Bilbao – čtvrtý nejrušnější přístav ŠpanělskaBilbao – čtvrtý nejrušnější přístav Španělska 4.80/5 (96.00%) 5 votes

guggenheimovoBaskické Bilbao, čtvrtý nejrušnější přístav Španělska, centrum obchodu a v poslední době i jedno z nejrychleji se měnících míst Evropy je dokonalým obrazem dneška. Z původně průmyslového centra severního Španělska se s investicemi stává moderní velkoměsto se spoustou atrakcí, které zaujmou opravdu každého.

Bilbao je díky blízkosti oceánu poměrně příjemné město, co se týče počasí – teplota se po celý rok pohybuje v rozmezí příjemných hodnot, ale podobně jako v Británii i zde často zažijete déšť, či přeháňky. 45% z roku prší, takže pokud se do Bilbaa chystáte nezapomeňte na to.

Bilbao v poslední době zažívá nejen své znovuzrození, ale i turistický boom – po postavení zdejšího Guggenheimova muzea umění se počet návštěvníků města zvedl z 25 000 na 615 000 v průběhu dvou let.

Trochu z historie Bilbaa

Bilbao leží úplně na severu Španělska, na západ od francouzských hranic, přímo u moře, má rozlohu 42 km2 a žije zde kolem 350 tisíc obyvatel.

Město s přístavem založil roku 1301 Don Diego López V de Haro, hrabě z Vizcayi. Ještě předtím se zde nacházela malá vesnice s kováři, námořníky a zemědělci. První ulice se jmenovaly Somera, Artekale a Tenderia.
K velkému rozvoji Bilbaa došlo v 19. století s výstavbou prvních vysokých pecí. Bylo také rozšířeno městské jádro a postaveny významné budovy jako divadlo Arriaga, burza nebo Alhóndiga (bývalý sklad vína ​​a lihovin).
Poté, co během sedmdesátých let 20. století ztratilo město hodně na svém půvabu a stala se z něj šedá myš, investovali Španělé o dvacet let později mnoho peněz, zaměstnali špičkové architekty a snažili se město znovu oživit. Chtěli udělat z ošklivého káčátka krásnou labuť. A to se podařilo.

Co musíte vidět v Bilbau

Guggenheimovo muzeum

Paříž sází na Eiffelovku, New York na sochu Svobody a španělské Bilbao či spíše baskické Bilbo? Ještě před pár lety průmyslové, pro turisty nepřÍliš zajímavé přístavní město na severu Španělska se díky mistrovskému dílu architekta Franka O. Gehryho rázem stalo jedním z nejnavštěvovanějších měst země za Pyrenejemi. Guggenheimovo muzeum Bilbao (Museo Guggenheim Bilbao) je ikonou moderního Baskicka a má dnes své pevné místo na světové kulturní mapě. Ultramoderní budovu, která vykvetla z bloků vápence, titanu a skla, najdete u řeky Nervión, kolem níž byla vybudována odpočinková parková zóna.
Guggenheimovo muzeum je muzeem moderního umění. Má jednak svou vlastní sbírku, která se soustřeďuje na tvorbu moderních a současných umělců od roku 1945 a je neustále rozšiřována. Konají se zde výstavy ze sbírek umění 20. století samotné Guggenheimovy nadace, které jsou střídavě představovány v jednotlivých muzeích nesoucích jméno Guggenheim, najdete tu práce vůdčích současných umělců z Baskicka i dalších částí Španělska. Zajímavý je i program dočasných výstav.

Casco Viejo – Staré město v Bilbau

Pokud navštívíte Bilbao, určitě byste měli udělat čas na to, aby jste se podívali do Starého města. Když jste v Casco Viejo, nezapomeňte se podívat na St. James Cathedral a Plaza Nueva, kde můžete ochutnat některé z nejlepších pintxos města. Jsou zde opravdu krásné historické budovy, které se vám vryjí do paměti. Tuto část Bilbaa si nenechte určitě ujít.

Katedrála Catedral de Santiago

Katedrála Santiago (španělsky: Catedral de Santiago, baskičtina: Donejakue Katedrala) je katolický chrám ve městě Bilbao. Chrám byl původně postaven v 14.-15 století jako hlavního farní kostel ve městě, a byl prohlášen katedrálou v roce 1950, kdy římskokatolická diecéze Bilbao byla oficiálně vytvořena. Jeho počátky se datují na dobu před založením města v roce 1300, kdy Bilbao bylo o málo víc než malá enkláva rybářů. Stojí určitě za návštěvu, zajímavá památka :)

Unikátní most Puente Colgante

Jako každý správný vnitrozemec se zcela jistě vydáte k moři. Zajímavou zastávkou může být „Puente Colgante de Vizcaya“, visutý most, který se od roku 1893 klene přes ústí řeky Ibaizabal, kdy spojil Portugalete a Getxo, dvě obce, které už dnes patří k velkému Bilbau. Toto unikátní technická památka, která se považuje se za jednu z nejvýraznějších konstrukcí průmyslové revoluce, byla v roce 2006 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Navrhl ji žák a přítel Jeana Eiffela, baskický architekt Alberto de Palacio, který stejně jako on použil na svou stavbu železo, nejpoužívanější stavební materiál 19. století. Byl to první most na světě, který převážel a dosud převáží pěší i vozidla na gondole, zavěšené na pevné mostní konstrukcií, a sloužil jako model pro celou řadu podobných mostů v Africe, Evropě a Americe, z nichž se do dnešních dnů zachovalo jen šest.

Divadlo Arriaga

Stejně jako pro nás Národní divadlo, pro město Bilbao je to Arriaga, také vypálené, s bohatou historií a znovu postavené v roce 1919. Má nádhernou fasádu a překrásný interiér. Pokud se chcete podívat dovnitř, lístky na představení jsou už od 200 Kč a představení jsou různorodá, od oper po hry mladých umělců.

MAPA: Kde leží Bilbao

 

Aktuální počasí v Bilbau

Aktuální počasí v Bilbau
17°
clear sky
vlhkost: 55%
vítr: 4m/s W
Max 22 • Min 16
17°
Út
20°
St
21°
Čt
12°
19°
So

 

VIDEO: Město Bilbao

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.