Florencie – kolébka renesanční architektury a uměníFlorencie – kolébka renesanční architektury a umění 5.00/5 (100.00%) 4 votes

Přímo v srdci italského Toskánska se nachází lůno uměleckého světa, ze kterého vzešly ty nejnadanější jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante, zda Filippo Brunelleschi.

florence

Když obyvatelé etruského původu zakládali osadu v údolí Arna, mezi výběžky Apenin, ani jen netušili, jak se jejich představy o klidném životě v krátké době rozplynou. Naději na lepší a bohatší život pohřbily vpády římské armády, která se v roce 59 před Kristem zmocnila celé oblasti a proměnila ji na římskou kolonii. Samotná osada posloužila jako vojenská základna. Pojmenovali ji Colonia Florentia – kvetoucí kolonie. Status svobodného města si Florencie vysloužila až ve 12.století. V tom dalším se opět stala bojištěm, nyní však mezi přívrženci papeže a císaře. A kde se dva perou, vyhrává obchod. Ke slovu se dostala silná střední třída měšťanů, která přinesla rozmach hospodářství. V době vlády florentského vévody od poloviny 15. století, tj. italské dynastie rodu Medici, se Florencie změnila na město renesančního umění a architektury.

Brána spravedlnosti

Příchod do Florencie se mi jevil jako dost nudný. Ulice Marco Polo, odbočka z dálnice, v ničem nenaznačovala, že se blížím k místu, kde se to hemží kreativním způsobem života. První kontakt s poetičtější vzhledem přineslo až náměstí Piazza Ravenna, kde stojí hotel Cavallier. Sice skromnější, ale pro cestovatele na vlastní pěst cenově výhodnější. Po krátkém odpočinku v jedné z jeho pokojů jsem vyrazila do slávou ověnčeného sídla nejtalentovanějších osobností v historii kultivovaného světa. Kráčeje chodníkem lemující břeh řeky Arno, která protéká středem celého města a také jeho přilehlými částmi, nemohla jsem si nepovšimnout množství cigaretových nedopalků, kdejakých papírků či žvýkaček, které se pod paprsky odpoledního horkého letního slunce nepěkně roztaženými po zemi. Stačilo, však projít přes most Ponte Alle Grazie a můj názor na pořádkumilovnost místního obyvatelstva se zlepšil. Hned za mostem se rozprostírá náměstí Beccaria věnované markýzi Ceasar Beccaria, který se proslavil zavedením reformy trestního práva v Toskánka. Elipsovitý tvar prostranství s dominantou obloukovité brány v jeho středu postavené mezi čtverci pečlivě upravené zelené travnaté plochy, na mě působil jako pomyslný přechod do starého města.

david-florencie

Stopy hospodářského růstu ve Florencii

I když se časy mění, zvyky z let minulých přežívají. Za náměstím Beccaria se jako hadi táhnou dlouhé hnědo-šedé ulice, které při bližším pozorování prozrazují svou identitu bývalých měšťanských domů. Stejně, jako v době jejich vzniku a největší slávy, tak i dnes přinášejí obyvatelům prostor pro různé obchodní a řemeslné aktivity, vzdělání, ale i místo pro rodinný život. Mnohé z nich poutají pozornost kolemjdoucích prosklenými výlohami luxusních oděvních, textilních a obuvnických značek, nesoucích jména proslulých italských módních tvůrců. Nechybí ani staronové mistrovské dílny výrobců šperků, nábytku, ale i turisty vyhledávaných suvenýrů. Průčelí významnějších domů, kostelů a klášterů jsou vyzdobena figurálními sousošími, jejichž myšlenkový obsah je často spojen s antickou mytologií a křesťanskou teologií. Některé jsou doplněny girlandami květinově-ovocných reliéfů, nebo geometrickými tvary mírně vystupujícími ze stěn budov. Nejčastějším znakem renesanční architektury ve Florencii je půlkruhový oblouk římský, který nelze nevidět na více než polovině všech budov ve městě.

