Egypt – země obrovských rozdílůEgypt – země obrovských rozdílů 4.75/5 (95.00%) 4 votes

egyptZemě plná bídy a bohatství, lesku a špíny, pouští a tropické vegetace, nádherných mužů a neviditelných žen, krajina horkých lží a pohádkových příběhů, žhavého slunce, překrásného moře a tajemné minulosti. Egypt. Pro všechny jste tam bratrem nebo sestrou.

Ženy v Egyptě jsou neviditelné, pracují pouze muži

Cestou z letiště přecházíme přes měsíční krajinu. Písek, kameny, poušť. Protíná ji asfaltka bez křižovatek, po které jezdí taxíky a autobusy. Občas mineme strážní budku s ozbrojenou ochrankou a zahlédneme pár vyčerpaných palem na okraji silnice. Po čase vcházíme do hotelového komplexu, který je vytesán do útesů, na kterých dosud nebylo nic. Na jeho stavbě údajně pracovalo tři tisíce lidí, neumím si tu práci vůbec představit. Všechno tam muselo být přivezeno včetně rozkvetlých exotických keřů, obrovských palem a písku, kterým je vysypaná pláž. O pohodlí hostů se starají stovky lidí, mnozí z nich jsou ještě děti – chlapci, kteří uklízejí, čistí bazény, zametají, myjí vydlážděné chodníky. Když zabloudíte pohledem do jejich unavených tváří, rozzáří je ten nejvřelejší úsměv. Nenatahujují dlaně za bakšišné, neobtěžují vás, mlčky dělají nekončící robotu za pár egyptských liber. Ženy jsou neviditelné, všude jsou jen muži. Jediná žena pracuje na recepci a i to je Evropanka.

Necitlivost ruských zbohatlíků

Nejlepší místa na pláži a v hotelu patří hostům z Ruska. Všude dokola se rozléhá řeč, kterou jsme se kdysi s odporem učívali. Nemůžete je přehlédnout, jsou žoviální, korpulentní a tváří se, že jim patří svět. Nerespektují žádné pravidlo, nepotřebují mluvit jiným jazykem. Nač? Místní se naučili mluvit jejich řečí. Bohaté spropitné zaručuje ruským klientům dokonce i „přivřené“ oči majitelů hotelů a restaurací, kteří jinak trvají na společenském oděvu při vstupu do jejich zařízení. Jakkoliv to zní pro naše uši nepochopitelně, odhalené ramena, či odvážné výstřihy žen „urážejí“ jejich víru. Mladičké společnice bohatých ruských klientů se tváří, že jejich se ten příkaz netýká.

Kouzlo korálových útesů

Moře v Egyptě má neuvěřitelnou barvu. Nemění se podle barvy oblohy, nechová se jako rozmarná ženská, nekřičí, nevzdouvá se, neprotestuje. Udeří o skalnaté útesy – to vše v uspávajícím rytmu. Sytě modré a průzračné jako duhovky dítěte, hluboké jako tajemství, teplé jako dlaně. Pod vámi plavou ty nejúžasnější ryby na světě, v těsné blízkosti máte mohutné stěny korálových útesů.

Pláž poskytuje to největší pohodlí, obrovské slunečníky, pohodlné lehátka, nestačíte si ani odpočinout, protože vám někdo nepřetržitě podává chlazené nápoje. V ústech cítím chuť hustého hruškového džusu, který jsme objevili několik dní před odjezdem, a v nose vůni čerstvé pizzy, kterou pečou přímo na pláži. Já jsem si zamilovala čerstvý salát s olivami, slaným sýrem a lahodným dresinkem z cizrny, oleje, česnekem a soli. Neumím se ho nasytit, stejně, jako se neumím nasytit pohledu na oči místních mužů. Mají ty nejhlubší a nejkrásnější oči na světě a v ústech připravené nejžhavější vyznání. Ale je to jen jejich hra.

Stádo velbloudů za ženu

Ve večerních hodinách si zajdeme podívat blízké nákupně – zábavní středisko. Všichni majitelé obchodů, atrakcí a místních barů považují mého syna za mého egyptského přítele (dělá to asi jeho výška, opálená pleť, tmavé oči a tmavé vlasy), nikdo mi nevěří, že je to moje dítě. Nazývají ho bratrem a chtějí s ​​ním uzavřít obchod. Po desátém rozhovoru na toto téma pochopíme, že ty řeči o ženách a velbloudech nejsou jen vtipem. Nemyslím si, že ty tisíce velbloudů, které za mě nabídli, opravdu některý z těch mužů ve skutečnosti i vlastní, ale bylo docela srandovní znát „konečně“ svou cenu. Vyšplhala se v přepočtu za množství velbloudů na více než 7 milionu dolarů.

„Nesměj se, bratře“

Fantazie prodavačů ve snaze získat klienta a vtáhnout ho do obchodu nezná hranic. Promlouvají k vám ve všech jazycích, žádají od vás jen sekundu. Nic víc. Tři za sebou nám tvrdí, že musíme k nim vkročit, že mají nový obchod, prý jim přineseme štěstí. Při čtvrtém se syn okamžitě zeptá: „I ty máš nový obchod?“ Chlapovi se na tváři mihne překvapení a zahlásí. „Ne, já mám dnes narozeniny.“ Oceníme smíchem jeho originalitu, ačkoli tušíme, že bude asi jediným člověkem na světě, který má narozeniny každý den. Pátý nám chce představit svého bratra. Při zmínce o ČR se mu rozzáří oči a pochválí naše sportovce. Šestého, který drmolí známou formulku o štěstí, se rovnou zeptáme, zda má narozeniny nebo nový obchod. Nechápe. Syn mu vysvětlí, co jsme zažili předtím. Muž se na něj vážně podívá a promluví: „Nesměj se, bratře, nedávno tu vybuchla bomba, mnozí museli opravit své obchody“. Ukáže rukou na místo před námi. Uvidíme zničené průčelí bývalé restaurace a jámu po výbuchu bomby. Přestaneme se smát. V Egyptě se nežije jeho obyvatelům lehce.

Země, která krade srdce

Když po deseti dnech opouštíme Egypt, zaplaví mě smutek. Chci se tam vrátit a zažít ještě to netušené – chci se plavit po Nilu a dotknout se pyramid, chci se podívat do tváře sfingy, zažít beduínskou noc v poušti, zvuky bubnů v rytmu tepu. Neumím to vyjádřit, ale je tam cosi, co mi krade srdce … Egypt je nádherný.

MAPA: Kde najdete Egypt

 

VIDEO: Dokument o fascinujícím Egyptě

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.