Marakéš – jedno z nejfantastičtějších měst v MarokuMarakéš – jedno z nejfantastičtějších měst v Maroku 4.83/5 (96.67%) 6 votes

marakesMarakéš je hlavním městem jihozápadní oblasti Marrakech – Tensift-Al Haouz. Je označováno za jedno z nejfantastičtějších a nejkrásnějších měst v Maroku, ne-li v celé Africe. Marakéš je z jedné strany obklopen zasněženými vrcholky pohoří Atlas a z druhé strany pouští Sahara. Jako v mnoha severoafrických městech i v Marrákeši se setkáte se starou, ale i novodobou architekturou. V Marrákeši najdete mnoho historických budov a opevnění, které mají červenou barvu, typickou pro toto město. Marakéš je hlavní středisko místních Berberů, které prosperuje hlavně z obchodu a cestovního ruchu.

Turisticky nejatraktivnější jsou místa Djemaa el-Fna, Koutoubijská mešita, Palais de la Bahia, Marrákešské muzeum, Palais el-Badi a mnoho dalších nádherných míst a zahrad. Průměrné teploty v letních měsících se zde pohybují od 30 do 33 °C.

Djemaa el-Fna – náměstí mrtvých

Místní pojmenovali náměstí podle veřejných poprav, které se zde v minulosti odehrávaly. Ale toto náměstí má v rálu od mrtvých daleko. Je to centrum města, které si žije svůj vlastní život. Potkáte zde mnoho typických prodavačů vody, je slyšet zvuk fléten zaklínačů hadů, potkáte krotitelů opic, žonglérů a hrajících tanečníků. Prostě to tady žije.

Volání prodavačů ovoce, koření, kožených výrobků, ať typické pomerančové šťávy se nesou náměstím obklopeným mnoha kavárnami, ve kterých si můžete vychutnat pravou marockou kávu. Je to pravděpodobně nejrušnější náměstí na světě ze kterého si domů odnesete mnoho neuvěřitelných zážitků.

Mešita Koutoubia – dominanta města

Nejzachovalejší mešita světa Koutoubia postavena v marocko-andalůzkém stylu tvoří největší dominantu města. Minaret této mešity měří více než 70 metrů a její typickým znakem jsou tři koule na vrcholu. V době jejího vzniku v 12. století byla mešita pokryta malovanou omítkou a mozaikami. Dnes už barevnou výzdobu na mešitě nenajdete, ale zachovaly se ozdobné desky, které mají každou stranu jinou a jsou ukázkou islámského umění. V okolí mešity se rozprostírají zahrady, do kterých je vstup volný. Jejich návštěvu oceníte hlavně v teplých letních měsících.

Palais el-Badi – nejkrásnější na světě

Palác postavili v 16. století a patřil k nejzajímavějším v Marákeši. V době jeho vzniku byl považován za jeden z nejkrásnějších paláců na celém světě. Na jeho výstavbu byly použity ty nejkvalitnější a nejdražší materiály. Převážná část materiálů byla dovezena z daleké Indie, zlato ze Súdánu, mramor z Itálie a vzácný cedr z blízkého pohoří Atlas. Na výzdobu paláce použili drahé kameny a slonovinu.

Z paláce zůstaly jen ruiny, ale i přesto zde naleznete zajímavé pozůstatky kamenných zdí, na kterých s oblibou hnízdí čápi. Nedaleko paláce se nacházejí podzemní chodby. Při jejich návštěvě by nemělo v batohu chybět pořádně svítidlo. Je to něco pro dobrodruhy.

Marakéšské muzeum

Muzeum se nachází v paláci z konce 19. století Dar Menebhi, který byl v roce 1997 zrestaurován a předělaný na muzeum. Na výstavách moderního i tradičního marockého umění najdete historické mince, knihy, židovskou keramiku, ukázky berberských řemesel a mnoho dalších historických zajímavostí.

MAPA: Kde najdete Marakéš?

 

VIDEO: Marakéš na vlastní kůži

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Hans Widmer

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.