Kapverdy (Kapverdské ostrovy) – nefalšovaná africká exotika



Kapverdy (Kapverdské ostrovy) – nefalšovaná africká exotika 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Satelitní pohled na Kapverdské soustroví...

Satelitní pohled na Kapverdské soustroví…

Každý návštěvník je na Kapverdách vítán velmi vroucí atmosférou místních obyvatel, kteří se sem během staletí přistěhovali ze všech koutů světa a vnesli tu tak prvky svých kultur. Dnešní podoba obyvatel je výsledkem směsí evropských a afrických kořenů, v hudbě a tanci dominuje africký základ.

Základní informace o Kapverdách

Kapverdy jsou exotický malý svět kdesi v Atlantiku, mezi Evropou a Jižní Afrikou. Je to ráj nádherných dlouhých pláží s překrásným bílým pískem. Je zde mnoho bizarních vulkanických útvarů, zelených údolí a horských terénů, které jsou jako stvořené pro trekkingové túry. Jsou zde také pouště a křoviny, prostě je to fascinující souostroví, plné kontrastů.

Časový posun na Kapverdských ostrovech je 3 hodiny. Úředním jazykem je portugalština (neoficiálně kreolština). Měnou je kapverdské escudo (ECV), běžně používané a zaměnitelné jsou také eura (banky, směnárny, hotely). Platba kartou je zde omezena na hotely a větší obchody v centru. Výběr z bankomatu je také značně omezen. Co se týče mobilní sítě, tak zde není moc dobré pokrytí. Je však možnost telefonovat z hotelu. Internet se zpravidla nachází v každém hotelu. Obvykle se za služby dává nějaké to spropitné (hotelový personál, v restauracích, na fakultativním výletu). Před příchodem na Kapverdy, není nutné žádné speciální očkování.

Kapverdy se skládají z 10 větších ostrovů (z toho 9 je obydlených) a 5 menších neobydlených ostrůvků vulkanického původu, které geograficky patří Africe, spolu s Azorami, Madeirou a Kanárskými ostrovy tvořící Makronézii.

Možné je zde i pozorování velryb

Mezi ostrovem Sal a Boa Vista (asi 60 km vzdálenost) jsou na jaře vidět desítky velryb. Atrakce se nazývá „Whale Watching“ a je to asi nejlépe prodávanou námořní exkurzí na obou ostrovech. A pokud se Vám nepodaří spatřit velryby, salta a pozorování stovek delfínů vám to určitě vynahradí. Pro turisty je atraktivní i festival Mindelo Mardi Gras, jsou zde vhodné podmínky pro surfaře a potápěče.

Základní údaje o Kapverdách

Oficiální název země: Kapverdy – Cape Verde – Cabo Verde
Hlavní město: Praia
Rozloha: 4 033 km²
Počet obyvatel: 523 568 (2012)
Hustota zalidnění: 130 obyv. / Km²
Měna: kapverdské escudo (CVE)
Časové pásmo: SEČ-2

Geografie a počasí na Kapverdských ostrovech

Kapverdské ostrovy jsou souostroví, které tvoří dohromady 18 ostrovů nacházejících se v Atlantském oceánu. Od pobřeží Afriky jsou vzdáleny cca 600 km a obydlených je pouze 10 ostrovů. Ostrovy dělíme do dvou celků podle pozice převládajících větrů. Berlavento – tak se nazývá severní souostroví, které je návětrné. Patří sem ostrovy Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal a Boa Vista. Sotavento je jižní souostroví (závětrné) s ostrovy Brava, Fogo, Santiago a Maio. Největším z ostrovů je Santiago, kde leží i hlavní město Praia. Podnebí je tropické, ovlivňované SV pasátem, nejtepleji je zde od července do listopadu.

Kapverdské ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (ve francouzštině to znamená „Zelený mys“) – nejzápadnějšího bodu kontinentální Afriky. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu a nejvyšším vrchem je sopka Pico (2 829m) nacházející se na ostrově Fogo. Celá lokalita je seismicky aktivní a trpí nedostatkem vody a častými půdními erozemi.

