Nepoznaný Vietnam: luxusní letoviska, ale i nekonečná delta Mekongu



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

vietnamHanoj​, Saigon Dračí zátoka. Myslíte , že víc toho Vietnam nemůže nabídnout? Jste na omylu. V současném Vietnamu totiž můžete vyrazit i do luxusních plážových středisek a z nich třeba do džungle v deltě Mekongu nebo pod zem do tunelů Vietcongu. Po tom prvním vám klesne hotovost na účtu, to druhé vám zase pořádně zvedne hladinu adrenalinu. Poznejte jiný Vietnam! Letoviska Nha Trang a Phan Thiet jsou dnes symboly vzestupu vietnamského turistického průmyslu. Krásné pláže, dlouhé plážové kolonády, moderní hotely s perfektními službami a menší masovost než v případě sousedního Thajska. Na druhé straně by ale byla škoda zůstat jen na hotelové pláži a nepoznat nic dalšího z Vietnamu.

Množství fascinujících památek totiž leží ve vzdálenosti, kterou člověk překoná při delší procházce. A tam, kam návštěvník nedojde pěšky, ho odveze některá z místních agentur. Ceny jsou pro našince příznivé a zážitky unikátní.

Vodní bludiště v deltě Mekongu

Cestu k deltě Mekongu si může turista domluvit v každé trochu větší agentuře. Ušetří nejen množství času, ale i peněz. Místní obyvatelé v tom prostě umí chodit a proto seženou autobus a později loďku za mnohem méně peněz. Mekong pramení vysoko v horách v dalekém Tibetu a cestou k Jihočínském moři se stává jednou z největších řek planety. Navíc jeho delta neustále roste – každý rok se totiž o několik stovek metrů rozšiřuje.

Nekonečné rýžová pole, chatrné domky na bambusových kůlech, později široké mokřady, vesničky na ostrůvcích a kromě devíti širokých ramen i nekonečná spleť úzkých kanálů, nad kterými se sklání zelená a neproniknutelná džungle. Pro turisty, kteří tudy procházejí na malých vypůjčených loďkách, je to zážitek, ze kterého občas pociťují úzkost, hlavně když si uvědomí, že v dobách vietnamské války tudy procházely američtí vojáci – vydáni napospas „neviditelnému“ Vietcongu v okolní džungli.

Pod zem, do tunelů v Cu Chi

S vietnamskou válkou je spojeno i další oblíbené turistické místo – komplex tunelů v oblasti Cu Chi. Dosud se podařilo 70 kilometrů od Saigonu objevit asi 250 kilometrů podzemních chodeb. Unikátní podzemní komplex tvoří tři patra – ve třech, šesti a dvanácti metrech pod zemí. A kromě nízkých a úzkých chodbiček (jejich výška je okolo 80 centimetrů, šířka místy nepřesahuje 40 centimetrů) byly součástí podzemního komplexu i nemocnice, školy, továrny na zbraně …

Odhaduje se, že v těchto podzemních městech žilo i deset tisíc lidí. A Američané nebyli schopni najít na tento způsob války přiměřenou odpověď. Když už objevili dobře maskované vchody do podzemí, padaly do pastí, ztráceli se v nekonečném bludišti a umírali. Místní průvodce rád občas turisty při děsivém vyprávění vystraší náhlým zhasnutím baterky. „Takhle se tu cítili“ rozsvítí hned vzápětí a škodolibě se usmívá.

Akvárium pod širým nebem

Výlet na ostrov Hon Mieu (občas se mu říká i Bong Nguyen) je o dost klidnější záležitostí. Břehy ostrova leží jen 5 kilometrů od letoviska Nha Trang a cesta lodí sem trvá asi půl hodiny – ideální půldenní výlet.

Hlavní atrakcí je zde mořské akvárium pod širým nebem Tri Nguyen. Zátoce, kterou od okolního moře odděluje kamenné nábřeží, dominuje replika vraku lodi. Hlavně zahraniční turisté , kteří nejsou zvyklí na vietnamský styl, nad ní však kroutí hlavou. „Je přezdobená a vůbec se sem nehodí“ říká jedna z návštěvnic. Podobně se mnozí vyjadřují i o vstupní bráně – ústech mořské příšery, kterými člověk musí projít. Samotnému akváriu se však nedá vytknout nic. Stovky druhů vodních živočichů v desítkách nádrží i v samotném jezeře, naučná stezka kolem areálu, příjemné posezení. Celý výlet mnozí končí na místní pláži Bai San, která patří mezi TOP pláže celého Vietnamu.

Čamské svatyně v horských údolích

Zas tak daleko to z Nha Trang není ani do chrámového komplexu My Son, který je ukryt v horském údolí. Stavby, které zde postupně vznikaly v průběhu devíti staletí, stále více pohlcuje okolní horská džungle. Když mraky stojí nízko a po slunci není ani vidu, ani slechu, má toto místo téměř magické kouzlo – i přesto , že ho v roce 1969 téměř srovnalo se zemí americké bombardování.

Zbývající ruiny kdysi majestátních staveb však mohou návštěvníkům prozradit, že toto místo bývalo kdysi dávno centrem Čamského království. V místních palácích býval samotný král, v chrámech se obětovalo bohu Šivovi, na prostranstvích před nimi se bouřlivě diskutovalo. My Son byl centrem vzdělanosti celé oblasti a vědci se nebojí jeho význam přirovnat ke kambodžské Angkoru nebo thajskému městu Ayuthaya.

Zajímavost Vietnamu

Někdejší francouzská Indočína vyhlásila nezávislost v roce 1945, což ale vzbudilo ozbrojenou reakci Francouzů. Ženevská dohoda mezi Vietnamem a Francouzi z roku 1954 zemi rozdělila na dvě zóny, z nichž sever pod vedením Ho Či Minha se vydal komunistickou cestou, zatímco jih podporovaly USA. Vedle krvavé Vietnamské války, která vypukla v 60. letech a v níž bojovaly statisíce amerických vojáků, přišla další zkouška – konflikt s kambodžskýmy Rudými Khméry. V roce 1976 se severní a jižní část Vietnamu spojily v jednotný stát.

VIDEO: Severní Vietnam

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.