Andalusie – skutečná pastva pro vaše očiAndalusie – skutečná pastva pro vaše oči 4.60/5 (92.00%) 5 votes
Typická ulice v Andalusii...

Typická ulice v Andalusii…

Pokud se vaše toulavé boty vyberou za poznáváním španělské kultury, nevynechejte Andalusii. Toto nejžhavější autonomní společenství na jihu Pyrenejského poloostrova vás okouzlí typickou španělskou hudbou, tancem, jídlem a temperamentem!

Andalusie představuje skutečnou pastvu pro oči – jen si představte: rozlehlé olivové háje, zelená údolí, lákavé Středozemní moře, malebné vesničky v kopcích, obrovské množství historických zvláštností, fiesty, siesty, flamenco, býčí zápasy, tapas … Její nejjižnější výběžek je vzdálen od Afriky pouze 14 km – takže podobně jako na Kanárských ostrovech, které leží nedaleko Maroka, i zde je výrazně citelný vliv Afriky.

Lebka z Andalusie stará až 1,5 mil. let

To, že krásu Andalusie využívali pro svůj život už naši dávní předkové dokazuje i fakt, že při archeologických vykopávkách v Orce se našel fragment něčeho, co se velmi podobá na lidskou lebku – starou až 1,5 mil. let – jde tedy o nejstarší lidský pozůstatek v Evropě. V Orce jsou obdivuhodné taktéž i pozůstatky z doby bronzové.

Vzhledem k silné španělské katolické víře, nejdůležitějším svátkem jsou Velikonoce a s ní souvisí i španělsky „festival“ – Santa Semana, který se koná od Květné neděle po velikonoční neděli. Jde o prohlídku smutku – v každé andaluské vesničce se budete moci setkat s půlnočními pochody v kápích s pochodněmi a přes den s kajícníky mávajícimi palmovými listy před sochou Ježíše Krista. Také zde naleznete mnoho realistických biblických soch na platformách.

Co v Andalusii musíte vidět?

Mezi vlajkové lodě Andalusie patří Sevilla, Córdoba, Granada a Malaga. Pokud máte dostatek času, navštivte všechna tato města.

Sevilla

Sevilla je hlavním městem Andalusie. Nachází se zde množství náměstí s barevnými barokními kostely a důkladně vyskládání mozaikovými dlaždicemi. Ve vzduchu se vání vůně pomerančovníků a kraj se hýbe v rytmu hrdého flamenca. Město bylo založeno Římany v cca. 8- 10 stol. před Kristem. Najdete zde rozlehlé ruiny města Italica, také sochy a sloupy dvou velikánů – Herkula a Césara. A proč právě jejich? Podle legendy totiž město založil Herkules, ale ve skutečnosti to byl Cézar. Velká pěší zóna v okolí katedrály a cyklistické stezky se zde těší stále většímu obdivu.

Katedrála A la Giralda

Jde o třetí největší katedrálu na světě. Sloužila jako minaret mešity Aljama. Hlavní oltář obsahuje až 2,4 tun zlata přivezeného z Mexika a Peru. Vznikal až 35 let. Najdete zde také hrobku Kryštofa Kolomba.

Reales Alcázares

Představuje jeden z nejstarších paláců v Evropě, který dodnes používá španělský král.

Parque de Maria Luisa

Najdete množství architektonických zvláštností.

Casa de Pilatos

Krásný příklad mudejarské architektury, omylem byl považován za kopii vily Piláta Pontského. Pokud se sem vypravíte na exkurzi v úterý, dostanete se dovnitř zdarma!

Monasterio de la Cartuja

Kartuziánský klášter, který zde stojí od roku 1428.

Museo del Baile Flamenco

Muzeum, které by neměl vynechat nikdo, koho fascinuje temperamentní flamenco. Naleznete zde zajímavosti od kostýmů, až po projekce, videa a fotografie

Museo de Bellas Artes

Muzeum malířských mistrů, které by nemělo uniknout žádnému nadšenci umění.

Granada

Charakteristickým rysem provincie Granada je extrémní rozmanitost přírody.

Palacio de la Madraza

Tato budova, původně arabská univerzita, se později proměnila v městskou radnici. Fasáda pochází z 18.stol. Uvnitř je maurská síň s jedinečně dekorovaným mihrábem.

Corral del Carbón

Tento dvůr s ochozy, bývalé skladiště a hostinec pro kupce, je unikátním pozůstatkem maurské éry. Za křesťanů se tu konala divadelní představení, později se z něj stala burza uhlí. Dnes vás zde uvítají obchody s výrobky tradičních řemesel a ústřední turistická kancelář.

Alhambra

Je středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků Granady.

Córdoba

Cordoba je hlavní město stejnojmenné provincie. Rozkládá se na obou březích řeky Guadalquivir.

Torre de la Calahorra

Věž byla součástí opevňovacího systému města, chránila most. Dnes je zde muzeum. Postavená byla tato věž v 16.st.

Římský most

Postavený byl přes řeku Guadalquivir již v dobách Gaia Julia Caesara. Součástí mostu je brána – triumfální oblouk postavený architektem Hernanem Ruizem v době vlády Filipa II. Původně na tomto místě stávala římská brána a později maurská brána. Vedle stojí sloup Triumfo, postavený na počest sv. Rafaela v rokokovém stylu v 18.st.

MAPA: Kde leží Andalusie

 

VIDEO: Krásy Andalusie

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Carlos J. de Pedro Jiménez

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.