Terst (Trieste) – okno do celého světaTerst (Trieste) – okno do celého světa 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Zámek Miramare

Zámek Miramare

Podle mnohých je italské město Terst, které se nachází na severu, neprávem utlačované do pozadí. Když byste měli vyjmenovat deset míst v této zemi, tak vás toto místo ani nenapadne. Přitom se v něm ukrývá mnoho opravdu krásných památek a odráží se v něm i střet několika kultur. V minulosti dostalo město přezdívku „okno do světa“. Byl tam totiž největší mořský přístav, ze kterého vyráželi lodi na daleké mořeplavby. Od té doby již uběhlo mnoho času, ale Terst nadále pyšně hlídá jeden z možných přístupů do Itálie a skromně čeká na další turisty, kteří objeví jeho skutečnou krásu.

Co v Terstu navštívit?

Zámek Miramare

Zkusíme začít trošku netradičně, protože se nevybereme nejprve do centra, ale na jeho okraj. Zámek Miramare si však tuto poctu jistě zaslouží. Krásná bílá stavba s výraznou věžičkou byla vystavena přímo u moře. Velmi fotogenická památka je proto velkým magnetem pro turisty. Součástí výstavy jsou bohatě zdobené místnosti, protože se jim podařilo uchovat spoustu původního nábytku. Perlou je velká knihovna se stovkami dochovaných vzácných knih. U zámku se nachází i malý příjemný park, přes který si můžete po prohlídce udělat krásnou procházku.
 

Jeskyně Grotta Gigante

Pokud máte rádi atrakce tohoto druhu, tak v Terstu si přijdete na své. Grotta Gigante je totiž oficiálně zapsána v Guinnessově knize rekordů jako největší jeskyně, která je veřejně zpřístupněna turistům. Je dokonce natolik velká, že by se do ní vešla i vatikánská bazilika sv. Petra. Objevena byla ještě v 19. století, veřejně zpřístupněná o 15 let později. Má bohatou výzdobu a díky mohutným prostorem i skutečně obrovské stalagmity a stalaktity. Nachází se v blízkosti hranic se Slovinskem, takže tímto způsobem můžete zkombinovat dovolenou v obou státech.
 

Katedrála v Terstu

Jednou z věcí, pomocí kterých můžete definovat tvář Terstu, jsou i katedrály a kostely. A ta v Terstu si musela vytrpět své, jelikož byla během jednoho z útoků zničena a museli ji nově vystavět. Její dominantou částí je okno v gotickém stylu. Součástí katedrály je také mauzoleum, ve kterém jsou pohřbeny těla členů šlechty.

Stará a nová část města Terst

Město Terst se dělí na novou a starou část. Ta starší se začala budovat kolem původního prvního přístavu, který tam přitáhl nové obyvatele a pomohl celému regionu natolik se rozvinout. Pokud už budete v Terstu, jistě nevynechejte i tuto část, protože přístavy a jejich okolí tvoří velmi podstatný díl krásného města. Pokud se chcete vybrat na plavbu lodí, pak zajděte do Canale Grande. Pak už pomalu přejděte na hlavní náměstí. Jeho dominantou je budova radnice, která je i během večera nádherně nasvícena a rozzáří celé město. S Terstem jsou významně spojeny i dějiny divadelnictví. Najdete tam tedy i muzeum mapující jeho historii. Významnou památkou jsou ruiny starobylého divadla ještě z římské éry.

Sedněte si v kavárně

Centrum Terstu je plné restaurací a kaváren. Nejznámější z nich je asi kavárna Tommaseo s výhledem na moře, která je domovem všech umělců a politiků. V Terstu sídlí také významné vědecké instituce, např. Mezinárodní centrum teoretické fyziky na Miramare, Vědecká akademie rozvojových zemí, Mezinárodní centrum genetického inženýrství a biotechnologie.
 

Risiera di San Sabba

I Terst však má na svém území místa, na které ve své historii města není velmi příliš hrdé. Risiera di San Sabba už na první pohled vyvolává negativní pocity. Vysoká pětipatrová cihlová budova působí odpudivě a když se dozvíte o dalším z důležitých faktů, proběhne vám mráz po zádech. Během druhé světové války se tam nacházel jeden z koncentračních táborů nacistů, kde umučili několik politických vězňů. Dnes se tam nachází muzeum, které neustále připomíná tyto hrozné časy, aby na ně nezapomněli i následující generace.

Hrad San Giusto

V minulosti hrdá pevnost a později přestavěn městský hrad. Jeho celková výstavba trvala až 200 let. Bývalí majitelé byli totiž neustále s něčím nespokojeni a tak museli vždy ještě něco vylepšovat. V jeho okolí se nachází i několik ruin z původního města a také menší katedrála. Má strategicky vynikající pozici a majitelé z ní dokázali výborně ovládat své okolí. Bylo to tak i kvůli tomu, že jeho původní funkce byla právě obranná. I z tohoto hradu je nádherná vyhlídka na okolí. Součástí prohlídky jsou i místnosti se zbraněmi a podívat se můžete i na prohlídku místních dějin. Na své si přijdou i milovníci ostatních exponátů, protože se tam nachází i mnoho nábytku.

Jak do Terstu?

Dálnice: z Bibione, dálnice A4 u výjezdu Latisana směr Terst.
Vlakem: odjezd z Latisany nastoupit do vlaku směr Terst.

MAPA: Kde leží město Terst

 

VIDEO: Pohled na město Terst

Zdroj obrázku: Freeimages.com / signorina felicita

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.