Helsinky jsou hlavním a také největším městem Finska. Zároveň jsou jeho největším přístavem. Jejich centrum leží na malém poloostrově ve středu Finského zálivu, ale patří k nim ještě poměrně velké území směrem na východ. Helsinky mají necelých 600 000 obyvatel.
Když se řekne slunce, moře a družná zábava, Helsinky vás jako první jistě nenapadnou. A i tak jsou právě tyto atributy součástí šarmu finského hlavního města stejně jako strhující přátelskost jeho obyvatel. V létě, během horkých dní a světlých nocí se život odehrává venku v ulicích, u vody a v mnoha rozlehlých parcích. Městem se ozývá hudba všech stylů, ať už přes den na Esplanade, promenádě vedoucí k přístavu, před kulturními centry, v parcích nebo v noci ze zastrčených dvorků kancelářských budov. Na schodech před katedrálou se na slunci vyhřívají mladí lidé a početní turisté, kteří si vychutnávají krásný výhled na město a jeho přístav. Téměř středomořská atmosféra vládne především na pestrých tržištích před palácem starosty a prezidentky.
Historie Helsinek
Helsinky jsou mladým městem, které bylo založeno hned dvakrát. Poprvé v roce 1550 švédským králem Gustavem Vasem při ústí řeky Vaanta, který tak chtěl vytvořit protipól k městu Reval, dnešnímu Tallinu. V roce 1642 následovalo založení nového města o 5 km jižněji na mořském břehu. Helsinky tak získaly lepší přístup k moři. V roce 1713 byly Helsinky zničeny, avšak přesto se o téměř sto let později staly hlavním městem finského velkoknížectví. Po požáru, při kterém shořela většina dřevěných domů ve městě, byla v roce 1816 zahájena plánovitá výstavba podle návrhu německého architekta JCL Engela. Právě v 19. století tedy vznikla současná podoba města a,v této době byla také postavena většina neoklasicistních veřejných budov.
Začátkem 18. století se Rusové už poněkolikáté snažili Helsinky dobýt. Proto nechal král Gustav III. roku 1748 na skalnatých ostrovech před vjezdem do přístavu postavit pevnost Sveaborg. Většina jeho starých vojenských budov je dodnes obydlena a prostory starých pracháren a skladišť zbraní se využívají jako restaurace. Od vyhlášení samostatnosti Finska v roce 1919 se hrad jmenuje Suomenlinna. V roce 1808 se země stala součástí Ruska a v roce 1812 přeložil car Alexandr I. sídlo finského velkovévodství z Åbo do Helsinek. Se znovuobjevením výstavby začalo město opět vzkvétat a rozvinulo se do dnešního obchodního, průmyslového a kulturního centrum Finska. Skvělé přivítání čeká na turisty cestující železnicí. Působivá staniční budova postavená v letech 1910 – 1914 ze žuly ve stylu art deco je vrcholným dílem finského architekta Elie Saarinena. Turistů, kteří připlouvají na lodi už z dálky vítá zářivě bílá luteránská katedrála a katedrála Zesnutí Bohorodičky.
Katedrála s kupolí a bílými sloupy byla postavena v letech 1830 – 1852. Navzdory luteránské jednoduchosti vnitřních prostor je zvenčí dominantou Senátního náměstí v centru města. Celé náměstí tvoří ucelenou kompozici ve stylu petrohradského klasicismu. Na jedné straně stojí hlavní budova univerzity a proti ní se tyčí vládní palác, který byl kdysi budovou senátu. Silný vliv Ruska na hlavní město Finska je patrný i při pohledu na podobu katedrály Zesnutí Bohorodičky. Tento ortodoxní boží stánek byl postaven roku 1868 v staroruském stylu z červených pálených cihel se zlatými kupolemi. Klenbu interiéru nesou obrovské žulové sloupy a to umožňuje vidět mnoho ikon. Asi nejzvláštnější stavbou Helsinek je skalní kostel Tempeliaukio, který zároveň představuje nejpůsobivější stavbu moderní finské architektury. Byla zde vyhloubena skála, která uprostřed obydlené oblasti trčí do výšky 12 m. Nad bílou rotundou připomínající jeskyni a obklopenou vyhloubenou skálou se klene obrovská kopule z mědi a skla. Tato část stavby je jako jediná viditelná zvenčí. Díky skvělé akustice, která je způsobena skalním útvarem, je rotunda velmi vyhledávaným místem při pořádání koncertů. Koncerty, spolu tří městských symfonických orchestrů, se konají také ve slavné Finlandiahalle u velkého městského jezera. Tato koncertní a kongresová budova z bílého mramoru, dostavěna v roce 1975, je vrcholným dílem slavného finského architekta Alvara Aalta.
