Melanésie, Polynésie, Mikronésie
Pojmy regionů Tichomoří a pojem Oceánie zavedl francouzský badatel Jules Dumont d’Urville v 19.století. I když je příslušnost některých ostrovů a souostroví k tomu kterému regionu někdy sporná nebo v názorech nejednotná, faktem zůstává, že se tato pojmenování dostala do mnoha jazyků a slouží svému významu. Krása tichomořských ostrovů a jejich jedinečná kultura a tradice jsou výjimečným klenotem v celosvětové šperkovnici. Není proto divu, že jen málokdo z našeho evropského kontinentu nesní o návštěvě této části Země. A vůbec nevadí, že za tou krásou je třeba projít i půl světa.
Šalamounovy ostrovy
Toto souostroví, sestávající z několika stovek ostrovů, nemá natolik rozvinutý turismus, aby byl primárním zdrojem příjmů obyvatelstva. Podle legendárního kapitána Cousteaua právě na Šalamounových ostrovech je nejkrásnější místo na Zemi – laguna Marovo na ostrově Uepi ve tvaru hlavy kladivouna obecného. A žraloků je v okolí opravdu jako máku. Podmořský svět je plný nejen živočichů, ale i svědectví lidské historie v podobě vraků. Potápěči proto znají Šalamounovy ostrovy více a lépe než jiné typy návštěvníků. Výrazná a osobitá kultura, kuchyně a tradice ohromí i zcestovalé turisty. Člověk nestačí žasnout.
Pojmenované jsou po biblickém králi Šalomounovi. Když na nich totiž přistál španělský mořeplavec Álvaro Mendan de Neyra v roce 1568, domníval se, že našel bájnou zemi Ofir, z níž vozil zlato již zmíněný král Šalomoun. I proto patřily Šalamounovy ostrovy mezi tzv. ostrovy pokladů, které pročesávali piráti a kdoví, možná tu po sobě i nějaký ten poklad zanechali.
Vanuatu a Nová Kaledonie
Souostroví Vanuatu tvoří 83 ostrovů, většina obyvatelstva žije na 16-ti ostrovech. Vanuatu patří k národům Tichomoří, kde jsou místní společenské a náboženské zvyky stále velmi silné i navzdory vlivu misionářů. Se 105 domorodými jazyky je Vanuatu zemí s nejvyšším počtem jazyků na osobu na světě. Cestovní ruch se zde stále výrazněji rozbíhá, ostrovy nabízejí pestré vyžití pro sportovce všeho druhu. Golf, vodní sporty, překrásné túry, služby wellness, dobrodružství i romantika – vše zde člověk najde.
O Nové Kaledonii se říká, že je to nejlépe utajené tajemství Francie. Toto závislé území má značnou autonomii a za pár let se zde bude konat referendum o nezávislosti. Jelikož má Nová Kaledonie bohaté naleziště niklové rudy – dokonce třetí největší na světě – jistě se Francie jen nerado vzdá tohoto území. Kromě toho, i toto místo na Zemi bylo posypané zlatým práškem ráje. Azurové pobřeží, pláže jak poprášené bílou moukou, štíhlé kokosové palmy – i to je častý pohled na Novou Kaledonii.
Fidži
Fámy o kráse Fidži se rozprostírají doširoka i do daleka. Tichomořské souostroví znají mnozí rekreanti, kteří si nemohou vynachválit různorodou nabídku aktivit. Ta zahrnuje od romantiky až pod dobrodružství, snad všechno, co člověka napadne. Zvykem je zde zkouška ohněm. Zatímco Indové chodí po žhavých uhlících, Fidžijci procházejí po horkých kamenech. V zemi je asi polovina obyvatel indického původu, protože koncem 19. století sem Angličané přivezli indické dělníky. V polovině 20.století bylo jejich potomků více než domorodých Fidžijců, což vedlo k mnoha rozporům a později k diskriminaci Fidžijců indického původu.
Papua – Nová Guinea
Východní část ostrova Nová Guinea zabírá stát Papua – Nová Guinea. Je domovem jediného známého druhu jedovatých ptáků. Při dotyku s jejich peřím se na kůži objevují puchýře. Žije zde mnoho endemických živočichů a rostlin. Divoká příroda a zaostalé oblasti lákají největší dobrodruhy světa. V těchto končinách totiž lze zažít pravé dobrodružství. Někteří něj i doplatili.
MAPA: Kde leží Melanésie
VIDEO: Záběry z Melanésie
Zdroj obrázku: Freeigames.com