Florencie

Florencie

Nemocnice neviňátek

Po více než dvou hodinách potulování se florentskými ulicemi mě mé kroky dovedly na náměstí Piazza Santissima Annunziata, přímo před starou nemocnici Neviňátek. Byla postavena v roce 1400 pro sirotky a děti z nepřizpůsobivých rodin. V té době to byla ojedinělá instituce. Avšak nejen pro italskou společnost, ale také v celé Evropě. Budovu navrhl sám Filippo Brunelleschi. Na fasádě se vyjímají reliéfy od Andreu della Robbia av muzejní části je možné obdivovat díla od Botticelliho a Ghirlanda. Neodolala jsem nutkání, posedět si na schodech před budovou a prohodit pár slov s domácími. Sice mi rozuměli méně než já jim, ale to mě netrápilo. Právě naopak. Se zájmem jsem poslouchala italštinou nalomenou angličtinu a v pozadí našeho rozhovoru vnímala hru padajících kapek vody dvou městských kašen. Jejich netradiční formu groteskně zobrazených mýtických bytostí má na svědomí vlámský sochař Pietro Tacca, student významného florentského sochaře Giambologna, jehož dílo bronzové jezdecké sochy Medici Ferdinanda stojí přímo ve středu vydlážděné plochy náměstí.

DCF 1.0

Turistické zajímavosti ve Florencii

Nečekejte zde úplný výčet turisticky zajímavým míst v tomto městě, protože těžko se kompletně popisuje město které několik století dominovalo v kultuře, umění. Honosných staveb, galerií, chrámu je zde opravdu mnoho. Většina významných památek se nachází v historickém centru blízko sebe. Takže jejich prohlídku zvládnete bez problémů pěšky. Do centra Vás ani s autem nepustí, auto budete muset nechat na placených parkovištích na okraji historického centra.

Florencie z muzea Uffizi

Florencie z muzea Uffizi

Uffizi (Galleria degli Uffizi)

Jedno z nejslavnějších muzeí na světě. Původně správní budova s kanceláři pro florentský soud (uffizi), byla postavena mezi Starým palácem a táhne se až k řece Arně v letech 1560-1581. Palác nechal postavit velkovévoda Casima I. Medicejský, na starost měl stavbu architekt, malíř Giorgio Vasariho. Budova ve tvaru U, byla několikrát upravována, zajímavostí je třeba Vasariho chodba vedoucí z Uffizi přes most Ponte Vecchio až k paláci Pitti, byla vybudována pro nerušený přesun Medicejů v době kdy upadala jejich obliba a hrozilo jim nebezpečí. Muzeum má opravdu jednu z největších sbírek obrazů (přes 4000 obrazů), které získala díky soukromé sbírky Mediců, ti podporovali umění a kulturu, takže zde naleznete ucelený přehled florentského malířství pozdního středověku a renesance (12.-17. století), ale nejen tyto malíře zde můžete obdivovat. Jsou tu i severo italští, holandští, francouzští.

 

 

Další památky ve Florencii

Památe je zde opravdu nepřeberné množství, proto uvedu jen několik z nich.

Most Ponte Vechio, nejstarší most, který vede přes řeku Arno, představuje jeden z hlavních symbolů celého města. Byl postaven v roce 1345 na nejužším místě řeky, kde se původně nacházel brod. Most se stal významným strategickým místem a také zde vznikla řada krámků, které dávají mostu specifický vzhled. Typické podoby, jak ji známe dnes, dosáhl v 16. století stavbou kryté chodby – Coridorio Vasariano nad jednotlivými obchody. Chodba zajistila pohodlné spojení mezi Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio i za špatného počasí.
Palazzo Vechio

Náměstí Piazza della Signoria bývá označováno za nejkrásnější ve Florencii a někdy i v celé Itálii. Rámuje ho gotické Palazzo Vechio s věží, Galerie Uffizi, palác Obchodního soudu nebo palác Uguccione. Náměstí zdobí Neptunova kašna, slavná socha Davida od Michelangela, jezdecká socha Cosima I. Medicejského a Únos sabinek od Giambologna, Donatellova sousoší a také socha Perseus od Benvenuta Celliniho.

Dóm Santa Maria del Fiore se svojí kopulí tvoří jednu z hlavních dominant Florencie. Dóm je čtvrtou největší katedrálou na světě a jeho výstavba začala v roce 1296. Než byla tato unikátní stavba dokončena, uběhlo celých 150 let. Fasáda katedrály pochází až z 19. století a zdobí ji mramor z Carrary, Maremmy a Prata v červeno-bílo-zelené kombinaci. Zvonice dómu pochází z roku 1334 a nahoru vede 414 schodů.

VIDEO: Florencie

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Florencie – kolébka renesanční architektury a umění”

  1. […] autem má výhodu, že si po cestě můžete prohlédnout krásné Benátky, Řím, Neapol či Florencii. Nevýhodou bude více než 20 hodinová cesta, která vás bude stát minimálně 4000 – […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.