Poslední aktivní vulkán je na ostrově Fogo – Mount Fogo, s činností naposledy evidovanou v roce 1995. V jeho kráteru, který je 8 km široký se nacházejí dvě vesničky, kde lidé pěstují víno a kávu, která je známá svou aromatickou chutí (díky úrodné sopečné půdě). Ze sopky je v noci možné pouhým okem pozorovat Jupiter a jeho 4 měsíce. Mléčnou dráhu v barvách jako z Hubbleova teleskopu. Je to proto, že na sopce není žádné světelné znečištění.

Podnebí na Kapverdských ostrovech je díky poloze celoroční velmi příznivé. Teploty se zde pohybují v rozmezí 20 – 30 °C. Období s nejvyššími teplotami je mezi měsíci srpen – říjen. Teplota vody kolísá mezi 22 – 27 stupni Celsia. Počet slunečných dnů je až 350 dní v roce. Vítr, slunce a nekonečné písečné pláže charakterizují východní, pouštní ostrovy Sal, Boa Vista a Maio, se zřetelným africkým vlivům. Subtropická vegetace, vysoké hory, klidné údolí, malé zátoky s lávovými písky a skalnaté útesy definují vzhled západních vulkanických ostrovů Santiago, Fogo, Brava, Sao Nicoalu, Sao Vincente a Santo Antao.

Lidé na Kapvedách

Kapverdské ostrovy jsou pro evropského turistu přitažlivé i proto, že zde funguje demokracie. Sice funguje pomalu, ale přece. Pokud máte nějaký problém a zavoláte policii, přijde na místo během pár chvil, co je na africkou zemi něco nevídaného. Už jste viděli někdy Kapverďany tančit? Ne? Tak to je rozhodně důvod navíc sem přiletět a strávit zde dovolenou, protože to stojí za to. Něco co se nedá popsat, ale je třeba to zažít.
Když na Kapverdských ostrovech spatříte kapverdské děti, řeknete si, že hezčí děti jste určitě neviděli. Těch copánků, korálků ve vlasech. Malé holčičky, které maminky i přes jejich poměrné chudobné poměry oblékají den co den jako panenky nebo družičky na svatbu. To vám jistě vyrazí dech.

Místní kuchyně je skutečně výborná a přitom jednoduchá. Je tradičně připravovaná z dostupných ostrovních ingrediencí. Základem jsou zejména obiloviny, fazole, sladké zemanky a maniok. Velkou roli zde hraje rybolov – jeho milovníci si zde určitě přijdou na své.

Ostrov Sal – nejnavštěvovanější ze souostroví Kapverd

Z výšky, když proletí nad ostrovem Sal (který je mimochodem dost podobný zmenšené mapě Afriky) máte dojem, že vidíte dost nehostinné místo – poušť. Jakmile přistanete, první co vás zaujme budou Espargošské pyramidy – dva homolovité kopce sopečného původu, které vás přesvědčí, že jste skutečně v Africe.
Ostrov Sal je nádherný. Je nádherný pro toho, kdo má rád originalitu a poušť. Pokud budete procházet městečkem Santa Maria, kde se nachází 99% všech hotelů, budete ohromeni azurově modrou vodou a zářivě bílými písčitými plážemi bez konce. Chcete-li se slunit, není lepšího místa v Atlantiku.
Pokud si uděláte menší výlet za městečko východním směrem, budete mile překvapeni. Bílé písky náhle vystřídají černé, oblé lávové kameny. Klidné azurové vody vystřídá burácející Atlantik. Pobřeží je poseté miliony lastur a mušlí (a ne malých!). Říká se tady tomu „hrob mušlí“.

Pokud se otočíte směrem na sever ostrova Sal, černé lávové kameny náhle zmizí a vystřídají je tabule růžového pískovce. Tabule 20 metrů dlouhé, které jsou jakoby vytesané do pobřeží. Pokud půjdete ještě trochu severněji, dorazíte do oblasti Serra Negra – pohoří sopečného původu, kde jsou mezi skalami skryté desítky soukromých pláží, které jsou jako stvořené pro romantiku ve dvojici.

