Carcassonne – jako návrat do středověku



Carcassonne – jako návrat do středověku 4.83/5 (96.67%) 6 votes

carcassonneNa jihu Francie se nachází netradiční město, které bylo v roce 1997 zařazeno mezi kulturní památky UNESCO. Carcassonne má rozlohu 65,08 km2 a výjimečné je tím, že patří mezi nejzachovalejší starověké pevnostní města v Evropě. Pokud tedy chcete vidět, jak vypadaly města v minulosti, naplánujte si výlet do malebného regionu Languedoc-Roussillon na jihu Francie.

O město Carcassonne se v minulosti často bojovalo a nadvládu nad ním probrali Keltové, Římané, Gótové, franský král. Historie je tedy řádně bohatá, zahrnuje pády i vzestupy, různé obnovy a posilování hradních zdí či budování okolních měst na posílení obchodu. V současnosti má město Carcassone téměř 50 000 obyvatel a nabízí různé turistické atrakce.

 Carcassonne – středověký hrad

Carcassonne je středověký hrad v jihozápadní Francii. Hradby obklopují městečko s gotickou katedrálou, které ročně přivítá 3 miliony návštěvníků. Nad moderním městem se tyčí tento starý obrněný kolos, který se nazývá také La Cite, město.

Hrad stojí na místě, kde první opevněnou budovou bylo již v 6. století před Kristem oppidum. Leželo na křižovatce cest mezi Středozemním mořem, Atlantikem, Iberským poloostrovem a zbytkem Evropy. V roce 27 před Kristem byla stavba přejmenována z Carcaso Volcarum Tectosagum na Colonia Iulia Carcaso.

Už v 3. a 4. století zde stály 1,2 kilometru dlouhé hradby, které spolu s hradem tvořily úctyhodné 3 kilometry dlouhé opevnění. Římané přidali bašty ve tvaru koňských podkov a opevnili východní a západní bránu. Dnes mají hradby 52 věží.

V 6. století, kdy byly v oblasti Vizigóti, zde byla vytvořena diecéze a začátkem nového milénia se začalo s výstavbou katedrály. V 12 století byl postaven hrad a o století později měl Carcassonne svůj nynější vzhled. Léty si město získalo takový respekt, že ho až na pár výjimek nikdo nenapadal.

Hrad v roce 1820 ztratil svou pozici vojenské pevnosti a začal se rozpadat za pomoci lidí, což z něj kradli kameny. Zachránil ho JP Cros Mayrevieille, který zajistil, aby ho nezbourali. Dalším zachráncem byl Eugene-Emmanuel Viollet-Ie-Duc, který v roce 1846 začal s opravami hradeb a věží.

Název je údajně odvozen od svolání „CARC sonne“, které měla vykřiknout hradní paní Carcasová při vítězství nad obléhajícími. Její výkřik znamenal, aby se na oslavu vítězství rozezněly zvony. V rámci města je vhodné navštívit i Baziliku Saint-Nazaire s překrásnými okny s vitráží nebo představení skupiny Les Aigles de La Cite, v překladu městští orli, která předvádí největší sbírku dravých ptáků.

A samozřejmě, dle tohoto středověkého hradu vznikla i stolní hra Carcassonne.

Deník – Jak jsme byli v Carcassonne

Možná za to mohlo kouzlo Carcassonne, ale v okamžiku, jak jsme do městečka s necelými 50 000 obyvateli v regionu Languedoc-Roussilon vstoupili, i mě pohltila touha koupit si tuto hru. Prodírajíc se davy turistů v uzoučkých křivolakých uličkách jsem nevěděl, na co se dívat dřív – v každém druhém výkladu byly makety brnění pro děti, dřevěné hračky jako ze středověku a samozřejmě desítky verzí hry Carcassonne … a mezi tím neodolatelné meruňkové biskvity, sněhové pusinky, zmrzlina, crepes čili palačinky a další pochoutky.

Namísto hry jsme nakonec koupili plechovku čokoládových bonbónů a vyrazili na hrad, největší místní lákadlo. Vždyť i samotné UNESCO popisuje Carcassonne jako excelentní příklad středověkého opevněného města, jehož masivní obranné prvky však vyrostly na zdech ještě z dob pozdní antiky. Patří k nejzachovalejším opevněným městům nejen ve Francii, ale v celé Evropě. Rekonstrukcí do středověké podoby Carcassonne prošel již v druhé polovině 19. století a pod palcem ji měl mladý, tehdy jen 31-letý architekt Viollet-le-Duc.

Středověk zde celkově funguje jako zaklínadlo, ale na hradě se dozvíte, že návrší nad říčkou Aude bylo osídleno dokonce ještě před příchodem starých Římanů. Už v 6. století před Kristem zde v žili Keltové. Z návrší měli skvělý výhled do údolí i na staré silnice, které spojovaly Atlantik se Středomořím a Iberský poloostrov se zbytkem Evropy. V roce 122 dobyli oblast Římané a oppidum vylepšili. Během turbulentního 3. a 4. století postavili na ochranu římské Colonie Iulia Carcaso hradby dlouhé 1 200 metrů.

Opevnění kolem hradu později tvořily dvě řady zdí v celkové délce tři kilometry. Římské hradby byly posíleny desítkami bašt ve tvaru podkovy, které byly umístěny v pravidelných odstupech. V polovině 5. století město padlo do rukou západních Gótů, v 8. století jej ovládli Arabové, v roce 759 je Pipin Krátký vyhnal a z Carcassonne se stalo franské léno … Historie Carcassonne je dlouhá, komplikovaná, zahrnuje křížové výpravy (amen, rytíři ve výlohách obchodů mají opodstatnění) a množství bojů, během kterých město čelilo zkáze i několik pokusů o obnovu.

Mladý Viollet-le-Duc to také neměl lehké. Hrad i město nechal v letech 1853 až 1862 zrekonstruovat do podoby, jakou asi měly koncem 13. století a – sklidil kritiku. Některým kunsthistorikům se nelíbily jeho špičaté břidlicí pokryté střechy věží, vyrukovali s hypotézou, že střechy musely být ploché a terakotové …

Tisícům návštěvníků, které proudí do Carcassonne, však špičaté věže nepřekážejí ani trochu. A kdoví, zda si na spory kunsthistoriků vzpomenou doma, když s figurkou rytíře budou putovat po hracím plánu jedné chytlavé hry. Určitě navštivte hrad Carcassonne i vy!

MAPA: Kde leží Carcassonne pomocí dronu

 

Aktuální počasí v Carcassonne

Aktuální počasí v Carcassonne
15°
clear sky
vlhkost: 53%
vítr: 2m/s N
Max 17 • Min 14
19°
15°
So
19°
Ne
16°
Po
16°
Út

 

VIDEO: Záběry z Carcassonne

Zdroj obrázku: Freeimages.com / hawkeye197

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.