Město Bari a oblast Apulie – navštívíte?



Město Bari a oblast Apulie – navštívíte? 4.67/5 (93.33%) 6 votes

bariBari je je centrem regionu Apulie, známé jako město sv. Mikuláše, snad nejpopulárnějšího světce vůbec. Město se pyšní univerzitou a zejména svým přístavem, díky kterému je nazýváno také jako Brána východu.

Bari samotné se obecně netěší nejlepší reputaci. Domy se zamřížovanými okny (někdy až do výšky druhého patra) dávají tušit, že kriminalita není pouze číslem v nějaké statistice. Město také čelí vlnám přistěhovalců, což jen doplňuje neutěsní kolorit jižanského velkoměsta města s pravoúhlými ulicemi a rušnou dopravou. V žádném případě se však nenechte odradit, protože staré město je naopak velmi příjemné. Nachází se na poloostrově, má křivolaké uličky a krásné zákoutí. Jako stavební materiál převládá vápenec velmi příjemné krémové barvy. Nejdůležitější stavbou je prostorná románská Bazilika sv. Mikuláše s již zmíněnými relikviemi. Super je zejména blízké okolí Bari. Nabízí toho skutečně hodně.

Okolí Bari – městečka Bisceglie a Trani

Severně od Bari jsme na jadranském pobřeží ještě navštívili města Bisceglie a Trani. Obě stály zato, ale pozornost bych obrátil právě na Trani, které představuje protipól rušného města Bari. Trani překvapí čistotou a od prvního momentu jsme se v něm cítili velmi příjemně. Má nádherný přímořský park s výhledem na romantický přístav a úchvatnou románskou katedrálu situovanou netradičně na výběžku u moře. Jednoznačně doporučuji.

V oblasti se nachází i další magnet. Famózní Castel del Monte. Přímo mystická stavba s dokonalými proporcemi se těší přímo posvátné úctě. Dokazuje to i její zobrazení na rubu italských dvojcentovek a zápis na seznam UNESCO. Co nás však zarazilo, byla dopravní obslužnost. Mimo sezónu, tři spoje denně, z toho je použitelný pouze jeden a pokud nechcete v příjemném prostředí tohoto monumentu strávit 6 hodin, tak si musíte někoho stopnout (což však vzhledem k množství turistů nebylo vůbec těžké). Auto je tedy velmi užitečné a dvojnásob to platí i pro Salentský poloostrov (známější jako „podpatek“), kde jsme strávili nejdelší úsek naší cesty.

Nepředbíhejme však, neboť před vytouženým plážováním na poloostrově Salento jsme si nenachli ujít čtyři další taháky této oblasti.

Matera

Matera v regionu Basilicata je pouze hodinu cesty z Bari. Považuje se za jedno z nejvíc fascinujících míst v Itálii. Ačkoli lze neznáte její jméno, je dost možné, že jste ji už viděli. Toto město, kde se zastavil čas, totiž sloužilo jako dokonalá kulisa k více filmům. Za všechny vzpomenu film Umučení krista od Mela Gibsona, kde město mělo představovat Jeruzalém. Unikátem města jsou tzv. sassi. Jedná se o dvě městské čtvrti v historické části města, kde jsou domy vyhloubené do skal. Systém obytných jeskyní a cisteren je obydlený nepřetržitě již 9000 let. Unikátní jsou i středověké jeskynní kostely s nástěnnými malbami. Region Basilicata je považován za jeden z nejchudších v Itálii a poslední jeskynní lidé byli vystěhováni do bytovek v poválečných letech na základě zákona. Neodešli však všichni a v současnosti se vracejí. V skalních obydlích totiž vznikají hotely, řemeslné dílny a obchody se suvenýry. Úžasná je i poloha města. Město se nachází v členitém krasovém terénu, centrální část se nachází v nálevkovité prohlubni a připomíná obrovské řecké divadlo. Na jeho obvodu dominuje katedrála a neméně úchvatný je i kaňon, který se zařezává do terénu na východním okraji města. Turismus zde postupně nabírá na obrátkách, ale město, mimochodem také na seznamu UNESCO, si zachovává svou neopakovatelnou a dojemnou atmosféru.

