále, přibližně 35 km od Sevilly, se nachází krásné starodávné město Carmona s mohutnými hradbami. Pochází ještě z doby Féničanů, v té době neslo název Kar. Ve městě se nacházejí památky starověkého Říma, paláce, amfiteátr, kostely a blízko města ležícího nekropole objevena v roce 1868. Ta je nejvýznamnějším objektem z římské doby. Ve městě zaujme také Náměstí sv. Ferdinanda (Plaza de San Fernando), zda Náměstí Plaza de Abastos.

Další informace o Seville

Sevilla je i městem mladých, protože se zde nacházejí čtyři univerzity. Největší je Sevillská univerzita, přestavěna z bývalé tabákové továrny z 18. stol. (slavná temperamentní Carmen byla asi také dělnicí v této továrně). Má více než patnáct fakult, na kterých studuje asi 70 tisíc studentů. První soukromou univerzitou v Andalusii je Univerzita Ferdinanda III.

Charakteristický ráz Starého města v Seville dokreslují romantická náměstí, uličky, parky, večer osvětlená významná místa a rušný večerní život. A tak nezapomeňte, že kromě návštěv různých památek tohoto starobylého města je možné se také vybrat i na romantickou procházku Sevillou, kočáry s koňmi čekají na zájemce u Giralda. Sevilla je malebné město, kde se nové, moderní snoubí s dědictvím, na které jsou Sevillčani právem hrdí. Při této příležitosti můžeme zmínit Metropol Parasol, který se nachází na adrese Plaza de la Encarnación. Stojí na místě bývalého tržiště. V přízemí se nachází tzv. Antiquarium s expozicí archeologických nalezišť. Na dalším místě bylo obnoveno tržiště o rozloze 2.000 m2. V Metropol Parasol si své místo našly i restaurace se skvělým výhledem na okolí a samotnou Sevillu.

Sevilla je plná koňských povozů

Sevilla je plná koňských povozů

Návštěvníky potěší i španělská kuchyně, plná mořských plodů a pohostinnost s domáckou atmosférou. Když se vypravíte do Sevilly, doporučujeme naplánovat si návštěvu na období mimo sezónu, kvůli vysokým teplotám v měsících květen až září. Okolí Sevilly V blízkém okolí Sevilly, přibližně 10 km, se vyplatí navštívit archeologické naleziště Italic, tj. významného antického města z roku 206 př.nl, rodiště císařů Traiana a Hadriána. V lokalitě najdeme různé pozůstatky paláců, lázní, ulic, divadlo i amfiteátr s kapacitou 25 tisíc diváků. Ten si můžete prohlédnout po obvodu vnitřními chodbami. Amfiteátr byl místem, kde bojovali stateční gladiátoři na život a na smrt.

TIP: Mrkněte se i do Barcelony

Doprava v Seville

Pokud se rohodnete navštívit Sevillu letecky, přistanete na Sevillském letišti (www.sevilla-airport.com) nacházejícím se přibližně 10 kilometrů severovýchodně od samotného města. Z letiště do města Sevilla (ale i jiných španělských měst) je možné se dostat veřejnou dopravou, kterou zajišťují autobusy společnosti Los Armillos v půlhodinové frekvenci. Podle hustoty provozu se do Sevilly dostanete během 20-30 minut. Rychlejší alternativou je využití taxi služby, která je však dražší. Hlavní atrakce v Seville můžete navštívit i pěšky, na kolech či v kočárech taženými koňmi, delší vzdálenosti překonáte využitím služeb veřejné hromadné dopravy.

V Seville funguje metro (www.metro-sevilla.es) od roku 2009. Celková délka tratě tohoto metru, s 22 stanicemi, dosahuje 18,2 km. Samozřejmostí je hustá síť linek autobusové dopravy, v jejímž rámci jsou pro turisty zajímavé především okružní trasy C1-C5. V Seville jezdí i tramvaje, které mají také zastávky i v historické části města.

MAPA: Město Sevilla

 

VIDEO: Sevilla – perla Andalusie

VIDEO: Fotografie ze Sevilly

Zdroj obrázků: Freimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Sevilla – královna Andalusie”

  1. […] na pobřeží Středozemního moře. Druhé nejdůležitější v Andalusii. Odvěký rival Sevilly v důležitosti pro region. Malaga je vstupní brána pro řetěz letovisek a pláží známých […]

  2. […] Španělska. Do Andalusie. Z Algarve je to jen kousek. A tam je už jedno, jestli si vyberete Sevillu, Cádiz, Córdoby, Granadu nebo Gibraltar – nejlepší všechno. Andalusie však zcela […]

  3. […] mluvíme o třetím největším dómu světa, hned po bazilice sv. Petra v Římě a katedrále ve španělské Seville. Na střeše dómu na vás čeká panoráma města jako na dlani, výhled na italské Alpy i 3400 […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.