Švýcarský velikán
Basilej je třetí největší město Švýcarska, ale začínalo docela skromně. Kolem roku 374 bylo známo pod latinským názvem Basilia a život v něm do značné míry ovlivňovali církevní hodnostáři. V patnáctém století se dokonce stalo místem korunovace papeže, ale katolického ducha brzy začali nahlodávat protestantské myšlenky filozofů a učenců, které město, bažící po pravdě a vzdělaní, přivítalo s otevřenou náručí. Už v té době měl rozum převahu nad diktaturou a uprchlíci z Holandska, Itálie či Francie našli brány města dokořán otevřené.
V roce 1869 byl na Univerzitu v Basileji povolán jako mimořádný profesor i známý filozof Friedrich Nietzsche. Ten jako první vyslovil myšlenku o přehodnocení všech hodnot a prohlásil památnou větu: „Bůh je mrtev!“. Korunovaní papeži by se mohly obracet v hrobě, ale právě tato snáška inteligenčních proudů, která lomcovala basilejskými ulicemi, udělala z města na Rýně vzdělanostní centrálu a dnes i pořádně rušné bussinescentrum země proslulé sýry, čokoládou a precizním bankovnictvím.
Nejprve práce pak zábava
Basilej má poměrně starobylý nádech, a proto je třeba při jeho objevování se více soustředit na knihovny, chrámy či muzea než na vychytané podniky a noční kluby. I ty zde ale najdete. A zůstali byste překvapeni, jak vypadá zábava, když inteligence složí kravaty. Vždyť karneval Basler Fasnacht trvá tři dny a tři noci. Kdo by čekal švýcarské Rio, zůstane zklamaný, ale svou velikostí a stylem strčí do kapsy snad i slavnějšího bratra v Benátkách.
Jednou z nejvýznamnějších událostí, plnou příjemného duševního vyžití je určitě i červnový ArtBasel. Je to veletrh současného umění a nemá obdoby nikde v Evropě. Červen má proto pro návštěvníky Basilej zelenou.
V Basileji se nudit nebudete
Nudy se bát nemusíte – kdo by toužil po pořádné klubové akci, pro toho má město nejznámější klub Atlantis, kde se dá vyřádit i na živou muziku. Mezi vychytané podniky patří i Babalabar a Kaser.
Cesty na dvou kolech
V Basilej klidně můžete na auto zapomenout. Cizincům se dokonce ani nedoporučuje trénovat si řidičské dovednosti v této metropoli. Klidně využívejte místní dopravu, která je přesná a hustě frekventovaná. Ve středu města ale nejlépe poslouží dobré boty. Staré město není velké, zato je pastvou pro oči a má neopakovatelnou atmosféru, pokud se rozhodnete prozkoumat ho na kole. To vám samozřejmě rádi půjčí v místních půjčovnách.
Když už jsme u praktických radách, hodí se vědět, že na víkendy ceny ubytování v hotelích klesají i o 10%, jelikož je vyprázdní byznys klientela. Před velkými akcemi je dobré rezervovat pokoj pár týdnů před příjezdem.
Fotbal v Basileji milují
Jedněmi z takových akcí byly určitě i zápasy Mistrovství Evropy ve fotbale, které se odehrály na stadionu St. Jakob. Město je domovem slavného klubu FC Basilej. Ten výrazně ovlivňuje fotbalovou historií již od roku 1893. Vidět chlapce v akci a burácející stadion chytí za srdce i odpůrce této nejrozšířenější míčové hry na světě.
Mluvili jsme o centru kultury, takže si rezervujte čas i na prohlídku místních památek a kulturních institucí. Navštivte například Museum Jean Tinguely či největší soukromou sbírku umění Fondation Beyeler. Ve městě je množství chrámů a pozůstatky římského opevnění patří k největším ruinám ve Švýcarsku.
Vyplatí se sbalit pár euro, svačinu a dobrou mapu s označením cílů, které v Basilej lákají právě vás. I když je více než jasné, že ať ve městě namíříte oči kamkoliv, pohled bude rozhodně stát za to. Navíc za dobrou cenu. Vždyť turistický pas – Basel Card umožňuje zcela volný vstup do více než osmdesátky muzeí či výraznou slevu do místní zoo. Vítejte v Basileji.
Suma sumárum – co musíte vidět v Basileji
- ZOO v Basileji
- Starou radnici
- Katedrálu v Basileji (Muenster Catedral)
- Fontánu (Tinguely Fountain)
- Muzeum papíru (Swiss Paper Museum)
MAPA: Kde leží Basilej
VIDEO: Město Basilej
Zdroj obrázku: Freeimages.com