V říši Mayů patřil se svými 50 tisíci obyvatel mezi největší sídliště. Celá říše měla v té době tři miliony obyvatel a Tikal byl jí náboženským, politickým a vědeckým centrem.
Dýchne na vás atmosféra
Komplex se sestává asi ze 4000 staveb, z nichž většina je stále ukryta pod staletými nánosy hlíny a bujné vegetace. Mnohé chrámy, paláce, rezidence, nádvoří, oltáře, observatoř či hřiště pro míčové hry jsou však už dnes zrestaurované a vyšplhat se tak můžete i na pět ze šesti zdejších majestátních pyramid.
Chrám Velkého jaguára
Nejznámější z nich je Chrám Velkého jaguára (45 metrů) tvořící spolu s oproti stojícím Chrámem masek (38 metrů), Centrální a Severní Akropolí a Hlavním náměstím, srdce celého komplexu.
Nejúchvatnější panoramatický pohled se však každému fyzicky zdatnějšímu turistovi naskytne z vrcholku nejvyšší pyramidy – Chrámu dvouhlavého hada (75 metrů) původně vybudovaného jako hrobka vládci. Toho však nakonec zřejmě pohřbili v již zmíněném Chrámu Velkého jaguára, kde objevili pohřební komoru s lidskou kostrou obklopenou krásnými uměleckými předměty z jadeitu, mořských perel a obětní keramikou. Mayové totiž věřili na posmrtný život a převtělování duše. Smrtí pro ně pouze začínal další nový a lepší život. O všech důležitých událostech vedli podrobné záznamy na stélách – kamenných sloupech, vyrytím hieroglyfů a číselných znaků. Vynikali v matematice, jako první používali nulu. Byli také autory pozoruhodného mayského kalendáře a mnoha astrologických objevů.
Pyramidy pokračují i pod zemí
Podle výzkumů vědců z americké Pensylvánské univerzity viditelná výška pyramid není konečná. Při měření moderními detektory zjistili, že nad zemí je pouze jejich část, samotná stavba pokračuje ještě 15 metrů pod povrchem a je zřejmě propojena množstvím podzemních dutých prostorů. Je zarážející, že Mayové neznali kolo, tažná zvířata, ani kovové nástroje a přesto jsou jednotlivé kamenné kvádry vytesané a naskládané s téměř milimetrovou přesností. Vyvstává tedy otázka, jak mohli postavit něco tak obrovského, bez použití nejzákladnější technické vybavenosti? Vždyť některé kvádry váží i 50 tun.
Je toho zde mnoho k prohlédnutí…
Nestačil by vám snad ani týden, abyste poznali všechny zdejší magické zákoutí. Procházka po ruinách a náměstích v džungli dá při vysoké vlhkosti vzduchu zabrat. I když právě neprší, jste promoklí skrz naskrz – vlastním potem.
Vydrápat se po vysokánských schodech vedoucích jakoby do nebe a zejména slézt po strmých žebřících dolů je někdy přímo artistický výkon. A tehdejší šamani se museli takto šplhat i několikrát denně. Zkuste však zapojit svou fantazii, představte si všechnu nádheru v původních červených barvách, silnice a náměstí vydlážděné kamením, udržované chrámy a hřiště. Raději si zřejmě odmyslíte tu část s lidskými oběťmi.
Vyprávět o tom by mohla i okolní džungle a její obyvatelé, i hojně se vyskytující opice, tukani, papoušci a šelmy. I my jsme na některé z nich měli štěstí, ale nic jsme se nedozvěděli. Nikdo z nás totiž nerozuměl zdejšímu mayskému dialektu.
MAPA: Kde najdete Tikal
VIDEO: Pohled na Tikal a okolí
Zdroj obrázku: Freeimages.com