Costa Blanca – jedna s nejkrásnějších částí ŠpanělskaCosta Blanca – jedna s nejkrásnějších částí Španělska 4.75/5 (95.00%) 4 votes

costa-blancaCosta Blanca je jednou z nejkrásnějších částí Španělska. Vyniká mimořádně příjemným podnebím, krásnými plážemi s bílým pískem, tyrkysovým mořem, famózní gastronomickými lahůdkami a městečky které ukrývají malebné uličky či staré katedrály.
 
Costa Blanca je východní část Španělska, v našich končinách méně vyhledávaná. Nabízí přitom mnoho zajímavého a tak může být výbornou volbou pro ty, co už navštívili pobřeží Costa Brava či Costa del Sol a touží po něčem jiném. Tato oblast Španělska je i v mnohém odlišná.
 

Půvabné Alicante

Východiskem pro objevování pobřeží Costa Blanca je pro většina turistů mezinárodní letiště v přístavním městě Alicante. Toto rušné město rozhodně stojí za zastavení, dokonce sem míří více cestovatelů než do mnohem větší Valencie. Neopakovatelné kouzlo má Alicante přes den, ale zejména podvečer. Úzké uličky starého města, náměstíčka v okolí katedrály a radnice se najednou zaplní malými kavárenskými a restauračními stolky a množstvím diskutujících mladých lidí. Dát si tu lze výborné míchané nápoje, sangriu, nebo ochutnat některé místní kulinářské speciality, špičkově připravené hlemýždě, marinovaného lososa či pečenou šunku. Atmosféra je zde na vrcholu léta jedinečná, spolutvůrci jsou i pouliční hudebníci a stín vrhají staré šlechtické paláce, kostely či kláštery.

V ulici stranou od gastronomických lákadel můžete vidět mnohé z nejkrásnějších městských paláců a zákoutí, dodnes je zde cítit dech minulosti. Čilý ruch a to nejen během léta panuje na slavné promenádě Explanada Espaňa na pobřeží. Zde se chodí jen tak projít, zchladit po horkém dni, vždy je zde vysoká koncentrace typických španělských rodin a mladých párů, pouličních umělců či ambiciózních obchodníků s řemeslnými výrobky. V sousedství se nachází přístav kde se lze kochat pohledem na kotvící luxusní jachty. Ani během horkého poledne však není na této promenádě nejhůř. Ba naopak! O příjemný stín se starají obrovské datlové palmy, dostat zde můžete tu výbornou zmrzlinu, voní tu exotické květiny a také výhled na pevnost Castillo de Santa Barbara na začátku promenády je podmanivější než večer. Mnohem atraktivnější je ale pohled z pevnosti na město. Alicante je mimochodem i výborným místem na nakupování a také si zde na své přijdou i milovníci mořských pláží.
 

Costa Blanca – Pro milovníky pláží

Podstatně známějším pojmem na pobřeží Costa Blanca je Benidorm. Město je mnohými označováno za Manhatan Španělska. Už z dálnice vidět obrovské množství výškových budov – převážně hotelů a apartmánových komplexů, které tvoří charakteristickou siluetu tohoto proslulého letoviska. Pod nimi se křižuje množství širokých bulvárů s obchodními domy, restauracemi, kasiny a nočními kluby kde zábava neutichá prakticky ani ráno. Město, i když poměrně hlučné, je mimořádně vyhledávané nejen španělskými, ale i německými a britskými turisty. Důvodem jsou výborně udržované široké písečné pláže a pestrá nabídka zábavních institucí. Má však jen velmi málo z typické španělské atmosféry. Ta se snad nejvíce koncentruje v úzkých uličkách starého města v blízkosti kostela San Jaime. Ta část města je v ostrém kontrastu s částí moderní. V Benidorm se vyplatí zajít k vyhlídce Balcón Mediteraneo dekorované bílo modrými dlaždicemi. Vidět jsou odsud nejen dvě hlavní městské pláže ale denně před obědem i stříkající gigantická fontána, umístěnou přímo v moři.

Stejně i ohromující panorama města a nevšední klínovitý ostrov Illa de Benidorm. Denně něj z Benidormu míří několik výletních lodí. Kromě uliček starého města se veškeré dění až do časných ranních hodin koncentruje na promenádě oblíbené pláže Playa Levante. Pobyt na této straně pobřeží ve městě přináší zajímavé kontrasty. Na jedné straně je to pohled na nevšední přírodní útvar – ostrov Illa de Benidorm a na straně druhé záplava mrakodrapů a množství obchodů a nákupních center, většinou s kýčovitými suvenýry. V okolí Benidormu je soustředěno i několik aquaparků a zábavních parků.
 

Kouzelná Valencia

Největším městem na pobřeží Costa Blanca a zároveň třetím největším ve Španělsku je Valencie. V minulosti toto město proslavil obchod s hedvábím a důkazem bohatství, které díky tomuto město nabylo jsou dodnes přepychové paláce obchodníků, například i překrásná budova hedvábné burzy – Lonja de la Seda. Atmosféra starého Španělska však jakoby se z mnoha ulic centra nevytratila ani dnes. Naproti tomu ale město miluje i moderní dobu a její vymoženosti. Důkazem toho je rozsáhlý futuristický komplex umění a věd, které ohromí nejen milovníky umění ale i vědy.

