Málaga – přístavní město na jihu Španělska



Málaga – přístavní město na jihu Španělska 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Býčí arena je nezvykle mezi panelovými domy

Býčí arena je nezvykle mezi panelovými domy

Málaga – přístavní město na jihu Španělska, na pobřeží Středozemního moře. Druhé nejdůležitější v Andalusii. Odvěký rival Sevilly v důležitosti pro region. Malaga je vstupní brána pro řetěz letovisek a pláží známých jako Costa del Sol (Slunečné pobřeží). Nejznámější z nich jsou Marbella, Torremolinos a Nerja, ale to je jen špička ledovce. Počet turistů, kteří projdou letištěm, se za posledních deset let zdvojnásobil na 13 milionů ročně. Zejména v době letních dovolených musíte být připraveni na davy a fronty.

Málaga – rodiště Piccasa i Banderase

Je pravděpodobné, že i vy se sem vyberete zejména kvůli slunci, moři a plážím, dne který si rezervujete pro Málagu však rozhodně nemusíte litovat. Hotely a výškové budovy ze 70-tých let, které vás přivítají na cestě z letiště, mohou mít odstrašující účinek, ale ve svém srdci město skrývá starobylé centrum se spletí ulic, uliček, bulvárů a zahrad, kaváren, barů a obchodů s příjemně línou atmosférou španělského přístavního města. Nedejte proto na první dojem.

Samotná Málaga má téměř 600 tisíc obyvatel a je hlavním městem stejnojmenného okresu. Je dobrou základnou pokud chcete podniknout výlety do ostatních významných měst Andalusie: Granady, Sevilly či Córdoby. Je rodištěm Pabla Picassa a Antonia Banderase, který zde vlastní restauraci. V roce 2003 otevřeli na počest prvního z nich Picassovo muzeum, které přitahuje kultúrychtivé turisty. V roce 2016 bude Málaga evropským hlavním městem kultury, což předpokládá vybudování dalších lákadel a metru.

Klima a počasí v Málaze

Klima je mírné a stabilní, má typický Středozemní charakter: velké množství slunečních dnů (průměrně 330 ročně) a minimum srážek. Ty jsou v červenci a okolních měsících téměř nulové. Průměrné srpnová teplota je 29 ° C, voda má průměrně 24 ° C. Ani v zimních měsících teploměr nezvykne klesat pod 10 ° C, i to jen v noci. Letní vedra zmírňuje vítr od moře, pohoří Axarquia na severu zase chrání Málagu před chladným zimním počasím. Přes město protékají dvě řeky: Guadalmedina a Guadalhorce.

Kdy Málagu navštívit?

Navštívit Málagu je možné kdykoliv, ale pokud chcete zažít nefalšovanou atmosféru jižanské fiesty, navštivte ji v době Semana Santa (naše velikonoční svátky, zde ale trvají celý týden) nebo Férias de Malaga (svátky města 11-19 srpna).
Málaga je známá i pro své festivaly. První z nich je Svatý týden. V průběhu týdne před Velikonocemi ulicemi chodí průvody lidí a zobrazují pašijové výjevy. Pro Španěly, jako věrné katolíky, jsou tyto události velmi důležité.
Zcela jinou atmosféru má Srpnová slavnost, kdy se ulice Málagy promění v jeden velký kolotoč oslav. Spousty lidí, kteří provozují živou hudbu nebo tancují flamengo. Pije se španělské víno, pojídá tapas, tradiční španělský pokrm, a důležitou součástí oslav je i korida v místní aréně.

Nedejte na první dojem z Málagy!

Jak už bylo zmíněno, nedejte na první dojem. Kdo věří na první dojem, obejde Malagu širokým obloukem. Přistanete na nepříjemném, velkém letišti na americký způsob. Vyjdete ven k velkým páchnoucím fastfoodům.
Z autostrády směrem od Středozemního moře do vnitrozemí působí přístav jako hnusné velkoměsto věžáků a jeřábů manipulujících těžké lodě. Pokud nedáte na první dojem, uděláte dobře. Malaga je kouzelná. Nemá mnoho, čím by ohromila přívlastkem světový unikát, ale objevíte zde všechno krásné, co patří ke španělské Andalúzii. Výlet do Malagy nefiguruje v nabídkách cestovek zastřešujících téměř dvousetkilometrovou úsek letovisek na Costa del Sol, ba ani v rejstříku mnoha španělských miniagentúr, kterými se pláže jen hemží.

TIP: Navštivte i španělskou Barcelonu

Botanická zahrada v Málaze

Botanická zahrada je světovým unikátem. Po půlhodince jsme si opravili všechny špatné první dojmy z Málagy. Do Malagy lze vstoupit jako do ráje. Zahradu začali stavět už v roce 1853, zkrášlují ji dodnes. Za tři eura vstupního u kterékoli z bran projdete dvěma staletími vývoje možností pobytu v oázách odpočinku.
V zahradě si můžete sednout na lavičku u romantické sochy a jezírka. Vychutnat si café sólo, což je jen o trošku méně silná obdoba italského piccola, ve stylových bufetů z přelomu 19. a 20. století nebo ve zdařilé imitaci arabského stylu. Některé stavbičky kopírují Gaudího genialitu.

