Plitvická jezera v Chorvatsku



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

plitvickaPlitvická jezera patří mezi nejznámější národní parky Chorvatska. Kromě toho jsou zařazeny na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyní a zřídel.

Krásná Plitvická jezera

Přes četné zpěněné, několikanásobně rozvětvené vodní kaskády proudí průzračná voda z jednoho jezera do dalšího. Na holých vápencových výběžcích mezi vodním tokem vodní mlhou prosvítají husté zelené porosty mechu, které z vlhce lesknoucích se skal často visí jako závěsy. Mezi mohutnými svahy chorvatských hor Licka Plješevica, Mala Kapela a Medvedjak chrání Národní park Plitvická jezera – fascinující, hučící vodní svět s podivuhodnými skalami, jeskyněmi a hlubokými lesy. 16 křišťálově čistých jezer Plitvické pánve je stejně výsledkem biologických a chemických procesů, které neustále mění vodní toky, přetvářejí jezera a vytvářejí nové kaskády.

12 horních jezer krasové pánve se nahromadilo před bariérami, které se díky usazeninám uhličitanu vápenatého, neustále zvětšují. Nejen mech, ale i řasy a vodní bakterie zbavují vodu uhličitanu vápenatého, který pak opět vylučují pod sebe. Organismy tak postupně navrstvují stále vyšší a vyšší vápencové hráze, které zadržují vodu a vytvářejí stále nové, kuriózní katarakty dosahující výšky až 80 m. Travertiny, velmi křehké a citlivé vápenaté útvary, povyrostou každoročně asi o 1 cm. Někdy voda části měkkých vápencových hrází odlomí a prorazí si tak cestu k dalšímu jezeru, ležícímu níže. Mladý mech je zelený a měkký, protože ještě nevyloučil žádný travertin. Ale už po roce, během kterého na spodní straně mechových porostů vzniknou vápencové spoje, rostliny ztmavnou. Starší mech je nažloutlý, pokrytý vápenitou vrstvou. Postupem času zkamení a odumírá. Biologicky-chemická souhra mezi minerály a organismy je velmi citlivá.

I nepatrné množství kalu by tuto snadno zranitelnou rovnováhu zničilo. Již blízko za mostem přes řeku Koránu, kde se dá vidět náznaky vzniku nových jezer a kaskád, se do vody dostává tolik organických látek, že růst travertinu náhle ustane. Také proto jsou návštěvníci parku vedeni do blízkosti jezer a vodopádů pouze po dřevěných chodnících. Úplně jiným způsobem se vyvinula čtyři spodní jezera. Jedná se o krasové jeskyně, které mají propadlý strop. Velká část vody z horních jezer totiž prosakuje vápencovým dnem. V blízkosti spodních jezer se nachází přibližně 20 takových jeskyní. Pokud se jejich klenba propadne, vzniknou propasti, které rychle zaplní voda a ty se tak promění na jezera.

plitvicka-jezera

Plitvický park se neustále mění

Například vodní hladina některých jezer stoupla za pouhých 35 let o 0,5 m, a změnila tak jejich obrysy i tvar kaskád. Avšak jezera a vodopády jsou jen zlomkem z celkové rozlohy parku, která je téměř 300 km. Chráněny jsou také zdejší hluboké lesy a okolní krasová krajina. Bez rozlehlých lesních oblastí by totiž povětrnostní vlivy dolomitové skály rychle narušily. Úlomky skal a štěrk by zasypaly jezera a zničily tak křehké travertinové katarakty. Dolomitové půdy v okolí horních jezer a pramenných potoků jsou pokryty jehličnatými stromy, habr obyčejným a smíšeným jedlově-bukovým porostem. Vápencové půdy ležící v okolí dolních jezer porosty jehličnaté a bukové lesy. Bují v nich kapradiny a houštiny javorů a vřesu, ve kterých se ukrývají vlci a medvědi. Ve volné přírodě však medvědy hnědé zahlédneme jen stěží. Setkáme se s nimi spíše na parkovišti před hlavním vchodem do parku, kde někdy prohrabávají odpadkové koše.

Plitvická jezera a turismus

Dnes je národní park Plitvická jezera velkou turistickou atrakcí v Chorvatsku, kterou každoročně navštíví cca 200 000 lidí. Celý národní park je velmi dobře organizován tak, aby byl pro návštěvníky dostupný a bezpečný. Jsou vybudovány chodníčky, můstky, jezdí zde kyvadlová doprava a po jezeře Kozjak malý parník.

V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem kterých jsou vybudovány chodníčky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Prohlídka a pohyb po vytyčených trasách jsou bezpečné.

Plitvická jezera a koupání

Koupání v celém národním parku je přísně zakázáno.


Ceny vstupného

V období od 1. 4. do 31. 10. jsou ceny následující: dospělý 110 HRK, studenti 80 HRK, děti 7-18 let 50 HRK, děti do 7 let zdarma. Plavba parníkem po jezeře Kozjak je v ceně vstupenky. Vzhledem k poměrně vysoké ceně vstupného a rozsáhlosti národního parku si na jeho prohlídku vyčleňte dostatek času – doporučujeme minimálně 5 hodin.

Vstup do NP Plitvice na 2 dny
Pokud byste si přáli věnovat prohlídce parku větší počet dnů, je možné si zakoupit dvoudenní vstup za cenu 180 HRK (dospělí) a 90 HRK (děti).

VIDEO: Plitvická jezera

VIDEO: Krása Plitvického parku

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Plitvická jezera v Chorvatsku”

  1. […] filmů, i když samozřejmě během realizace filmu dominovala vzdálenější oblast Plitvického národního parku. Samotná řeka Cetina nabízí možnosti raftingu (úsek v délce 9 km; 3-4 hodinový rafting) av […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.