Valencia je známá i širokými možnostmi noční zábavy a také nákupů. Na své si tu přijdou i znalci umění. V městských galeriích se totiž ukrývají hodnotné umělecké sbírky. Navštivte třeba katedrálu z 13. století se 68m vysokou věží El Micalet. Ze střechy její věže, která je symbolem tohoto přístavního města se otevírá překrásný výhled na střechy starého města a do okolí. Příjemné je si dát kávu na pěkném náměstí Placa de la Reina, případně ochutnat místní osvěžující specialitu Horch z podzemních mandlí. Nabízejí ji speciální provozy tzv. horchaterias. Nezapomenutelným zážitkem může být i návštěva tržnice ve Valencii. Jde o jednu z největších tržnic v Evropě. Temperamentní prodavači nabízejí od časného rána nejen různé dary moře, čerstvé ovoce a zeleninu, suché ořechy, ale i všechno to, co je třeba k přípravě jídla Paella – pánve, koření, rýži a potřebné maso. Tento typicky španělský pokrm totiž pochází přímo z Valencie a v různých obměnách a cenách ho nabízí i většina restaurací ve městě. V letních měsících lze ve Valencii navštívit i býčí zápasy, nádherná býčí aréna sloužící k tomuto účelu se nachází hned vedle vlakového nádraží.
 

Altea – Uličky jak v Andalusii

Pro milovníky romantiky je jako stvořené kouzelné a útulné městečko Altea. Tomu, kdo byl někdy v Andalusii připomene starobylá Altea charakteristické andaluské bílé vesnice. Dostat se sem lze pohodlně vlakem z Benidormu, Alicante či Denie. Hned za vlakovým nádražím začíná spleť romantických uliček s ateliéry, kavárničkami a uměleckými obchůdky. Mnohé z nich mají schody a strmě stoupají k dominantě Altea – ke kostelu Nuestra Senora del Consuelo. Kostel má charakteristickou kopulovitou střechu z modro bílé krytiny. Podobných kostelů je na Costa Blanca několik. Z náměstí před kostelem se otevírá ohromující výhled do okolí a na širé moře …

Nedaleko tohoto městečka se dají navštívit ještě dvě pěkné a romantická místa. Fonts de l’Algar jsou romantické vodní kaskády, potoky a jezírka s křišťálově čistou vodou, lemované bohatě kvetoucími oleandry. Půvabný je i Guadalest, vesnička přilepena vysoko na skalním útesu s charakteristickou zvonicí a zbytky starého hradu. Vyplatí se i krátké zastavení ve vesničce Villajoyosa kde kotví největší rybářská flotila pobřeží. Středověké jádro města s kostelem a malebnými náměstíčky a uličkami je obehnáno mohutnými hradbami. Pod nimi se na pobřeží krčí staré rybářské domy s pestrobarevnými fasádami a květinami v oknech. A s kavárnami venku kde posezení u kávy zpříjemňuje chladivý mořský vánek.
 

Calpe

Z Altei se dá pokračovat do města Calpe. Městu dominuje obrovské a na španělské poměry kuriózní skalisko Penon de Ifach. Tato přírodní ojedinělost je současně i znakem pobřeží Costa Blanca. Skála je jednou z nejmenších přírodních rezervací v Evropě a dá se na ni i vylézt. Počet turistů je však regulován a zejména v létě je problém se vůbec dostat nahoru. Túra je přesto nezapomenutelným zážitkem i když ve svém závěru dá pořádně zabrat. Cesta tam a zpět trvá něco přes tři hodiny a je lepší se sem vydat brzy ráno.

Samotné městečko Calpe má i nádherné pláže, rybářský přístav a velkou rybí burzu. Centrum ukrývá křivolaké uličky s maurským vlivem.

Murcia

Z pobřeží Costa Blanca to není daleko ani do Murcie. Toto typicky španělské město leží ve vnitrozemí a obklopují citrusové plantáže. Mnohé pomeranče, které se dají koupit u nás pocházejí právě z této oblasti. Murcia je klidná, atmosférická, může se pochlubit krásným starobylým centrem, pěknými pěšími zónami, množstvím šperkařských obchůdků, parků se starými platany, náměstím Glorieta de Espaňa s radnicí, soustavou fontán a historickými kovanými lampami, ale především nádhernou katedrálou Santa Maria. Na příjemném náměstí před ní to doslova láká k zastavení se u šálku kávy cafe con leche. V secesní tržnici Mercado Veronicas je příležitost nakoupit si speciality tohoto regionu a hlavně jedinečné kapary. Tím se stejně jako citrusům okolí města výborně daří.

Murcia je známá i proslulými tapas bary a nevyzkoušet alespoň jeden by byla chyba. Odtud totiž i myšlenka těchto chuťovek pochází a v nabídce je ohromný sortiment. Nejlepší tapas bary fungují v úzkých uličkách starého města av okolí Plaza de las Flores, i Plaza de San Juan či kolem katedrály.

MAPA: Kde leží Costa Blanca

 

VIDEO:

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.