Nairobi – město bohatýrů i město chudákůNairobi – město bohatýrů i město chudáků 5.00/5 (100.00%) 1 vote

NairobiNairobi má mezi africkými městy postavení metropole. Mnoho lidí tvrdí, že hlavní město Keni má dvě tváře. Ta moderní, podobná evropským velkoměstům, stojí v protikladu k té druhé, tvořené velkými chudými slumy na okrajích Nairobi.

Nairobi je hlavní a zároveň největší město Keni. Název Nairobi pochází z masajského výrazu „Enkare Nyirobi“, což znamená „místo studených vod“. S populací okolo 3 milionů je Nairobi 12. největší město v Africe. Město se v současnosti řadí mezi hlavní politické, obchodní a finanční centra, ve kterém sídlí tisíce afrických a přes sto mezinárodních společností.

Nairobi = Město bohatství i chudoby

Centrum reprezentuje i pro našince srozumitelnou verzi hlavního města země. Najde zde čtvrti s bankami, hotely, správními úřady a obchodními centry, bulváry i parky. V jeho těsné blízkosti jsou však čtvrti, ve kterých má cizinec pocit, že se ocitl v jiné době a na jiném kontinentu. A na okraji stojí jedny z největších a nejchudších slumů na světě. Na pahorcích lze vidět nad městem vilové čtvrti s nádhernými parky, diplomatickou čtvrť a nádhernou botanickou zahradu. Takže město mísí chudáky a boháče.

Ulice bankéřů

Bank Street je Nairobi ekvivalent Bank Street v New Yorku. Je zde však několik rozdílů, viditelných už na první pohled. A to nemluvíme jen o střihu a značkách limuzín a obleků, které se po ní pohybují. Celá Afrika je kontinent plný klimatických, kulturních a ekonomických kontrastů vyskytujících se nejen vedle sebe, ale i ve vzájemném prolínání. V ulicích Nairobi můžete navíc setkat vládní agentů, kteří mají na hrudi i na zádech velké cedule nabízející každému, kdo se setkal s korupcí, právní pomoc. Přiznám se, že jsem dost dlouho číhal, zda se u nich někdo nezastaví. Bezvýsledně.

Světový nápoj

Kola a květiny jsou fenomény, se kterými se v Nairobi setkáte na těch nejneočekávanějších místech. Stačí, aby trošku popršelo a v době monzunu vyraší a rozkvetou doslova z prachu. Rovněž pouliční prodej oříšků, deštníků, zrcadel, mopů, ale i menších kusů nábytku přímo na ulicích a křižovatkách mnohoproudovek, jsou naprostou samozřejmostí od časného rána do hluboké noci. No a pokud kolu vnímáme na jedné straně jako úplně „Profláknutý“ symbol všude pronikající globalizace, na druhé straně je třeba přiznat, že rozkolísaný žaludek cestovatele vyplašený všemožnými neznámými chutěmi přináší vítanou úlevu v podobě předvídatelného a spolehlivě účinkujícího nápoje.

Modlení na trávě

Modlení v městském parku je takovou běžnou součástí multikulturní africké společnosti, že jediný, kdo by proti tomu mohl a chtěl protestovat, je pravděpodobně tráva, kterou domácí přitom věru nijak nešetří. Přestože na tomto záběru mají věřící jedné z reformovaných křesťanských církví hlavy skloněné v hlubokém rozjímání, většinu své bohoslužby odzpívají, a tedy i – odtancuji. A to si tráva odskáče v plném rozsahu.

Směs stylů

Parlament vykukující mezi palmami je architektonickou dominantou keňského hlavního města a přestože připomíná svou siluetou kokosovou palmu jen vzdáleně, inspirace jejích tvůrců přírodními motivy je zřejmá. Celé město je z architektonického hlediska směsicí stylů, které čerpaly ze západní moderní architektury stejně jako z arabské či východoasijské kultury. Jen domácí architektonické vlivy, pokud nepočítáme vnímavost tvůrců k neodolatelným „přírodním silám“, jaksi absentuje. Pokud ovšem nepočítáme chatrče z plechu, ze sudů od asfaltu ve slumech.

Nevyzpytatelní žoldáci

Vojáci jsou pýchou a výkladní skříní každého autoritativního státu. V Keni jsou vojáci spíše v poloze nevyzpytatelných žoldáků, kteří jsou loajální jen a právě svým představám o cti, právu a dobra. V jednu chvíli dokáží být chápaví a tolerantní, aby vzápětí vymysleli takový problém, pro který jste vy a vaše vozidlo ohrožením integrity země. Drobný bakšiš jejich kritické mínění o vaší osobě, samozřejmě umí napravit, ale jak se jim pak dá věřit, že domácí a návštěvníky dokáží ochránit třebas před bandity potulujícimi se v buši či pobřežním pralese?

Co v Nairobi určitě navštívit?

Národní park Nairobi

Dříve sloužil jako vojenský tábor a později jako pastviny pro dobytek somálské pastýře. Systematickým procesem rozvoje se zde vybudovaly sítě cest a vodních hrází o délce 36 km. V této rezervací se nacházejí 4 druhy z tzv. „Pěti velkých zvířat“ a to lvi, nosorožci, leopardi a buvoli. Samozřejmě že se zde vyskytují i zebry, antilopy, gepardi a mnoho druhů ptactva. Zvláštností parku je nosorožec dvourohý, který se již nikde jinde nevyskytuje a právě zde můžete vidět posledních 40 kusů.

Národní muzeum v Nairobi

Toto muzeum vystavuje mnoho různých sbírek, mezi jinými i zaprášené pozůstatky nejstarších předků lidstva a vycpané divoká zvířata.

Zahrady Uhuru

V zahradách se nachází největší pomník boje za nezávislost, který je postaven na místě, kde byla vyhlášena nezávislost Keni v roce 1963. Kromě toho zahrady nabízejí i plnohodnotný botanický zážitek.

Bomas

Turistická vesnice, která zobrazuje tradiční obydlí a vesničky mnohých kmenů Keni. Cílem tohoto projektu je ochránit, zachovat a prezentovat bohaté a různorodé kulturní dědictví kmenových společenství.

The David Sheldrick Elephant Sanctuary

ú
Útočiště pro osiřelé slony a nosorožci založeno v roce 1977, které hraje důležitou roli při ochraně přírody.

Počasí a teplota v Nairobi


led ún bře dub kvě čer črvc srp zář říj lis pros
Denní teplota 24.5 25.6 25.6 24.1 22.6 21.5 20.6 21.4 23.7 24.7 23.1 23.4
Noční teplota 11.5 11.6 13.1 14 13.2 11 10.1 10.2 10.5 12.5 13.1 12.6
Srážky (mm) 64.1 56.5 92.8 219.4 176.6 35 17.5 23.5 28.3 55.3 154.2 101

 

MAPA: Kde najdete Nairobi?

 

VIDEO: Město Nairobi

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.