Budapešť – krásné maďarské hlavní městoOhodnoťte článek, budeme rádi: 

budapestPro mnohé návštěvníky je to láska na první pohled, jiní ji začnou obdivovat až po určité době, ale v jedné věci se všichni shodnou: Budapešť je jedno z nejkrásněji položených měst na světě. Široký proud řeky dělí dvoumilionovou metropoli na horantou část Buda a rovinatou Pešť.

Buda

Nahlédněte do Budy, na pravou stranu Dunaje. Ke specifickým znakům Budapešti patří skutečnost, že Budínská strana má zároveň i funkci městského zeleného pásma, které se vyznačuje řadou oblíbených výletních míst: kopce a vyvýšeniny jako János-hegy, Normafa, Széchenyi-hegy, Hárs-hegy, Remete-hegy, Hármashatár-hegy, to vše tvoří součást Budínské chráněné krajinné oblasti. Pokud si to chcete důkladně prohlédnout, navrhujeme následující trasu: zubačkou vyjedete na kopec Széchenyi-hegy, kde přestoupíte na dětskou železnici ve směru Hűvösvölgy. Trasa vede přes nejvyšší bod Budapešti – kopec János-hegy, odkud se dá sjet sedačkovou lanovkou do městské části Zugliget. V hlavním městě jsou také návštěvníkům zpřístupněny dvě jeskyně, jedna krápníková a druhá se vyznačuje mimo jiné i léčebnými účinky.

Stará Buda

V severní části města lze vidět 2000 let staré pozůstatky předchůdce Budapešti z dob antického Říma dva amfiteátry, vily s mozaikovou výzdobou, vojenské lázně jakož i kamenné pilíře římského vodovodu. Ojedinělou atmosféru dodávají Hlavnímu náměstí (Fő tér) ve Staré Budě pradávné přízemní domy, hospůdky a muzea s hodnotnými sbírkami.

budapest2

Budínská hradní čtvrť

Královský palác (námstie Szent György tér), postavený ve 14. století a o 400 let později přestavěn v barokním stylu, byl po 700 let sídlem maďarských králů, zatímco dnes poskytuje domov nejnavštěvovanějším budapešťským muzeím a galeriím. Maďarská národní galerie (Magyar Nemzeti Galerie – v budovách B, C a D) poskytuje průřez historie maďarského umění od 10. století až po současnost. Je zde možné navštívit středověké a renesanční sbírky místního lapidária, výstavu gotických dřevěných plastik, tabulových obrazů, křídlových oltářů, renesančního a barokního umění, ale i sbírku děl malířů, sochařů a tvůrců plaket z 19. a 20. století.

Pest

Pokud se vypravíme z Budy do Pešti, i na levé straně Dunaje na nás dýchne historická atmosféra starých městských částí, míst volajících k příjemnému odpočinku a významných pamětihodností. Pro přechod na druhý břeh Dunaje si zvolte z devíti mostů ten nejstarší – Széchenyi řetězový most, který se přes Dunaj klání od roku 1849.

Centrum

Farní kostel v centru města na Náměstí 15. března (Március 15. tér) byl prvním kostelem ve městě. Jeho raritou je, že uvnitř najdete stopy všech známých stavebních slohů od románského až po klasicistní. Zrekonstruovaná synagoga v Dohány ulici (Dohány utcai Zsinagóga) je největší synagogou v Evropě. Její výborná akustika ji předurčuje k pořádání koncertů.

Maďarské národní muzeum (Muzeum körút 14-16.)

Je perlou maďarské klasicistní architektury.

Tržnice – „Vásárcsarnok“ (Vámház krt. 1-3.)

Vyniká jedinečným architektonickým řešením.

Parlament (Országház, Kossuth Lajos tér)

Parlament je největší a nejhonosnější budova v Maďarsku. Postavil ho v letech 1885-1902 známý architekt Imre Steindl. Monumentální stavba s výškou 96 ma šířkou 118 m má 10 nádvoří, 29 schodišť, 27 bran a bylo zde vybudováno první dálkové vytápění v Evropě. Je sídlem maďarského Národního shromáždění a vládních úřadů, ale také místem, kde je střežena svatá koruna a korunovační klenoty.

Budova parlamentu v Budapešti

Budova parlamentu v Budapešti

Bazilika svatého Štěpána (Bajcsy-Zsilinszky út)

Tato bazilika je největším kostelem v hlavním městě a druhým největším kostelem v zemi.

Maďarská státní opera

Překrásnou stavbou je Maďarská státní opera (Andrássy út 22.) postavena podle návrhu Miklóse Ybla, nejznámějšího maďarského architekta.