Tarent

Z Materie naše kroky zamířily na Jónské pobřeží, kde dominuje bájné Tarento. Historicky jedno z nejslavnějších míst starověku, centrum Velkého Řecka, je dnes v nepředstavitelně žalostné situaci. Dluh tohoto kdysi prosperujícího města nabral závratné hodnoty a město vyhlásilo bankrot. Domy ve starém městě jsou životu nebezpečné a některé ulice jsou uzavřeny. Díky místní rafinérii, chemickému průmyslu a ocelárnám figuruje na čele žebříčku nejznečištěnějších italských měst. Město má však i pozitivní stránky. Mezi lákadla naopak patří legendární kolekce místního archeologického muzea s unikátními kolekcemi šperků. Bohužel, po nedávné rekonstrukci však nejsou kolekce přístupné v plném rozsahu. Město má také zajímavou pevnost, katedrálu, otáčivý most (Ponte GIREVOLE) a pokud si odmyslíme komíny, tak i polohu.

Valle d’Itria

Dalším unikátem je Valle d’Itria, v centru oblasti zvané Zona dei Trulli, proslulé tradičními kamennými domy neobvyklého tvaru. Trullo je obydlí kuželovitého tvaru, prehistorického původu, a při jeho stavbě se nepoužívá malta. Překvapí tloušťkou zdí a skvělými termoizolačními vlastnostmi. Tyto obydlí se nacházejí roztroušeny po celé oblasti v nekonečných olivových sadech.

Alberobello

V městečku Alberobello jsou však v „řadové zástavbě“ a celé dvě čtvrti města jsou z Trullo domů. Naneštěstí, atmosféra města je velmi turistická, takže nakupujete v Trullo-obchodech, jíte v Trullo-restauracích a spíte v Trullo-hotelích. Nevšední koncentrace těchto obydlí vysloužila městu Alberobello zápis do seznamu UNESCO.

Bílá města

Za návštěvu rozhodně stojí i „bílé města“, které se nacházejí na vyvýšeninách v oblasti Valle d’Itria. Za všechny vzpomenu Locorotondo, Martina Franca a Ostuni. Bílé města ohraničují oblast s nejvyšší koncentrací Trulli a vyznačují se až nejižanskou čistotou a nádhernými historickými centry. Určitě stojí za návštěvu.

Poloostrov Salento

Poloostrov Salento má skvělou reputaci díky výborným plážím, dlouhým úsekům nedotčeného pobřeží a barokní nádheře, která triumfuje ve městě Lecce, další perle Apulie. Město je proslulé místním vápencem (pietra Leccese), který se dá skvěle opracovávat a má navíc velmi specifickou a příjemnou barvu. Nejvíce fascinující příkladem kvality místního vápence a barokní architektury v jednom je průčelí kostela Santa Croce. Město je umístěno ve vnitrozemí, ale jak říkají místní, má to i výhodu. Pokud se totiž rozhodnou jít na pláž, podívají si předpověď, zejména směr větru a podle toho se vyberou buď k moři Jaderskému nebo Iónskému.

Jadranské pobřeží Salenta je členitější než Jónské a také teplota vody je nižší. Nabízí však nádherné scenérie, hluboké zátoky, jeskyně, termální prameny (Santa Cesarea). Hlavním centrem je pohlednicové krásné město Otranto. Santa Maria Leuca je další poutní místo na samém konci Salentského poloostrova a končí tam Apulský akvadukt a setkávají se tam obě moře.

Směrem na západ od Leuca pokračuje Jónské pobřeží, které je méně členité s dlouhými písčitými plážemi a teplejším průzračnou vodou. Centrem je město Gallipoli. Přestože je poměrně rušné a turistické, už o pár kilometrů na sever najdete přírodní rezervaci Portoselvaggio, zelenou oázu s termálním pramenem a nedotčeným pobřežím, které láká na túry a koupání.

I když se mi už ani nechce věřit, že jsme toto vše prošli za 9 dní (doporučuji spíše 3 týdny), stále jsou v Apulii místa, kam jsme se nepodívali, například poloostrov Gargano se stejnojmenným národním parkem, historické město Barletta, Polignano a Mare nebo slavné jeskyně Castellana Grotte …

MAPA: Kde leží město Bari

 

Aktuální počasí v Bari

Aktuální počasí v Bari
22°
clear sky
vlhkost: 42%
vítr: 6m/s WSW
Max 22 • Min 21
21°
21°
So
21°
Ne
21°
Po
18°
Út

 

VIDEO: Město Bari

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.