Kodaň: město dánských králůOhodnoťte článek, budeme rádi: 

kodanZ malé vikingské osady založené hlavně kvůli rybolovu se vyvinula na mezinárodní obchodní a kulturní centrum. V současnosti má 1 950 522 obyvatel (1. leden 2013). Rozprostírá se na území několika ostrovů, z nich nejznámější jsou Zealand, jak ho nazývají Dánové největší ostrov své země, a Amager. Pro počet mostů a tunelů, které spojují město kol do jednoho celku, množství fontán a promenád dostala přívlastek jako Místo pro život. Přestože je na druhé straně velmi rušným obchodním místem a strategickým komunikačním uzlem Evropy.

Kodaň patří mezi nejekologičtější místa světa. Nejen díky pověstným kolům, jako dopravním prostředkům k redukci emisí, ale jako první na světě Dánské královské ministerstvo životního prostředí vytvořilo environmentální zákon (v roce 1973), který jako jeden z mála v té době plánoval environmentální změny dlouhodobě do budoucnosti.

Kodaň je také centrem vzdělanosti, nejstarší univerzita byla založena v roce 1479 právě zde. Jako prestižní univerzita spolupracuje s mnoha světovými univerzitami (Yale, Cambridge, Oxford, Berkeley). Každoročně sem přijíždí studovat přes 1 500 zahraničních studentů z celého světa.

Park Tivoli

Světově jeden z nejznámějších zábavních parků, který byl po prvýkrýt otevřen 15. srpna 1843. V loňském roce zabavil 4,033 milionu návštěvníků. V první řadě plní funkci zábavního parku, ale není tomu tak celkově. Lidé tam chodí odpočívat a organizují se tam pikniky. Místo o velikosti 21 akrů nabízí množství činností, při kterých se opravdu návštěvník nebude nudit. Množství květů a fontán dotváří atmosféru parku, atrakce a kolotoče zase zábavu. Doporučujeme navštívit

Park Tivoli

Park Tivoli

Kodaň a Hans Christian Andersen

Ve městě najdete i množství památníků a soch dánských předních umělců, politiků či spisovatelů. Jedním z nejznámějších o kterém se učíme i na školách, je Hans Christian Andersen. Jeho příběhy a pohádky obletěly celý svět a zná jejich snad každé dítě na Zemi. Nejznámější atrakcí Kodaně je socha malé mořské panny, právě z příběhu od H. CH. Andersena. Sedící na kameni v přístavu je malá mořská panna každodenně navštěvovaná stovkami turistů.

Kodaň se řadí ke skupině měst s rušným nočním životem během celého roku. Množství kaváren, restaurací a podniků je na každé ulici. Noční bary jsou otevřené od páté odpoledne do šesté rána. Nabízejí kromě dobrého jídla i příjemné posezení na terase s živou hudbou či zábavné cirkusové představení a muzikály.

kodan-tivoli

Dánsko a pivovarnictví

Dánsko má dlouhou tradici v pivovarnictví, ale i velmi striktní zákony ohledně požívání alkoholu. Kodaň je známá mnoha festivaly během letního období. Kodaňský festival, konající se každoročně od roku 1982, je jeden z nejznámějších ve městě. Whitsun Holiday také určitě nezaostává v popularitě. 120 skupin, 2 tisíce tanečníků a 100 tisíc účinkujících určitě stojí za návštěvu.

V případě, že byste navštívili Kodaň během víkendu, naskytne se vám příležitost prohlídky města s dánským turistickým průvodcem zcela zdarma. Stačí jen v sobotu dopoledne před 11.00 přijít na náměstí před Radhus a vybrat si jednu ze šarmantních a šikovných průvodkyně ao kulturu a zábavu máte postaráno. Po prohlídce, což trvá zhruba tři a půl hodiny, dostanete nabídku přidat se na večerní prohlídku po kodaňských barech, „The bar tour“, kde za zanedbatelných 150 dánských korun navštívíte přibližně 10 nejznámějších a nejprestižnějších barů ve městě. V ceně je zahrnut drink v každém podniku zdarma.

Doprava v Kodani

Kodaň netrpí zácpami tak, jako jiné evropská města, je poměrně rovinatá, což vyhovuje chodcům i cyklistům. Systém veřejné dopravy je složen z vlaků (S-Tog) a dvou linek metra (M1 a M2). Autobusové linky spojují vlaky s předměstími. Linky označené písmenem „A“ jezdí často, linky „S“ mají omezený počet zastávek, noční spoje jsou označeny písmenem „N“. Jízdní řády vlaků, autobusů a metra najdete na rejseplanen.dk.

Městská doprava v Kodani

Městská doprava je rozdělena do zón. Nejlevnější lístek je dvouzónový, stojí kolem 20 DKK, dá se koupit ve stáncích, automatech u řidičů autobusů. Platí jednu hodinu, dá se s ním neomezeně přestupovat. Cestování mimo centra je dražší. Noční spoje a noční linky metra mají ceny dvakrát vyšší. Lístek na deset jízd klippekort nabízí slevu až 40 %, denní jízdenka stojí kolem 90 DKK. Slevy nabízí i Copenhagen Card. V regionálních spojích S-Togu a metra je třeba lístek označit před nástupem do vlaku. V autobusech se dá od řidiče koupit jen jednorázový lístek. Pokuta za cestování bez platného lístku je 600 DKK. S-Tog jezdí od časných ranních hodin do půlnoci. Frekvence vlaků je tři za hodinu, během dopravní špičky jdou spoje častěji. Večer a o víkendech dochází k opravám, jízdní řád se mění. Kodaňské Metro je nové, rychlé a spolehlivé, ale má malý počet stanic. Trasy a časy odjezdů kodaňského metra najdete zde.

