Palermo – město mafiánů okouzlí i památkami



Palermo – město mafiánů okouzlí i památkami 4.80/5 (96.00%) 5 votes

ulice palermaSicílii a Palermo si většina lidí spojuje s mafií či donem Corleone. Ostrovu na jihu Itálie možná i dnes vládnou mafiáni, turista však tento pocit nemá. Kopcovitá krajina plná políček svažující se k moři působí idylicky a návštěvníky přímo vybízí k objevování jejích tajemství. Metropolí západní Sicílie, jakož i celého ostrova je Palermo. Na jeho území se vystřídali Řekové, Římané, Arabové a vládlo mu i několik evropských rodů. Palermo celá staletí vzkvétalo a ve 13. století patřilo se svými zhruba 150 tisíci obyvateli dokonce mezi nejhustěji osídlené města v celé Evropě. Dodnes má i se svým okolím specifickou atmosféru a je možné zde nalézt různorodé památky.

Palermo – špinavé, ale s atmosférou

Překrásné chrámy a divadla, ale i ošuntělé uličky a špína – Palermo si jistě najde své příznivce i odpůrce. Na městě je již během krátké procházky znát, že zažívalo i lepší časy. Většina budov si žádá rekonstrukci či alespoň novou malbu, ulice jsou špinavé. Ve městě prostě cítit jeho špatnou finanční kondici. Po škrtech v rozpočtu je jedním z míst, které tvrdě doplácejí na snahu Italů snížit státní deficit. I přesto má však nesporně své kouzlo a mnoho památek potěší oko nejednoho turisty.

Pomyslným srdcem starého města jsou Quatro Canti – tedy čtyři rohy na křižovatce Via Vittorio Emanuele a Via Maqueda. Hned vedle je překrásná Fontana Pretoria, kterou město koupilo v druhé polovině šestnáctého století. Nahota nymf však velmi netěšila poctivé katolíky, kteří kolem fontány chodili do kostela. Právě v jejich řadách vznikla její přezdívka „fontána hanby“.

Za divadla se město stydět nemusí

Jedna z nejznámějších budov Palerma je bezesporu Teatro Massimo, které je se sedmi patry pro diváky největší operou v Itálii. S její stavbou se začalo v roce 1874 a dodnes patří mezi opery známé skvělou akustikou. Znají ji však nejen milovníci opery, ale i filmů. Právě na její schodech se totiž odehrává jedna z posledních scén série Kmotr. Druhým divadlem v Palermu, které stojí za zhlédnutí, je Teatro Politeama Garibaldi, které je přibližně stejně staré jako Teatro Massimo. Určitou akčnost mu dodávají sochy jezdců na průčelí.

V Palermu je mnoho dalších zajímavých budov a zákoutí a i přes svou ošumelosti má toto město svou atmosféru. Prohlédnout si lze náměstí Giardino Garibaldi, na kterém se kdysi odehrávaly popravy a dnes na něm lze obdivovat jeden z nejstarších stromů Palerma. Krásné jsou i budovy Ježíše a Cuba, ti odvážnější mohou navštívit trochu morbidní kapucínské katakomby, ve kterých jsou uloženy tisíce mumifikovaných obyvatel Palerma. Jejich těla jsou rozděleny podle pohlaví a speciální místo mají mumie zesnulých panen.

Pohled na Palermo

Farář proti mafii

Lidé na Sicílii jsou pověstní svou zbožností. Na ulicích lze běžně vidět malé oltářík\, kříže či sošky Panny Marie. Hořící svíčky jsou důkazem, že nejde jen o pozůstatek starých časů. Monumentálním důkazem silné víry v Boha je Palermská katedrála, na jejíž rozmanitosti se odrážejí dějiny tohoto regionu. Se stavbou chrámu se začalo ještě v 12. století, na místě původní byzantské baziliky. Na stavbě se po kouscích pracovalo dál až do osmnáctého století. Momentálně v překrásném interiéru probíhá vzpomínka na nedávno blahořečení pátrá Dona Giuseppe Puglisiho.

Sympatického oblíbeného faráře a bojovníka proti mafii v roce 1993 zastřelili přímo před kostelem, ve kterém obvykle věřící burcoval proti nekalým mafiánským praktikám. Puglisi je prvním blahořečeným, který zemřel vinou organizovaného zločinu. Lidé v Palermu na něj dosud nezapomněli a na jeho květnové blahořečení přišlo 50 tisíc lidí.

Mozaikový Monreale

Na skok od Palerma je městečko Monreale – další místo proslulé svou katedrálou – příkladem normanské architektury. Stavět se začala v 12. století, a přestože je velmi pěkná i zvenku, za svou jedinečnost vděčí zejména bohaté mozaikové výzdobě, kterou sem chodí obdivovat tisíce turistů. Jelikož se městečko nachází na kopci, je z něj překrásný výhled na celé Palermo. V okolí dómu jsou uličky jako stvořené na kratší procházku. Jsou ideálním místem na nákup rukodělných suvenýrů, sklenici čerstvé pomerančové šťávy či na oběd.

Segesta láká na archeologické poklady

Asi hodinku autem od Palerma poskytuje zážitek turistům archeologický park Segesta. Přibližně čtyři kilometry před samotným městečkem, které je dodnes obývané, se z hor vynořuje překrásný obraz – na pahrbcích se nacházejí dvě velmi zachovalé antické stavby. Asi 400 metrů nad mořem vidět antický amfiteátr, který poskytuje zážitky divákům i dnes. Bývají v něm totiž představení letního divadla. Do sedmi částí amfiteátru se údajně vejde okolo 4 000 diváků. V současnosti k němu jezdí od vchodu do parku autobus, který ovšem trochu paradoxně není v ceně šestieurového vstupného. Cesta je sice možná i po vlastních, v letních vedrech však dá člověku pořádně zabrat.

Tisícileté památky nabízejí krásný obraz už při pohledu zdola, výhled z nich je však přímo neuvěřitelný. Moře je vzdáleno přes deset kilometrů vzdušnou čarou, přesto ho vidět. Zvlněné kopce s ​​obráběnými poli se rozestupují a nabízejí jedinečný pohled až na přístav města Castellammare del Golfo, které bylo mimochodem rodištěm více známých mafiánů včetně Salvatora Maranzana, Stefana Magaddina či Josepha Bonanno.

Hora Pellegrino

Za normálních okolností by byl určitě amfiteátr bezkonkurenční stavbou v širokém okolí, Segesta však skrývá ještě jeden poklad. Dórský chrám, který zřejmě nikdy nebyl dokončen, prožil téměř 2 500 let bez větší újmy a okouzluje návštěvníky dodnes. Nemá střechu, chybí mu vroubkování klasické pro dórský styl a nachází se v něm systém na zvedání kamenů, který se po dokončení stavby odstraňuje. Přesto jde i díky zasazení v lůně přírody s krásným výhledem o jedinečnou památku. Určitě Palermo a jeho okolí navštivte, stojí za to!

MAPA: Kde leží Palermo?

 

VIDEO: Palermo na videu

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Palermo – město mafiánů okouzlí i památkami”

  1. […] i několik placené parkoviště, v době siesty (odpoledne) se většinou neplatí, ale zejména v Palermu a větších městech zaparkujete sotva s […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.