Catania – druhé největší město na Sicílii



Catania – druhé největší město na Sicílii 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Barokní kostel v Catanii...

Barokní kostel v Catanii…

Sicilská Catania by se mohla jmenovat i město trhů. Když vás zavedou kroky i na italský ostrov, určitě neozapomeňte navštívit druhé největší město tohoto krásného ostrova. Pestrobarevné pulty s ovocem, se zeleninou, s rybami i masem stojí za to.

Catania – město trhů

Zpoza rohu se ozývá zajímavý hluk. Už z dálky vidět známý trh La Fiera. Stoly trhovců se prohýbají pod obrovským množstvím zboží. Pestrobarevného ovoce a zeleniny je tu tolik, že člověk místy kolem sebe nevidí nic jiného. Prodavači nabízejí lidem pěkné divadlo. Navzájem se překřikují tak, že jim není rozumět ani slovo. Zde vám nabídnou bobulku voňavého hroznů ze svahů Etny a vedle zase malou lžičku sladkého medu. Alespoň na malou chvíli se stanete součástí tohoto úžasného každodenního divadla.

Hra na smlouvání

Člověk by nevěřil, kolik radosti dokáže vyčarovat „obyčejný“ sicilský trh. Lidé se usmívají a z jejich tváří se dá vyčíst podmanivá pohoda typická pro sicilskou siestu. Rádi si i přes řečovou bariéru popovídají, a kde nepomohou slova, tam se zapojí gesta. Takto vám například starý dědeček, kterému zpod barety vybíhají šedivé vlasy, vysvětlí, že jeho pomeranče jsou alespoň dvakrát tak velké jako sousedovy a ani jejich chuť nikdo nepřekoná. Až doma si uvědomíte, jak moc vám takový trh chybí. Ta hra barev, vůní, milých tváří, podnětů v hlavě zůstává a nevymaže ji ani čas.

Prodejci zeleniny či ovoce smlouvat na trhu příliš nechtějí, zato v části s oblečením se s vámi tuto hru rádi zahrají. Věšáky jsou plné kalhot, triček, látky všemožných barev leží jedna na druhé, vyleštěné boty stojí vystavené na piedestalu a kabelky jsou naskládané do pomyslné pyramidy. Černoši sedící na starých kamenných schodech kostela vycítí svou příležitost a nabízejí vám hodinky, baterky, svítilny a mnoho jiných drobností. Z odmítnutí si nic nedělají a jdou hledat další „oběť“. Na trhu je mnoho lidí a ceny jsou perfektní, skoro o polovinu nižší než v obchodech. Kvalitou se oblečení nedá srovnat se značkovými obchody, ale tu svou věc na běžné nošení si zde najde snad každý.

Na sicilské Pescherii

Rybí trh Pescher (Pesche jsou v překladu ryby) naleznete v Catanii hned za Dómem sv. Agáty. Stačí sejít pár schodů z náměstí nebo se nechat unášet aroma rybího trhu. Lidi tady je tolik, že se člověk musí doslova prodírat hradbou těl, aby prošel. Ze všech světových stran se ozývá sicilský křik a zpěv. Každý vychvaluje právě ty své výrobky, svůj úlovek nebo ovoce a zeleninu, o které se celý rok stará. „Ryby, ryby, čerstvé ryby,“ starší rybář začíná svůj zpěv jako první. Vedle stojící rybáři se však nedají zahanbit a spouštějí lavinu táhlé zvuků a melodií, která každého vtáhne přímo do centra dění. Příjemný zvuk se rozlévá celým okolím.

Nakupují celé rodiny a často stojí u stánku i několik minut, dokud se všichni shodnou, co je třeba koupit. Mladá maminka se snaží projít s kočárkem, ve kterém se usmívá malé dítě. I ono bude za pár let poskakovat s igelitovou taškou od stánku ke stánku. Děti jsou nezbedné a motají se lidem pod nohama. V tomto světě se lidé dělí jen na nakupujících a prodávajících. Jedni bez druhých nedokážou existovat. Je zajímavé se jen postavit a sledovat život trhu. Všímat si lidí, jak nepřestávají kroužit, hledajíc to, za čím sem přišli. Šarmantní Sicilanka se i zde v rybářském světě přecházejí oblečené podle poslední módy. Stará tradice nákupu čerstvých ryb se mísí s moderním životem. Nejednou se stává, že právě uprostřed obchodu někomu zazvoní mobil a život na trhu jakoby na chvíli zamrzl.