Želvy se zde rodí i umírají

Kromě „hrobu mušlí“ je na ostrově Sal i „želví hrob“. Obrovské pancíře od karety obrovské zde leží i s kostrami zemřeých želv. Sal je však nejen hřbitovem, ale i rodištěm želv. Každým rokem zde ochranáři najdou statisíce želvích vajec. Na konci léta je možné líhně želv navštívit a každý večer tak pozorovat nevídané představení – vypouštění drobných želv do moře.

Navštivte lávová pole

Pokud se vydáte za Serra Negra trochu do vnitrozemí, narazíte na další, pro nás vcelku neobvyklý úkaz – na pole černého lávového skla. Pokud vstoupíte do lávového pole, teplota kolem vás se zvedne na 50 stupňů Celsia.
Na severu ostrova Sal je velmi zajímavá oblast – kousek od Ponta Norte, kde v polích černého lávového popela trčí do výšky sloupy bílého pískovce.

Sal je nejnavštěvovanější a nejznámější ostrov Kapverd, s kvalitními hotely a především výbornými podmínkami pro surfing, kitting a rybaření. Je zde možnost fakultativních výletů, nebo poznávat ostrov zapůjčeným automobilem. Letovisko Santa Maria je původně rybářská osada s pastelovými domky a typicky africkou atmosférou v blízkosti četných hotelových resortů as nekončící 17km dlouhou pláží s překrásným jemným pískem. Sem se určitě mrkněte.

Kaplička na ostrově Sal...

Kaplička na ostrově Sal…

Ostrov Boa Vista

Ostrov Boa Vista je větší než ostrov Sal a přestože je co do morfologie podobný Salu, v mnoha směrech je značně odlišný. Na Boa Vistě zažijete větší klid, než je tomu na ostrově Sal. Lidé jsou zde také odlišní – jsou více tradičnější a hektičnost turistického centra, jakým je Santa Maria na ostrově Sal, tu určitě neznáte. Mimo jiné jsou zde i levnější služby a někdy až dost výrazně.

Letiště v hlavním městě ostrova Sal Rei vás pozdraví zářivými barvami a překvapí neobvyklým architektonickým řešením. Letiště je velmi vtipně stavěno – de facto nemá žádné stěny. To ocení zejména ti, kteří zažili neklimatizovanou letištní halu v tropech. Boa Vista leží ve stejné rovině jako je Sahara. Do Dakaru je to asi 460 kilometrů. Vítr vane také z tohoto směru, takže vás překvapí, že zde naleznete nekonečné písčité duny, které sem byly zaváté přes oceán.

Ve městě Rabil je na kopci místo, z kádě je možné pozorovat neuvěřitelnou scénu – velký palmový háj v kontrastu s oslnivě bílými písečnými dunami, za kterými se v dálce zvedají hory. Celý pohled uzavírá Atlatnický oceán s azurově modrou barvou. Tolik různých živlů a zázraků stvoření na jeden pohled málokde zažijete.

Santa Monica – pravý ráj

Pokud půjdete z Rabilu dále na jih, dorazíte do místa Santa Monica – rovná pláž, která se táhne kilometry a vlevo i na vpravo s pásmy palem podél ní. Je to skutečný ráj. Pokud si uděláte procházku podél pláže, najdete jeskyně, které ústí vchodem do oceánu.

Na ostrově Boa Vista se vyplatí pronajmout off-road automobil a dosyta se křížem krážem na ostrově projet. Typické kapverdské vesničky, kde se zastavil čas asi před 200 lety vás přivedou do stavy pohody a relaxu. Z této dovolené se vám ani nebude chtít zpátky do civilizace.

MAPA: Kde najdete Kapverdy

 

VIDEO: Kapverdy a jejich krása

Zdroj obrázku: „Cape Verde.2010-11-23.250m-per-px“ by Terra (NASA) – http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/gallery/?2010327-1123/CapeVerde.A2010327.1200.250m.jpg. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.