Na mnichovský Oktoberfest proudí miliony pivařůOhodnoťte článek, budeme rádi: 

Oblíbený svátek milovníků piva se opět začal. Mnichovský Oktoberfest každý rok přiláká několik milionů lidí. Ani tento zřejmě nebude výjimkou.

oktoberfest

Tradiční pivní slavnosti Oktoberfest oficiálně začaly v Mnichově v sobotu 21.9. na pravé poledne. Primátor bavorské metropole Christian Ude, v bavorských kožených kalhotech a zelené zástěře, v souladu s tradicemi otevřel 180. ročník akce naražením prvního pivního sudu, doprovázeného zvoláním „Ozapft is“ (Je naražené). První plný litrový sklenici piva, Mass, patřil také tradičně bavorskému zemskému premiérovi Horstu Seehoferovi.

EPrimátor rozdávající piva významným hostům varoval návštěvníky, že „nechce vidět soutěže v pití piva“. „Nemusíte dokazovat světu, že jste totální idioti“ citovala ho agentura DPA. Organizátoři Oktoberfestu, který skončí 6. října, očekávají kolem šesti milionů návštěvníků z celého světa. Pivovarské stany byly plné lidí v tradičních bavorských krojích, přestože se do otevření slavností pivo nepodávalo. Lidé si drželi místa k sezení.

Počátky Oktoberfestu, který je největší akcí svého druhu ve světě, sahají do roku 1810, kdy zde během pětidenních oslav svatby korunního prince Ludwiga a princezny Therese von Sachsen-Hildburghausen rozdávali pivo všem zdarma.

Slavnosti se dosud nekonaly 24krát, a to kvůli válečným konfliktům, poválečné situaci, respektive kvůli epidemiím cholery a inflaci. Naposledy se o jejich zrušení uvažovalo v roce 2001, několik dní po teroristických útocích na americké cíle z 11. září.

Původ Oktoberfestu

V roce 1810 se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Z radosti princ a celý dvůr pozvali celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a byla zakončena koňským dostihem. V dalších letech se slavnosti opakovaly. Byly postupně prodlouženy a posunuty na září. Přesunutí termínu konání do září, bylo provedeno zejména kvůli lepšímu počasí. Historicky je však dáno, že Oktoberfest končí o prvním říjnovém víkendu.

Oktoberfest a jeho velikost

Oktoberfest je známý jako Největší pivní festival světa. Rok za rokem přijíždí kolem šesti milionů lidí navštívit 64akrový areál Oktoberfestu na Tereziánské louce. Asi 70 % lidí je z Bavorska, ostatní lidé jsou z jiných zemí, jako je Itálie a další evropské země. V posledních letech se začíná objevovat i mnoho mimoevropských návštěvníků. Tradiční návštěvníci nosí bavorské klobouky s chomáčkem kozí srsti a tradiční bavorský kroj.

Kolik peněz na Oktoberfest

Den či několik dní strávených na Oktoberfestu rozhodně nepatří mezi levné záležitosti. Je však potřeba si uvědomit, že akce má již takové renomé, že na ni každoročně jezdí pivaři z New Yorku, Tokia, Sydney a podobně. My jako Češi máme ohromnou výhodu, že Oktoberfest se pořádá v podstatě za humny, což nám leckdo může závidět.

Cena jednoho litru piva je letos mezi 8,30 až 9,80 eur. Že je 250 korun hodně? Ano, je však nutné si uvědomit, že tato cena za litr točeného piva je v západoevrospkých zemích zcela běžná, v některých hospodách ve Francii se setkáte s cenou dokonce ještě vyšší a to se zrovna nemusí pořádat ani nějaké pivní slavnosti. Vstup na Oktoberfest je zdarma.

Na jeden den počítejte minimálně s 50 eury na osobu. Žízeň na podobných akcích bývá velká a pokud se chcete i dobře najíst (jakože byste měli), není problém se dostat na částku 100 eur na osobu. Dvoulůžkový hotelový pokoj pořídíte v Mnichově za cenu 80 – 100 euro na noc.

Pokud se například rozhodnete zde strávit víkend, i s cestou, ubytováním a pitím/jídlem Vás vyjde Oktoberfest na přibližně 6500 korun na osobu. Za tyto peníze má člověk sice již skromnou týdenní dovolenou u moře, je však potřeba si uvědomit rozměr a renomé celého Oktoberfestu.

Zajímavosti o Oktoberfestu

  • Každoročně je na Oktoberfestu přibližně 100 tisíc míst k sezení
  • Za dva týdny Oktoberfestu se vypije 7 milionů litrů piva, 80 tisíc litrů vína a 250 tisíc litrů kávy a čaje
  • 6 milionů lidí, kteří tento pivní festival každoročně navštíví, zde sní 505 tisíc kuřat, 240 tisíc párků a 40 tun ryb
  • Každoročně zde lidé ztratí přibližně 4000 věcí, mezi nimi 200 mobilních telefonů a 260 brýlí

VIDEO: Jak vypadá Oktoberfest?

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Na mnichovský Oktoberfest proudí miliony pivařů”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.