Prodávají zde asi vše živé, co se dá vylovit z moře. Největší část tvoří právě ryby a mořské příšery. Přímo ve víru dění můžete ochutnat ústřice nebo mořské ježky. Stačí najít ten správný stánek, ježka pokapat citronem a ponořit se do tajů této pro našince netradiční lahůdky. Boční uličky zase patří sýrům, olivám, koření či ovoci a zelenině. Kdo měl to štěstí a mohl se už někdy toulat arabským trhem, vzpomene si na svou zkušenost právě zde. Dávná arabská nadvláda nad ostrovem je na trzích stále viditelná.

Své zastoupení zde má i maso. Visí na velkých hácích přímo na ulici nebo je porozkladané na regálech. Krása tohoto trhu se nedá vyjádřit slovy. Všechny ty vůně a lidé, kteří tvoří toto úžasné divadlo, se mísí dohromady a společně vytvářejí nezapomenutelný zážitek.

Catania vás nudit nebude – troška z historie

Catania je druhým největším sicilským městem po Palermu. Obývá jej kolem 400 tisíc obyvatel. Jeho historie je spjata s prvními řeckými koloniemi na Sicílii. Město existovalo již v roce 729 př.nl jako starověká Katane. V období římské říše se stalo město největším na Sicílii. Po pádu říše začala Catania upadat, přičemž takovýto stav trval až do 15.století, kdy se města ujali španělští Aragonci, který zde dali postavit univerzitu. Dnes se město přezdívá také „dcera Etny“. Z města je to ke kráteru necelých 30 kilometrů. V roce 1669 došlo k nejhorší zkáze města způsobeno právě sousední etno. Jakoby to nestačilo, tak město poznamenané výbuchem sopky zasáhlo v roce 1693 velké zemětřesení, které ho proměnilo v trosky. Začala se obrovská obnova na jejímž čele stál Giovanni Batista Vaccarini. Catanii proměnil na výstaviště staveb ve znamení černého lávového baroka. Dnes je Catania moderním velkoměstem, které se vyrovnává i Palermu.

Co v Catanii určitě navštívit?

Krásná barokní fontána

Symbolem města je barokní fontána se slonem, v její bezprostřední blízkosti najdete nespočet památek, divadel, muzeí a také škálu moderních obchodů a barů. určitě ji navštivte.

Vrchol Etny

Doporučujeme vám navštívit vrchol Etny. Z Catanie je to k ní cca 30km, takže kousek. Nachází se na východě italského ostrova Sicílie nedaleko pobřeží, ležící mezi evropskou a africkou kontinentální deskou. V této oblasti se nacházejí další činné sopky – Stromboli a Vulcano v Liparském souostroví. Etna je dnes činná prakticky nepřetržitě, kromě krátkých období klidu.
Vrchol Etny se nalézá v nadmořské výšce 3350 m nad mořem, tato výška se ale pochopitelně mění, má na ni vliv vytékající a chladnoucí láva.

Syrakusy

Syrakusy (česky také Syrákúsy, italsky: Siracusa) je italské město v oblasti Sicílie, hlavní město stejnojmenné provincie. V roce 2005 bylo kvůli své nekropoli zapsáno na seznam dědictví UNESCO. Část města leží na pobřeží a část na ostrůvku Ortigia. Obě části jsou spojeny mosty.

Taormina

Malé desetitisícové městečko na východním pobřeží Sicílie. Taormina je mezi lidmi přijíždějícími na Sicílii velmi oblíbená, a to právem. Je krásně položená na několika kopcích a nabízí z několika míst úchvatné výhledy.

Co dále navštívit

Piazza Armerina, Agrigento a hlavně trhy v Catanii ;)

MAPA: Kde leží Catania

 

VIDEO: krásy města Catania

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.