Tbilisi – orient se sovětským nádechemTbilisi – orient se sovětským nádechem 5.00/5 (100.00%) 2 votes

tbilisiTbilisi je hlavní město Gruzie a zároveň je významných průmyslovým, společenským a kulturním centrem země. Toto nádherné město s více než milionem obyvatel se stává stále častějším cílem turistů z celého světa. Mísí se v něm prvky byzantské, místní a evropské architektury.

Tbilisi je hlavní město Gruzie ležící na řece Kura. Žije zde více jak 1 473 000 obyvatel. Sídlí zde prezident, parlament a vláda.

Oblíbené turistické lokality ve Tbilisi

Vorontsov palác (Vorontsov Palace)

Vorontsov palác je jednou z nejznámějších památek v Tbilisi. Byl postaven v roce 1868 podle guvernéra v Tbilisi Michaila Vorontsova, na základě starých budov, jejichž výstavba byla zahájena již v XIX století. Architektem projektu byl N. Semjonov.

Vorontsov palác je postaven v renesančním slohu, je jednou z nejkrásnějších budov v Rustaveli Avenue. Perfektně zapadá do obecné atmosféry kulturních a historických památek. Může soutěžit s nejlepšími výtvory evropské architektury v eleganci, jedinečným designem – a to jak co se týče vnitřku i vnějšku paláce.

Pevnost Narikala

Pevnost Narikala v Tbilisi byla postavena Araby během čtvrtého století. Většina pevnosti, jak ji můžeme vidět v současnosti, se dochovala z osmého století. Pevnost je strategicky umístěna a proto ji chtěli odjakživa získat jako své sídlo jak místní panovníci, tak nájezdníci z cizích zemí. Věž Shakhtakhti byla vybudována jako observatoř. Archeologický výzkum z roku 1967 odhalil, že uvnitř komplexu Narikala se nachází kostel z dvanáctého století. Kostel byl roku 1996 přestavěn. Byl navržen tak, aby ladil se zbytkem pevnosti. Interiér je zdoben freskami, které znázorňují scény z Bible a události z gruzijských dějin.

Siónská katedrála

Sionská katedrála byla místem, kde byl poprvé publikován manifest o připojení Gruzie k Rusku. To se stalo 12. dubna 1802, když ruský velící generál Karl von Knorring shromáždil v katedrále gruzínskou šlechtu, která byla obklíčena ruským vojskem. Gruzínská aristokracie byla nucena přísahat věrnost ruské imperiální koruně. Kdo nesouhlasil, byl vzat do vězení. Sionská katedrála fungovala i za sovětské éry a byla dokonce v letech 1980-83 částečně zrekonstruována. Vedle katedrály se nachází zvonice, postavená na oslavu ruského vítězství nad osmanskými vojsky v rusko-turecké válce (1806-12). Je to jeden z nejstarších příkladů ruské neoklasicistní architektury na jižním Kavkaze.

Ulice Rustaveli

Tepnou současného Tbilisi je ulice Rustaveli, která vybíhá z náměstí Svobody (Tavisuplebis moedani) a je lemovaná vládními budovami, kostely, divadly, muzei i obchody.

Gruzínské národní muzeum

Zdejší Gruzinské národní muzeum je domovem jedinečných sbírek ikon, fresek, porcelánu, šperků i dalších cenností.
Gruzinské muzeum umění, které najdete v samotném centru města, vám nabídne mimo jiné i desítky prací oblíbeného umělce Nika Pirosmaniho.

Abanotubani – lázeňská čtvrť

Nachází se zde sirné lázně ze 17. století (přístupné veřejnosti) a mešita. Kromě veřejných lázní, kde se můžete za drobný peníz osprchovat v teplé sirné vodě, si lze pronajmout i soukromé místnosti v několika zařízeních. Cena se liší podle míry luxusu a smluvených služeb, ale nijak drahé to není.

Samozřejmostí je místnost s bazénkem plným horké vody, sprchou a zázemím k odpočinku, volitelné je potom občerstvení (v kachlíkované budově na ulici Abano je ke koupi i české pivo) a masáže, případně drhnutí kůže, které je jejich součástí. Masáž připomíná spíše strečink, protahování, než klasické hnětení, každopádně má ve spojitosti s teplou vodou příjemné relaxační účinky.

Paliashvili – budova opery

Nejnavštěvovanější akademické divadlo opery a baletu.

Tbiliské moře

Takzvané Tbiliské moře je přehrada postavená severně od Tbilisi, v docházkové vzdálenosti městské zástavby. Slouží jako zásobárna vody a také jako místo ke koupání a rekreaci a její délka přesahuje 8 km. Zázemí na břehu bohužel není nijak zajímavé, takže kromě letního koupání tu není moc živo.
V blízkosti přehrady stojí takzvaná Kronika Gruzie, přezdívaná také gruzínský Stonehenge. Konstrukce z kamenných kvádrů o výšce až 30 metrů nese vytesané příběhy z gruzínské historie a z Ježíšova života, to vše doplněné sochami králů v nadživotní velikosti. Projekt byl zahájen ještě za doby SSSR, ale dostavba se rozběhla až v devadesátých letech.

Více informací o turistických atrakcích v Tbilisi najdete na této webové stránce.

Ubytování ve Tbilisi

Hotely

Dobré hotely ve Tbilisi jsou:

 • Hotel Vere Palace
 • Hotel Tori
 • Hotel Ambasadori

Nabídku hotelů v Gruzii naleznete na této webové stránce.

Hostely

Dobré hostely ve Tbilisi jsou:

 • Tbilisi Hostel
 • Rover Hostel
 • Skadi Veli

Nabídku ubytoven v Tbilisi najdete na této webové stránce.

Veřejná doprava ve Tbilisi

Veřejná doprava se v Tbilisi se poslední desetiletí podstatně zlepšila a kromě efektivní dopravy pod zemí v podobě metru disponuje i hustou sítí autobusů. V centru města není problém také najít taxíky na každém rohu.

 • Metro – má dvě linky a 21 zastávek, jezdí denně od 6:00 do 24:00
 • Autobusy – autobusy jezdí podle fixních časových řádů od 7:00 do 24:00
 • Taxíky – mají na střeše žluté označení TAXI a očekává se smlouvání ceny především pokud mluvíte po gruzinsky

Více informací o dopravě v Tbilisi najdete na této webové stránce.

Nakupování ve Tbilisi

V Tbilisi seženete téměř vše, co v západních zemích a v posledních letech bylo otevřeno několik obchodů světových značek. Mezi tradiční suvenýry patří vyšívané látky, koberce, malby místních umělců a mnoho jiného.

V Tbilisi se nachází mnoho tržišť, známé jsou např. Dighomi XXI Century, Dezertirebi nebo Saburtalo. Nejznámější obchodní domy jsou GTC, Megaline a Kidobani.

Více informací o možnostech nákupů v Tbilisi najdete na této webové stránce.

Stravování ve Tbilisi

V Gruzínské kuchyni převažují různé druhy masa, ryb, sýrů a zeleniny. Zajímavou příchuť místním jídlům dodávají především aromatické byliny, česnek, červená paprika nebo ořechy. Dobré restaurace:

 • Pasanauri
 • Dzveli Sakhli Restaurant
 • Le Marais

Nabídku restaurací v Tbilisi najdete na této webové stránce.

Zajímavé informace o Tbilisi najdete také na těchto webech

MAPA: Kde najdeme Tbilisi

 

VIDEO: Krásy města Tbilisi

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.