Kola v Kodani

Kola – nejrychlejší způsob jak po městě cestovat. Až 40% Kodaňanů používá kolo denně, podél hlavních silnic existují samostatné pruhy pro cyklisty. Po centru se dá jezdit na veřejných kolech. Najdete je na speciálních stojanech blízko důležitých míst (hlavní vlakové nádraží, park Tivoli, přístav apod.). Jsou namalované v barvách sponzorů, k jejich použití je třeba vložit 20 DKK minci. Kolo se dá vrátit i na jiný stojan, po vrácení dostanete svých 20 DKK zpět. V zimě jsou kola v opravě. Kola se dají použít pouze v rámci centra. Mimo vyznačené hranic hrozí pokuta kolem 1000 DKK. O území a městských atrakcích informuje mapa, která je na kole. Kola se mimo stojany používat nedoporučuje (většinou je používá někdo jiný). Alternativou vůči veřejným kolům jsou půjčovny, kde většinou dostanete kvalitnější kolo jako městský. Ceny kolem 75 DKK za den a kolem 340 DKK za týden.

Taxíky v Kodani

Taxíky jsou drahé, v pátek, nebo v sobotu večer se může stát, že budete na taxík dlouho čekat. Na taxík se dá na ulici zamávat, nebo objednat telefonicky. Ve městě existují speciální taxi – pruhy, kde se taxíky shromažďují a vyzdvihují pasažéry.

Cestování lodí v Kodani

Lodí se dá cestovat po kodaňském přístavu. Doporučuje se koupit celodenní lístek a vidět pevnost ‚Trekroner‘, Christiano a staré město.

Zábava v Kodani

Pokud je vaším živlem noční život a hudba, zajděte do klubu Konrad s výbornou taneční muzikou, Jazzhouse, Park Café, nebo Vega, pochvalovali si je i hvězdy jako Björk nebo Fat Boy Slim. Zdejší specialitou jsou smíšené podniky, které vznikly spojením baru a butiku.
Drink si můžete dát v prodejní minigalérii nábytkového designu, nebo ve stylovém secondhandu se samoobslužnou čistírnou. Kavárna Kaffeplantagen je zároveň květinářství, kde se káva podává uprostřed vůní růží a orchidejí. Přímo u univerzitní knihovně se můžete naobědvat v tiché restauraci Paludan, která je zároveň obrovským antikvariátu a čítárnou. Každý podnik má svůj osobitý šarm, ten svůj si velmi rychle najdete.
Seznam koncertů, barů a aktuálních slavností najdete v měsíčním turistickém magazínu Copenhagen This Week (dostanete ho zdarma v turistických informačních centrech), nebo na stránkách Use-it.

Co musíte v Kodani vidět?

Plavba po Christianshavn – půjčit si loď a objevovat historické kanály Christianshavnu. www.baadudlejningen.dk
Dansk Design Center – už samotná budova obložená dvojitým zdí skleněných oken držících zkapalněný křišťál je uměleckým dílem. V přízemí je expozice židlí dánských designérů, v prvním patře se konají tematické výstavy. Mrkněte na www.ddc.dk.
Kastellet & Malá mořská panna – socha známé mořské panny – jedna z nejfotografovanějším atrakcí Kodaně, o něco populárnější je pevnost Kastellet s exteriérem a interiérem ze 17. století.
Nationalmuseet – největší sbírka historických artefaktů v Dánsku. Nejstarší exponáty pocházejí z staršího paleolitu, nejmladší z 19. století. Mezi nejcennější patří 3000 let starý bronzový lur (dánský roh). Koukněte na www.natmus.dk.
Ny Carlsberg Glyptotek – mimořádně muzeum se skvělou kolekcí řeckých, egyptských, etruských a římských soch, ze současnejších je zde mnoho děl Paula Gauguina. www.glyptoteket.dk.
Kanál Nyhavn – staromódní kanál vybudovaný pro přístup obchodníků do centra města je obklopen štítovými domy a trendy kavárnami.
Tivoli – zábavní park otevřen již více než 150 let, najdete zde horskou dráhu, ruské kolo, karnevalové atrakce, tradiční folklórní tance a velkou koncertní halu, kde hrají symfonické orchestry a konají se baletní představení. Web parku je www.tivoligardens.com.
Zoologisk Have – národní zoologická zahrada, založená v roce 1859 se slony, hrochy, gorilami a polárními medvědy. Speciální sekce zahrnují tropické zoo, dětskou část, opičí džungli, africkou savanu a jihoamerickou pampy. Na více info koukněte na www.zoo.dk.
Christiania – 0,32 km2 Svobodného území s vlastním statutem a pravidly.

MAPA: Kodaň

 

VIDEO: Cestování po Kodani – příručka

VIDEO: Prohlídka města Kodaň

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.