Városliget – Městský park

Slavné stavby v nejvýznamnějším budapešťském parku byly postaveny přispěním nadšeného měšťáctví na počest tisícího výročí založení maďarského státu, jehož oslavy se konaly v roce 1896. Na sloupu uprostřed impozantního náměstí Hrdinů zvedá archanděl Gabriel do výšky 36 metrů svatou korunu. Centrální sousoší tisíciletí památníku vzdává hold sedmi maďarskýcm kmenům a jejich společnému vůdci Arpádovi, který národ přivedl do nynější vlasti. Na náměstí Hrdinů se nachází Muzeum výtvarného umění, kde najdeme nejvýznamnější maďarské umělecké sbírky. V sálech zdejší obrazárny návštěvníky uchvátí nejrozsáhlejší kolekce španělského malířství mimo území Španělska a díla mnoha světových umělců jako Brueghel, Corregio, Dürer, El Greco, Giorgione, Goya, Murillo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Rubens, Tiziano, Velasquez Stejně jako Delacroix, Gauguin, Monet, Renoir.
Léčebné Széchenyiho lázně (Állatkerti körút 11.) jsou největšími léčebnými lázněmi v Evropě: návštěvníci zde mají k dispozici termální a parní lázně, krytou i nekrytou plovárna. Mezi prvními na světě (před 135 lety) byla založena budapešťská Zoologická a botanická zahrada. Její historicky cenné a památkově chráněné objekty jsou vynikajícími projevy maďarské secese. Dvě populární střediska zábavy v Městském parku jsou Budapešťský Velký cirkus (Fővárosi Nagycirkusz) a Lunapark (Vidám Park), ve kterém je dodnes v provozu stoletý kolotoč muzeální hodnoty vyznamenaný cenou Europa Nostra.

Chcete ven z Budapeště?

V Budínských vrších, na pravém břehu Dunaje, se nachází několik veřejně přístupných jeskyní. Z nich nejzajímavější a nejkrásnější je jeskyně Szemlőhegy se svými stalaktity, stalagmity a jinými podivnými útvary. Jeskyně Pálvölgyi, která patří mezi největší v Maďarsku, je i plná netopýrů. Při její prohlídce je nutné vystoupat asi 400 schodů a několik žebříků, není vhodná pro malé děti a starší lidi.

Vinice v okolí Budapeště

Také můžete navštívit nedalekou vinařskou oblast Etyek, domov jednoho z nejlepších bílých vín. V minulosti byla celá produkce místních vinic určená na výrobu šampaňského, tato však byla v roce 1990 zrušena. Během výletu s průvodcem se dozvíte něco o historii a základních principech a metodách vinařství. Samozřejmé jsou i ochutnávky, které vám přiblíží specifika maďarských bílých a růžových vín.

Doprava a ubytování v Budapešti

Budapešťské mezinárodní letiště, rozdělené na části Ferihegy 1 a 2, se nachází 24 km jihovýchodně od města. Vlaky a autobusy sem můžete přijet prakticky z každého koutu Evropy. Na jaře a v létě dokonce jezdí mezi Budapeští a Vídní lodě, s možností nastoupit třeba i v Bratislavě. Městskou hromadnou dopravu zajišťují zejména autobusy, ale oblíbenější jsou tramvaje, které jsou o něco rychlejší a vhodnější na vyhlídkové jízdy. Nejefektivnější způsob přepravy je samozřejmě metro.

Lázně v Budapešti

Lázně Gellért

Termální lázně Gellért se nachází na břehu řeky Dunaj a jsou snad nejznámější lázně v Budapešti. Leží přímo v srdci hlavního města Maďarska. Zároveň jsou lázně Gellért nejstaršími maďarskými lázněmi. První zmínka o léčivé vodě je z 15. století. Lázně byly oblíbené i mezi Turky. Voda tu byla teplejší než v jejich lázních. V 17. století byly lázně nazývané jako Blatné lázně (maďarsky Sárosfürdő), díky svému jedinečnému jemnému bahnu usazenému na dně bazénů. Secesní léčebné lázně Gellért byly otevřeny roku 1918. V roce 1927 byl zařízen bazén s umělým vlnobitím, v roce 1934 pak byla zařízena perličková koupel.

Széchenyiho lázně

Széchenyiho lázně jsou jedny z největších lázeňských komplexů v Evropě. Lázně jsou nejteplejší a nejhlubší v Maďarsku. Lázně se nachází v Maďarsku ve městě Budapešť. První písemná zmínka o městě Pešť pochází už z roku 1148. Novobarokní Széchenyiho lázně jsou lokalizovány ve středu města, přesněji v městském parku Városliget. Jejich zakladatelem je hornický inženýr Vilmos Zsigmond. Podle návrhů architekta Győzőa Cziglera a Edeho Dvorzsáka byly vybudovány Széchenyiho lázně roku 1913. Roku 1999 proběhla rekonstrukce bazénů.

MAPA: Město Budapešť

 

VIDEO: Malý průvodce Budapeští

VIDEO: Pár záběrů z Budapeště

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Budapešť – krásné maďarské hlavní město”

  1. […] termální koupaliště Maďarska jsou: Budapešť, Hévíz, Balaton, Bükfürdo, Sárvár, Zalakaros, Győr, Harkány, Bogász, Eger, Egerszalók, […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.