Portugalské Algarve – vykoupete se v oceánu?Portugalské Algarve – vykoupete se v oceánu? 4.83/5 (96.67%) 6 votes
Algarve nabízí mnoho podobných krásných přírodních scenérií...

Algarve nabízí mnoho podobných krásných přírodních scenérií…

Jižní část Portugalska, která je evropskou exotikou – je pořádně daleko a je zřetelně odlišná od zbytku Evropy. Algarve má vynikající klima, skvělé pláže, netradiční kuchyni, nadstandardní možnosti na komplexní relaxaci a ozdravující pobyty i obohacující výlety do kouzelného okolí. Největším tahákem je až neuvěřitelně krásné pobřeží, maurské dědictví a mimořádně kvalitní zázemí pro celoroční golf.

O Algarve jsme se dozvěděli až z náhodně pohozeného prospektu na jakési akci cestovního ruchu ještě za socialismu. Portugalsko bylo tehdy ještě mnohem, mnohem dál. Vlastně pro nás ani neexistovalo. Popravdě, tehdy jsme nevěřili a ani netušili, že se do Portugalska nebo přímo do Algarve – vůbec někdy dostaneme.

Vykoupete se v oceánu?

Profesionální deformace turistického průvodce nedovoluje neupozornit potenciálních zájemců o návštěvu Algarve i Portugalska, aby tam velmi nepočítali s koupáním v moři. Ne že by to nebylo možné, ale tím mořem je tam, na rozdíl od známých středomořských turistických oblastí sousedního Španělska, Atlantický oceán. Jeho voda se i během nejžhavějšího léta pouze výjimečně přiblíží k dvaceti stupňům.
Jedním dechem však dodáváme, že pobřeží portugalského Algarve je mimořádně krásné, pláže minimálně v Evropě nemají vážnější konkurenci a pobyt na nich je vícenásobným zážitkem: oceán je ve výsledném dojmu přece jen jinou „váhovou“ kategorií jako moře, kvalita písku a jeho čistota jsou prvotřídní a přírodní kulisa excelentní. Nejsilnější zbraní algarvských pláží jsou dlouhé úseky s monolitickými pískovcovými útvary surrealistických tvarů. Některé bývají na pláži, jiné až v oceánu. Pokud se jejich koncentrace a výtvarně vyznění vydaří až natolik jako na Ponta da Piedade, dojem bývá ohromující.

Hotely nevidíte, jste skoro sami

Jinými slovy, dovolenkový pobyt na plážích Algarve má výrazně jinou kvalitu než na první pohled stejný pobyt na plážích někde jinde v jižní Evropě. Vnímání fenoménu slané vody je díky oceánu silnější, divokost pláží i okolní přírody téměř bez lidských zásahů je rovněž příjemným bonusem navíc. Naprostou senzací jsou tamní nevšední a atraktivní flórou pokryté vysoké strmé srázy, výjimečně i zmíněné solitéry přímo v moři. A některé z nich nejsou pokryty pouze na svém temeni, ale tymiánové květinové šály se po nich plazí do úctyhodných hloubek.

Navzdory stále agresivnějšímu pronikání hotelových komplexů co nejblíže k oceánu a přeměně některých komorních středisek na prázdninová megacentra mají opalující se turisté díky vysokým srázům nad plážemi stále ještě pocit pobytu v původním přírodním prostředí. Ubytování, služby a ostatní servis jsou sice doslova na dohoz kamenem, ale zpravidla je pro vysoké srázy nevidno.

Zajímavost: Pokud si neumíte zvyknout na studenější oceánskou vodu, většina hotelů má bazény.

Nejlepší je poznávání – co v Algarve a okolí?

Ideálním řešením je jistě kombinace plážového vylehávání a nejrůznějších aktivit spojených s poznáváním. Na poznávání zůstává návštěvníkům díky všudypřítomnému oceánu pouze poměrně malá část pevniny – ale jaké.