Alameda Principal – bulvární ulice v Málaze

V překladu hlavní promenáda či alej, je uprostřed dvouproudové silnice dalším velkým parkem. Je plná autobusových zastávek, stanovišť taxi, nabídek na autobusovou prohlídku města. Tato dlouhá ulice je jediným bulvárem ve městě. Architektonickou úrovní a čistotou už vůbec ne se však zdaleka nevyrovná například spojení pražské Národní třídy a ulici Na Příkopě. Je to však jediný náznak, že Malaga je velkoměsto.
Z náměstí uprostřed bulváru lze odbočit na velmi pěknou menší ulici. Pěší zónu, Molina Lario. Má styl přelomu 19. a 20. století. Její lesklou maramorovou dlažbu doslova a do písmene neustále leští čety uklízečů. Patří malagským horním deseti tisícům. Tam zjistíte, že ani starší španělka nemusí mít sto kilogramů, ale je to krasavice s havraními vlasy, modrýma očima a alabstrovou pletí.
Ulice nemá snad ani sto metrů, je však na ní stovka prvotřídních restaurací, kaváren či butiků. Jsou to prodejny Fernanda Alonsa, Julia Iglesiase, Antonia Banderase, slavných toreadorů a tanečnic flamenca. Ceny iv těchto luxusních obchodech jsou pro středně majetného Čeha přijatelné. Pánská kosmetika s nálepkou Banderas stojí od 10 do 70 eur. Neznačkové, ale domácky vyšívané halenky a trička se stylizovanými tanečnicemi flamenca od 20 do 50 eur. Typicky andaluská keramika, z drobných čtverečků poskládaná mozaika, například s námětem retro pozvánky z roku 1930 na býčí zápasy od 30 do 100 eur. Podle velikosti. Jinak, téměř na celém území Costa del Sol naleznete zásadně suvenýrovou velkopásovou výrobu samých hrubozrnných kýčů.

malaga

Staré město v Málaze

Je třeba jít ještě kousek za nosem, abyste se dostali do skutečného starého města. Po Féničanech, kteří založili město v 7. století před Kristem, není ani stopy. Na toto období není ani kamínek vzpomínky. Na římskou vládu, datuje se od dob císaře Augusta, tedy od počátku našeho letopočtu, však ano. Amfiteátr i se sloupovou výzdobou z těchto dob však stojí v poměrně dobrém stavu. Hradby za ním také původně postavili Římané, předělali je Arabové (Mauři) a nakonec dali dnešní podobu kreťanští jezuité. Úplně mimo centra mšsta je funkční aréna na býčí zápasy, jedna z nejznámějších ve Španělsku. Ta se však úplně ztrácí ve věžákové zástavbě.

Piccasovo muzeum

V centru je všechno blízko. Do Picassova muzea (vstupné 8 eur) jsme měli pár metrů. Není ve vícepatrových měšťanském rodném domě malíře, ale v paláci hrabat z rodu Buenavista. Malagčané na svého rodáka dlouho zapomínali. Ve městě žil do svých 15 let, dokud jeho otec, také malíř, nedostal místo inspektora na Akademii umění v Barceloně. Obrazy daroval muzeu vnuk Bernard. Otevřeli ho až v roce 2003 za účasti královské rodiny. V místnostech na dvou patrech je více než 200 Picassových děl – maleb, kreseb, soch i rytin. Objevili jsme dvě věci – prvotiny extravagantního mistra byly velmi realistické. A zapamatoval jsem si, že si musím doma vyhledat celé jméno umělce. Ať se líbí: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clit Ruiz y Picasso.

„La Manquita“

Výlet do Malagy nemůže být kompletní bez návštěvy krásné katedrály Catedral de la Encarnación. Výstavba této enormní budovy byla započata na příkaz slavných španělských katolických monarchů – Ferdinanda a Isabely, kteří porazili Araby a převzali město v roce 1487. Nicméně v roce 1782 byla výstavba katedrály pozastavena a díky chybějící druhé plánované věži získala přezdívku „La Manquita“ neboli „malá jednoruká dáma“.

Přístav & Playa la Malagueta

Přístav v Malaze, druhý největší přístav Středozemního moře, je velmi dležitým místem už po celá tisíciletí. Sluneční paprsky si můžete užít na hlavní městské pláži Playa la Malagueta, která se nachází jen několik bloků východním směrem od býčí arény.

Dnes se v Malaze po Picassovi volá leccos. I to nesympatické letiště.

MAPA: Město Malaga

 

Aktuální počasí v Malaze

Aktuální počasí v Malaze
23°
broken clouds
vlhkost: 73%
vítr: 1m/s W
Max 23 • Min 22
25°
Ne
26°
Po
24°
Út
25°
St
25°
Čt

 

VIDEO: Záběry z Málagy

VIDEO: Letecké pohledy na Málagu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.