Ubytování v Helsinkách
Ubytování je ve městě dost. Většinu sice tvoří hotely střední třídy mezinárodních sítí, několik levnějších letních hotelů, turistické hotely a několik hostelů. Při příjezdu bez rezervace se vyplatí navštívit Hotel Booking Centre (www.helsinkiexpert.fi), na hlavním nádraží. Poplatek za rezervaci se pohybuje okolo 5 EUR. Při delším pobytu se vyplatí kontaktovat některou kanceláří pronajímajících apartmány. Ubytování na oficiálních stránkách města.
Pěkně se dá sehnat ubytování v Helsinkách na webu www.helsinki-hotels.net.
Doprava v Helsinkách
Po celém městě se budete docela dobře pohybovat pěšky. Od června do srpna si můžete půjčit limetkově zelená kola, zaparkované na 26 místech kolem centra. Jejich použití je zdarma, budete potřebovat pouze depozit ve výši 2 EUR. Po vrácení kola je dostanete zpět.
Na druhé straně, je centrum města a přilehlé předměstí pokryté sítí integrovaných linek autobusů, tramvají a metra. Jednosměrný lístek stojí kolem 2 eura, skupinový (platný pro dva dospělé a maximálně čtyři děti) stojí kolem 8 EUR. Oba typy nejsou omezeny počtem přestupů, platí jednu hodinu.
Lístek na tramvaj (bez přestupu) stojí kolem 1,80 EUR (pokud ho koupíte od řidiče). Při koupi předem stojí 1,50 EUR. Stejně se dá koupit i turistický lístek, platný v přilehlých oblastech jako Espoo nebo Vantaa. Denní (7,50 EUR), třídenní (15 EUR), nebo pětidenní (22,50 EUR), umožňuje cestovat ve všech autobusech a tramvajích. Pokud chcete zůstat v samotném městě, alternativou je turistický lístek platný pouze v Helsinkách (denní stojí kolem 5,60 EUR, třídenní 10,80 EUR, pětidenní 16,20 EUR). Všechny koupíte i od řidičů, revizorů, ve stáncích kiosků, na autobusovém nádraží v Kampi, nebo v Městském turistickém centru. Do autobusů se nastupuje předními dveřmi, kde musíte lístek buď ukázat nebo koupit.
V tramvajích se nastupuje do předních, nebo do zadních dveří, lístek je třeba označit v automatu. Lístky na metro koupíte v automatech na nádražích. Jízda na černo, po „chycení“ stojí 60 EUR, plus cena lístku. Taxíky zastavíte přímo na ulici (volný taxík je označen žlutým nápisem „Taxi“), nebo je objednáte telefonicky. Základní poplatek se pohybuje kolem 4,30 EUR, každý další kilometr stojí 1,10 EUR.
Z Eteläsatama plují okružní turistické plavby, ceny se pohybují kolem 14 EUR (výlet trvá jeden a půl hodiny). Samozřejmě různé agentury pořádají i pěší túry, jejich brožury naleznete v turistickém informačním centru.
TIP PRO KOUPI: Helsinki Card – koupíte v turistickém informačním centru. Nabízí neomezené cestování veřejnou dopravou, včetně trajektu se Suomenlinna, a vstup do 50 muzeí. Dostupné jsou karty platné jeden, dva a tři dny. Aktuální informace na stránkách (http://www.helsinkicard.fi/).
Oblíbené turistické lokality v Helsinkách
- ortodoxní Katedrála Uspenského
- tržiště Kauppatori
- Botanická zahrada
- Sibeliův pomník
- Komplex pevností Suomenlinna (světové dědictví UNESCO)
- Zábavní park Linnanmäki
- Helsinská ZOO
Nakupování v Helsinkách
- Nejvetší obchodní centrum je Itäkeskus.
- Obchodní centra: Kammpi, Kampa Gallery.
- Nejvetší a naznámější tržiště je Market Square.
- Nejznámější obchody se nacházejí v okolí ulice Esplanadi.
- Hlavní obchodní ulice v Helsinkách jsou: Pohjoisesplanadi, Aleksanterinkatu a Fredrikinkatu, Bulevardi
Fajn informace o Helsinkách najdete na webu www.visithelsinki.fi/.
MAPA: Helsinky
VIDEO: Předtsavení Helsinek
VIDEO: prohlídka města Helsinky
Zdroj obrázků: SXC.hu