Pouze půlden potřebujete na výlet na nejvyšší kopečky nevelkého pohoří Serra de Monchique. Dokud se auto nebo autobus vyšplhá do tisícimetrové výšky, prochází zkultivovaná i divokou přírodou Algarve plnou olivovníků, citrónovníků, cypřišů, mandloní, eukalyptů a také menších kolonií korkových dubů. Vyhlídka je za dobré viditelnosti výborná, ale zastávka na občerstvení zakončená vinnou koncovkou bývá ještě lepší.

Na celodenní výlety je jako stvořená sousední provincie Alantejo. Nejen překrásné ospalé vesničky a háji korkových dubů a obilí pokrytý zvlněný povrch kouzelné náhorní plošiny jsou vděčnými objekty pro oko, kameru i duši.
Vína z provincie Alantejo jsou v současnosti na ohromném vzestupu i v celé Evropě. Tak proč je neochutnat právě na místě zrodu a v ideální kombinaci s místními specialitami.

Nesmíte vynechat ani nevelké město Évora s univerzitní atmosférou a římskými kořeny (UNESCO).

Bez přemýšlení byste se měli zúčastnit i výletu na západ. Z kterékoli části Algarve je na nejzápadnější (a zároveň i nejjižnější) výběžek pevninské Evropy blízko.

Maják na mysu Cabo de Vicente je nejen výjimečným či až kultovním místem, ale i bizarní „scénografie“ tamních mohutných a ostrých skalních útesů – desek s rybáři lovícími ryby ze stometrových výšek je velkolepá. Cestou tam i zpět je povinnou i zastávka v městečku Lagos. Hlavně pro jeho význam díky středověkému statutu hlavního města Algarve a zásluh na slavném období Portugalska jako špičkové námořní a koloniální velmoci. A pouze tam můžete stát na místě prvního trhu s otroky v Evropě.

Proč právě Algarve?

Algarve je mimořádnou destinací, od centrální Evropy vzdálené až třemi a půl hodinami letu, je charakteristické a výjimečné pobřežím, plážemi, středisky cestovního ruchu snažícími se až na výjimky zachovat si určitou komornost a nemasovost, místní specifickou kuchyní, skvělou přírodou, exotickými stopami maurské architektury a více než stovkou golfových hřišť. Nemálo hotelů se specializuje na léčebné či alespoň ozdravné pobyty, ale už samotný pobyt na pobřeží Algarve dává návštěvníkovi vynikající možnosti ke strávení hodnotné dovolené ve všech směrech.

Speciálně by Algarve měli navštívit lidé se vztahem k přírodě a ti, kteří mají zkušenost, že každodenní pravidelný pobyt na pláži je spíše utrpením než relaxací. Především však ti, kteří milují pobyt u moře v komplexní formě: od koupání, opalování, sportovních aktivit až po večerní relaxačně-meditativní procházky, fotografování, túry po okolí, ochutnávání místních specialit, poznávání a podobně.

Zcela mimořádným bonusem je elegantní možnost odskočit si do sousedního Španělska. Do Andalusie. Z Algarve je to jen kousek. A tam je už jedno, jestli si vyberete Sevillu, Cádiz, Córdoby, Granadu nebo Gibraltar – nejlepší všechno. Andalusie však zcela určitě stojí za samostatnou návštěvu – a odtud si zase, pro změnu, můžete odskočit do Algarve.

Nejznámějšími středisky v Algarve jsou Vilamoura, Albufeira, Carvoeiro a Portimao. Světoznámými plážemi jsou Meia Praia, Praia da Rocha, Praia do Carvalho a Praia Verde.

Za návštěvu stojí v Algarve jistě ještě minimálně Sagres, Silves Tavira a zcela určitě i nevelký, ale bílomodře obkladačkami doslova „vytapetovaný“ překrásný kostelík Igreja Matriz de Sao Lourenço v Almancile (UNESCO).
Ceny jsou v Portugalsku obecně o poznání vyšší než u nás, v žádném případě by však neměly být důvodem pro zrušení rozhodnutí navštívit tuto překvapivou evropskou exotiku.

MAPA: Kde najdete Algarve

 

VIDEO: Pohled na Algarve

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.